Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

SALIMA
20.-23.4. 2020

Mezinárodní potravinářský veletrh

Jak se také pekaři a cukráři mohou vyřádit

 

Statek s několika chalupami včetně holubníku a studny. Dort ve tvaru piana s dalšími marcipánovými nástroji, mazance vyzdobené mandlemi do podoby květu. To je jen krátký výčet toho, co mladí pekaři a cukráři dokáží, když se mohou „rozjet“ a nic je nelimituje. Jen jejich kreativita.

Netradiční nápady mohou mladí zástupci řemesla přetavit ve skutečnost na národní soutěži Atraktivní výrobek roku. Ta se koná 27. a 28. února na brněnském výstavišti u příležitosti veletrhu mlynářství, pekařství a cukrářství MBK a potravinářské Salimy.

Soutěž je určena pro mladé kreativní a zručné učně a studenty do 21 let, kteří svým exponátem představují mistrovské dílo a školu, kterou reprezentují,“ popsal Jaromír Dřízal z pořadatelského Svazu pekařů a cukrářů v ČR.

Na rozdíl od souběžného klání o titul PEKAŘ ROKU 2018 - Junior se exponáty nevyrábí přímo na výstavišti, ale účastníci je tvarují a dekorují v předstihu před spuštěním veletrhu. Porota a všichni návštěvníci pak mají dva dny na to, aby si je prohlédli a vybrali svého favorita. V této soutěži se hodnotí jen vizuálně – neochutnává se. Soutěž je rozdělena na Atraktivní výrobky pekařské a cukrářské. A protože se jedná o trvanlivé exponáty, dlouho po soutěži zdobí ještě dílny či vitríny škol, ve kterých byly vyrobeny.

Před dvěma lety, kdy se soutěž konala naposledy, se vítězkou cukrářského mistrovského díla s názvem Tropický svět stala B. Aipkalieva ze SŠ obchodu, řemesel a služeb v Ústí nad Labem. Nejlepší pekařské mistrovské dílo byl exponát s názvem Království hlubin od P. Abrahamové a T. Šimončíkové ze SŠ gastronomie a služeb Nová Paka. O vítězích rozhodla porota odborníků, která je posuzovala dle propracovaného systému hodnocení.

Soutěž, která se letos koná už podvaadvacáté podle Dřízala přispívá ke zvýšení zručnosti, řemeslné profesionality a zájmu účastníků o zvolený obor. „Účastníci získávají velmi cenné zkušenosti pro svoji budoucí praxi a upevňují si zároveň hrdost k pekařskému a cukrářskému řemeslu. Právě na to, že být pekařem či cukrářkou je fajn a že řemeslo má velkou budoucnost, letos svaz upozorňuje obzvláště. A právě konání dovednostních soutěží na velkých potravinářských akcích a veletrzích jsou z jednou možností, jak pro pekařské a cukrářské řemeslo získat více mladých zájemců“.

 

Datum: 26.2.2018 7:53:00

 


Současně také

SALIMA TECHNOLOGY
20.-23.4. 2020


VINEX
20.-23.4. 2020


MBK
20.-23.4. 2020


G+H
20.-23.4. 2020


EmbaxPrint
20.-23.4. 2020


FESTIVAL CHUTÍ
23.-25.4. 2020

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště