Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

PYROS
9.-12.6. 2021

Mezinárodní veletrh požární techniky a služeb

Celníci mohutně zbrojí kvůli teroristům. Nakoupí nové pistole, neprůstřelné vesty a štíty

Současná výbava celníků je stará, proto chtějí za 70 milionů novou. Pořídí se třeba více Ramanových spektrometrů na okamžité odhalování drog, výbušnin, jedů či jiných nebezpečných chemikálií rozpuštěných v tekutině. Nyní mají celníci jen jedno zařízení v celé zemi a musí si ho mezi sebou půjčovat. Za 187 milionů korun se pak zmodernizují bezpečnostní systémy na Letišti Václava Havla. Nakoupí se kamery, jež umějí rozpoznat detaily obličeje či registrační značku aut, a vybírá se firma na modernizaci laserové střelnice – zvláštního cvičiště, kde se dá nasimulovat náročný zásah policie a dalších složek proti teroristům při rušném provozu v hale s tisíci lidmi.

Praha - Celníci v Česku chystají mohutné přezbrojení tisíců svých lidí, kteří chodí s policií na nebezpečné akce do terénu: na razie proti pašerákům drog a falšovaného zboží nebo na dálniční kontroly kamionů s podezřelými zásilkami. Jejich současná výbava je zastaralá, stát jim proto nakoupí nové pistole, neprůstřelné vesty či štíty a k tomu ještě speciální techniku na odhalování výbušnin, jedů a drog.

Jde o součást plánu miliardových investic do posílení bezpečnosti Česka. Nová výbava, v níž budou v některých situacích celníci připomínat elitní zásahová komanda, je má nejen lépe ochránit, ale přispět i k efektivnějšímu odhalování černého trhu, na jehož fungování jsou závislí mimo jiné teroristé.

"Pořídíme individuální balistickou ochranu a nové moderní krátké zbraně, abychom zajistili osobní bezpečnost a přezbrojení celníků, kteří provádějí mobilní kontroly či jsou nasazeni s policií a armádou," řekl generální ředitel celníků Petr Kašpar.
Jeho tým právě nyní vymýšlí, jak mají nové zbraně a ochranné prvky vypadat. Až vybere v soutěži jejich dodavatele, bude jasný i konečný účet celé akce. Předběžně se počítá s náklady okolo 70 milionů korun.

Celníci se věnují převážně kontrole výběru daní a boji proti podvodům a nelegální migraci. V souvislosti s aktuální uprchlickou krizí a hrozbami terorismu v Evropě se však nyní čím dál častěji zapojují i do zajištění bezpečnosti českého státu. Kromě policistů a vojáků se s nimi počítá i pro krizové situace, kdy může být nutné zbraně použít. Například na ochranu hranic.

Právě při společných cvičeních konaných pravidelně od loňského podzimu celníci začali upozorňovat na zastaralou výbavu, která chrání jejich životy. "Zaostává za současnými bezpečnostními standardy," varuje jejich šéf Petr Kašpar.

Okamžitě ale našel podporu politiků, pro které je bezpečnost obyvatel Česka jedním z klíčových témat. "Požadavky jsou oprávněné a s investicemi souhlasím," řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO), pod jehož resort celníci spadají a který bude plánované výdaje schvalovat.

Vedle lepšího vybavení pro celníky stát také posiluje ochranu strategických míst. Loni v únoru vláda schválila pořízení modernější techniky za 187 milionů korun na pražské Letiště Václava Havla. Celníci a policisté dostali na dovybavení dva roky. Právě teď - v poločase - běží výběrová řízení na dodavatele jednotlivých sad techniky. Některé probíhají formou elektronických aukcí a první nákupy se uskuteční na podzim.

Pořídí se například více Ramanových spektrometrů na okamžité odhalování drog, výbušnin, jedů či jiných nebezpečných chemikálií rozpuštěných v tekutině, která je na první pohled neškodná. Nyní mají celníci jen jedno zařízení v celé zemi a musí si ho mezi sebou půjčovat. Nové spektrometry hodlají dát i na další důležitá česká letiště a jeden půjde určitě na mezinárodní poštu, která je nejzatíženějším vstupním místem pro zásilky ze zemí mimo EU.Informace online, a ne až za hodinu

Nakoupí se rovněž kamery, jež umějí rozpoznat detaily obličeje či registrační značku aut, a vybírá se firma na modernizaci laserové střelnice – zvláštního cvičiště, kde se dá nasimulovat náročný zásah policie a dalších složek proti teroristům při rušném provozu v hale s tisíci lidmi. Současně se má díky novým IT systémům vylepšit komunikace mezi celníky, policií a tajnými službami. Zatímco dosud si vzájemně museli o informace o podezřelých lidech nebo zásilkách složitě žádat, nově si pro ně do společné databáze sáhnou rovnou. "Místo několikahodinového čekání budeme mít vše potřebné online," vysvětluje mluvčí celníků z ruzyňského letiště Šárka Miškovská. 

Celníci také nyní připravují nábor 150 nových lidí, které chtějí přijmout do konce letošního roku kvůli zavedení elektronické evidence tržeb. Posily do svých řad přitom hledají v současné nejisté bezpečnostní situaci ve světě prakticky všechny tuzemské ozbrojené složky. O tisíce fyzicky i mentálně zdatných nováčků se perou policisté, armáda i tajné služby.

Zdroj: Aktualne.cz

autor: Petr Koděra

 

Datum: 27.4.2016 9:52:00

Současně také

IDET
9.–11. 6. 2021


ISET
9.–12. 6. 2021

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště