Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

REHAPROTEX
5.-8.10. 2021

Veletrh rehabilitačních, kompenzačních, protetických a ortopedických pomůcek

První bezbariérový obytný vůz parkuje v pavilonu A1. Získal Zlatý Rehaprotex

 

Je jediný v Evropě a možná na světě. Speciálně upravený obytný vůz Charley Tramp™ dává těžce zdravotně postiženým svobodu cestování, která ve světě plném bariér jinak není možná. Na veletrhu získal prestižní ocenění určené pro nejlepší exponáty.

Charley Tramp™ umí daleko víc než obyčejný obytný vůz. Je vybaven zvedacím zařízením, které naloží i elektrický vozík s postiženým vážící 150 kilogramů. Interiér je upraven pro dovolenou osob používajících velký externí elektrický vozík, a to včetně kotvení do podlahy. Místo k upoutání je schváleno přímo pro jízdu na elektrickém vozíku. Vůz má volitelné elektronické ruční nebo standardní řízení s robotizovanou převodovkou, což dává hendikepovaným úplnou nezávislost. Součástí výbavy je speciální závěs, který usnadňuje přesouvání osoby s těžkým pohybovým postižením od volantu až do koupelny se sprchou a na WC s bidetem. Toaletní část počítá i s místem pro pohyb pečujícího asistenta. Samozřejmostí je kuchyňka, zásoba vody, lednice a veškeré zázemí, díky kterému cestovatelé vydrží až dva dny mimo civilizaci. Vůz je určený pro spaní čtyř osob a díky posílenému přídavnému naftovému topení je připraven i na zimní provoz.

„Jmenuje se Charley Tramp, protože mě inspirovaly Steinbeckovy Toulky s Charleym a svobodné trampské hnutí. Vyrobili jsme ho tak, aby dával šanci na společnou dovolenou rodinám, kde je těžce zdravotně postižený. Protože z vlastních zkušeností vím, že bezbariérovost ubytování je často jen proklamovaná, ale praxe je pak jiná,“ vysvětluje Leoš Fučík, ředitel ústavu Opus Lacrimosa, z. ú., a autor projektu Charley Tramp. Obytný vůz pro těžce zdravotně postižené byl vyvinut a postaven na podvozku Opel Movano. Projekce a výroba zabrala tři roky, tak aby výsledek poskytl všechen potřebný komfort a zároveň se vešel do hmotnostní kategorie 3,5 tuny, na kterou stačí řidičský průkaz skupiny B. A trpělivost se vyplatila, protože zájem o pronájem vozu Charley Tramp je obrovský.

„Na veletrhu REHAPROTEX určitě nevystavujeme proto, abychom našli nové zájemce o pronájem, protože máme plno už na dva roky dopředu,“ ujišťuje Leoš Fučík. Jeho cíl je jiný: upozornit na situaci rodin pečujících o těžce zdravotně postižené, které navzdory proklamacím o podpoře stále nemají reálnou možnost vyjet na společnou dovolenou. Zároveň chce ukázat úřadům a kompetentním osobám ověřenou cestu, která tento problém řeší. „Přestavba prvního vozu stála včetně podvozku 3,7 milionu korun. Přispěl nám na ni Jihomoravský kraj, ale stále nemáme všechno zaplaceno. Teprve po dofinancování prvního vozu můžeme začít s výstavbou dalšího,“ říká Leoš Fučík, který by camper Charley Tramp rád předvedl zástupcům veřejné správy a přesvědčil je o smysluplnosti této investice. Přijďte se na něj podívat i vy!

Na veletrhu REHAPROTEX se můžete zúčastnit soutěže o Velikonoce s Charleym!

Více o vozu najdete na webu Opus Lacrimosa, informace k pronájmu vozu najdete na webu charterového partnera Karavanem do světa.

 

Datum: 29.10.2019 18:36:00

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště