Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

PYROS
26.-29.5. 2021

Mezinárodní veletrh požární techniky a služeb

Jihomoravští hasiči představili na Pyrosu techniku, ale i dynamické ukázky

 

Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje připravil v rámci veletrhu Pyros na brněnském výstavišti zajímavé ukázky. Prezentoval především techniku, která byla pořízena z evropských fondů – integrovaného operačního programu.

Jde mimo jiné o nákladní automobil NA S3-T815-7. Toto vozidlo je určené pro evakuaci osob, přepravu materiálu a k vyprošťování aut, a to hlavně při povodních a dalších událostech. Konstrukce podvozku umožňuje provádět záchranné práce i v těžkém terénu. Tatra zvyšuje akceschopnost HZS Jmk při záchranných a likvidačních pracích a živelných pohromách. Je vybavena vzduchem chlazeným vznětovým osmiválcovým přeplňovaným motorem o výkonu 445 hp, pohon 6x6 a dosahuje maximální rychlosti 100 km za hodinu,“ Michaela Franclová, z tiskového oddělení Generálního ředitelství HZS ČR.

Velký zájem byl o další exponát – čtyřkolku Arctic Cat Prowler HDX 700i. Je určena k hašení lesních požárů nebo požárů v těžko dostupném terénu. Transport hadic, přenosných motorových stříkaček a technických prostředků lze použít i na delší vzdálenost. Čtyřkolka se také používá na transport pacientů a zraněných z míst nepřístupných pro vozy zdravotní záchranné služby. Další výhodou tohoto menšího vozidla je, že jej mohou používat i střelmistři HZS při provádění zásahů pomocí trhavin v těžko dostupném terénu. Konstruktéři vozidlo vybavili vodou chlazeným jednoválcem EFI s objemem 695 ccm, motor dosahuje výkon 46 hp. Vybavena je vysokotlakým hasicím zařízením Rapid a délka hadice činí 60 m. Výbavu doplňuje lanový naviják.

V expozici byl umístěn také rychlý zásahový automobil RZAQ L2Z Mercedes –Benz Sprinter 4x4. Je určený na prvotní zásah u dopravních nehod a požárů vozidel na území města Brna, dálnicích a rychlostních silnicích. Vozidlo je vybaveno hydraulickým vyprošťovacím zařízením Weber, vysokotlakým hasícím zařízením s nádrží o objemu 170 l vody, vybavením na stabilizaci vozidla a prostředky na likvidaci uniklých provozních kapalin. Samozřejmě má prostředky na transport a ošetření zraněných. Konstruktéři jej vybavili vznětovým přeplňovaným motorem o objemu 2987 ccm, maximální rychlost vozidla činí 160 km/hod.

S rostoucím počtem zásahů, kterých prakticky každý rok přibývá, roste podle Franclové i jejich složitost a náročnost. Tento technologický a technický rozvoj se dotkl nejen vybavení, se kterým hasiči pracují, ale i potřeby velitele zásahu o větší informační podporu přímo v místě mimořádné události. Pro tyto potřeby tak bylo zřízeno mobilní operační pracoviště VEA-L2V. To disponuje technologickými prostředky nutnými ke komunikaci, záznamům a zpracování dat. A to od radiostanic, mobilních telefonů a diktafonů, přes tiskárny, notebooky a digitální fotoaparáty, až k satelitnímu připojení. Právě připojení zajišťuje bezdrátový přístup k internetu a s jeho pomocí spojení s operačním střediskem umístěným v centru v budově. Vozidlo je zančky Ford Transit se vznětovým  přeplňovaným motorem o objemu 2198 ccm a dosahuje maximální rychlost 155 km/hod.

Na veletrhu Pyros se také prezentovala sekce potápěčů-hasičů. V expozici měli člun Adventure M-470 R.E.D, který je určený pro záchranu osob a zvířat z vodní hladiny a samozřejmě i při povodních. Člun je koncipován pro nejnáročnější úkoly, má dvojité svařované spoje a jeho materiál je sedmkrát pevnější než u běžných člunů. Je prakticky nepotopitelný. Navíc má extra vyztuženou podlážku, silnější ochranu boků lodě a kýlů a je vybaven nerezovou konzolou řízení Hurricane. Člun je vybaven motorem Mercury F25 o objemu 526 ccm a dosahuje výkonu 25 hp. I při tomto vybavení váží pouhých 71 kg – délka 4,7 m a šířka 1,9 m, nosnost 1000 kg (8 osob).

Práci hasičů mohli vidět návštěvníci na statických expozicích v pavilonu, ale i při dynamických ukázkách na volné ploše a na polygonu. Fanoušky moderních IT technologií  zaujalo vystavené mobilní operační pracoviště. Při ukázkách mohli vidět u hašení hořícího oleje nebo vyprošťování zraněných osob po dopravní nehodě autobusu. Svoje dovednosti předvedli také hasiči střelmistři. Na venkovním prostranství bude připravena překážková předváděcí dráha.

Datum: 21.5.2015 9:33:00

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Současně také

IDET
26.–28. 5. 2021


ISET
26.–29. 5. 2021

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště