Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

REHAPROTEX
29.10. - 1.11. 2019

Veletrh rehabilitačních, kompenzačních, protetických a ortopedických pomůcek

Veletrh REHAPROTEX nabídne vše pro aktivní a soběstačný život

 

Široký sortiment kompenzačních, protetických, ortopedických a rehabilitačních pomůcek, ale i produkty pro aktivní život seniorů představí od 29. 10. do 1. 11. 2019 na brněnském výstavišti veletrh REHAPROTEX.  Prezentovat své výrobky a služby budou také poskytovatelé sociálních služeb, neziskový sektor nebo charitativní organizace s širokou nabídkou originálních výrobků svých klientů. Těšit se můžete také na bohatý program přednášek, workshopů, poradenství, možnost vyzkoušení para sportů i vystoupení známých osobností. Z Prahy bude vypraven speciální vlak REHAEXPRES, který dorazí až na místo konání veletrhu k pavilonu A na brněnské výstaviště.

Veletrh je určený pro všechny s určitým omezením pohybu, sluchu či zraku, osobám, kteří se zajímají o lázeňství a rehabilitace, ale také lidem, kteří jsou aktivními členy projektu Senior Pas nebo se jimi chtějí stát. Zapojit se do projektu mohou všichni od 55 let. Veletrh zaujme i ty, kteří mají rádi produkty chráněných dílen a nadací a rádi by koupili pěkný dárek pro své blízké na Vánoce.

Speciální vlak REHAEXPRES

I letos bude z Prahy vypraven speciální bezbariérový vlak REHAEXPRES, který dorazí až k pavilonu A na brněnské výstaviště. Vyjede v úterý 29. 10. 2019 v časných ranních hodinách a odpoledne se bude vracet zpět do Prahy. Vlakem budou moci cestovat všichni, kdo chtějí přijet na veletrh REHAPROTEX. Pro cestu vlakem se bude nutné registrovat prostřednictvím portálu Českých drah (bude upřesněno). Vlakem dorazí také třeba předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR (NRZP) Václav Krása. Právě díky úspěšnému jednání NRZP se zástupci Českých drah bude vlak možné vypravit.

Bohatý doprovodný program

Na své si zde přijde jak odborná, tak i laická veřejnost. Čeká na vás řada workshopů a přednášek. Poslechnout si budete moci třeba přednášku na téma speciální úpravy vozidel nebo správného obouvání dětí i dospělých. Pro zájemce bude zdarma k dispozici měření tlaku, zraku, intolerance potravin a tuku v těle nebo vyšetření a tejpování fyzioterapeutem.

Na přípravě veletrhu a doprovodného programu se podílí mnoho významných partnerů z neziskového sektoru. Svůj program připravuje i Národní rada osob se zdravotním postižením ČR. Půjde hned o dvě odborné konference. První se bude konat 29. 10. 2019 na téma cestování po železnici, nad níž převzalo záštitu ministerstvo dopravy a zúčastní se jí premiér Babiš, ministr dopravy Kremlík a řada dalších významných osobností z oblasti dopravy včetně zástupců Českých drah. Konference se bude týkat zavedení systému jednotného jízdného na železnici, který byl nedávno schválen poslanci v rámci novely zákona o drahách. Druhá konference NRZP se bude týkat téma ochrany spotřebitelů při změně dodavatelů energií a vzniká ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem.

Novým tématem bude parasport a aktivní trávení volného času pro osoby se zdravotním postižením. Nadační fond Emil pro vás připravuje Emil sport arénu, která představí řadu aktivit pro handicapované. Budete se moci seznámit s para sporty jako je florbal, ragby, basketbal, boccia, futsal nevidomých nebo hokej. Všechny sporty si navíc budete moci sami vyzkoušet. Poslechnout si můžete také osobní příběh handicapovaného cyklisty Jiřího Ježka – šestinásobného paralympijského vítěze a mistra světa nebo autorské čtení Ivony Březinové – autorky knihy www.bez-bot.cz o handicapovaném teenagerovi.

Jiří Ježek Jiří Ježek
Boccia (Emil open letní hry 2019) Boccia (Emil open letní hry 2019)

Program, který má vliv na samostatný a nezávislý život člověka se zdravotním postižením, připravuje Liga vozíčkářů. Pro odborníky budou určeny workshopy týkající se aktivizace OZP, samostatného života OZP nebo kompenzace postižení prostřednictvím pomůcky. Pro veřejnost bude určen program pro pečující osoby nebo téma intimity a sexuální asistence. Na svém stánku budou poskytovat poradenství sociálně-právní, týkající se řešení architektonických bariér i intimity.

Svůj program nabídne i ParaCENTRUM Fenix, který pomáhá lidem po poranění páteře a míchy a jejich blízkým při návratu do aktivního života. Odborný program zahrne téma přesunů a manipulace, pressure mapping nebo návratu na pracovní trh. Pro všechny bude určena preventivní beseda o úrazech páteře a míchy, kde se dozvíte, jak jim lze předcházet. Prakticky si budete moci vyzkoušet, jaké to je pohybovat se na vozíku. Jízdu na vozíku budete moci otestovat na různém povrchu spolu s praktickými úkoly, které musí osoba na vozíku běžně zvládat jako třeba nasazení si rukavic nebo převezení sklenice vody. K dispozici bude také handbike trenažer.

Speciální program pro seniory

Středa 30. 10. a čtvrtek 31. 10. 2019 budou tradičně věnovány především doprovodnému programu v režii Senior Pasu, který chystá Speciální program pro seniory. Těšit se můžete na vystoupení Jiřího Helekala a Vladimíra Hrona, zajímavé přednášky, informace o seniorském cestování, praktické ukázky a aktivity nebo třeba na zdravotní měření zdarma. Letošnímu ročníku udělila svoji záštitu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (MPSV), se kterou se na akci můžete osobně setkat. Zajímavostí budou diskusní kulaté stoly, které zajišťuje projekt MPSV, Politika stárnutí na krajích se svými regionálními koordinátory. Vyzkoušet budete moci i řadu praktických aktivit, ať už půjde o vzdělávací workshopy, tréninky paměti, taichi cvičení nebo vytváření rodokmenu nebo třeba získat seniorskou obálku (I.C.E. kartu).. Držitelé Senior pasu zakoupí zvýhodněné vstupné na veletrh již za 20 Kč.

Vladimír Hron Vladimír Hron
Jiří Helekal Jiří Helekal

Centrum pro zdraví

Státní zdravotní ústav bude na veletrhu v rámci Centra pro zdraví propagovat zdravý životní styl. Dozvíte se zde vše o správné výživě a pohybové aktivitě, o prevenci infekčních onemocnění, hygieny rukou, včetně nácviku správného mytí rukou, o prevenci Alzheimerovy choroby i třeba o prevenci kouření či užívání alkoholu a drog. Poskytovat bude samozřejmě i poradenství.

Vstup pro ZTP a ZTP/P zdarma

Veletrh bude probíhat v tradičním pavilonu A, který poskytuje ideální bezbariérové zázemí. Vstupy budou umožněny prostřednictvím hlavní brány a pavilonem E, vjezd pro auta bránou č. 4 (pouze ZTP a ZTP/P). Vstupy a vjezdy do areálu budou pro držitele průkazu ZPT a ZTP/P včetně doprovodu zdarma, vstupné pro držitele Senior pasu bude stát 20 Kč. Informace o cenách vstupného, parkování a plánek areálu.

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště