Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

PYROS / ISET
12.-14.5. 2011

Mezinárodní veletrh požární a bezpečnostní techniky a služeb

Centrum záchranné služby AČR prezentuje záchranou helikoptéru

 

Vrtulník PV 13 Sokol dominuje v expozici zdravotnické služby Armády České republiky v pavilonu Z. Toto zdravotnické zařízení se zabývá záchranou službou v rámci armády, ale slouží zároveň pro civilní obyvatelstvo.

„Máme na starosti Plzeňský a Karlovarský kraj, což je značně náročné neboť navíc fungujeme v nočních hodinách pro celou Českou republiku. Mimo to se podílíme také na zdravotnických transportech z Afgánistánu, Iráku apod., samozřejmě pouze v těch případech, pokud se nějaký úraz na misích našich vojáků,“ řekl plukovník MUDr. Michal Mareček, náčelník Centra letecké záchranné služby AČR. Vysvětlil, že právě k těmto účelům využívají vrtulník SOKOL PV 13 ve zdravotnické úpravě, který je zařazen do systému Integrovaného záchranného systému ČR.ZS ČR. „Patříme k jednomu z deseti stanovišť zdravotnické služby v republice. Vojsko má jedno středisko s kompletním personálem – lékaři, sestry, piloti a technici,“ vysvětlil plukovník.

Tento vrtulník polské výroby patří do střední třídy a je velice vhodný právě pro záchranou službu. Má velmi dobré vybavení po stránce aviatiky (přístroje, navigace a další nejmodernější výbavu), jde o špičkový stroj, který létá rychlostí okolo 240 km za hodinu. Je v něm umístěna naprosto špičková nejmodernější zdravotnická výbava.

 „V expozici zdravotnické služby máme také speciální modul PTU. Jde o zařízení, které se montuje do dopravních letadel, u nás do Airbusů a do 319. Zadní polovinu tohoto letounu jsme schopni během krátké chvíle vybavit jako polní nemocnici o šesti lůžkách. Můžeme tak převézt šest velice vážně postižených lidí na jakoukoliv vzdálenost. Zdravotnické zařízení je v podstatě identické s vybavením např. lůžka na oddělení intenzivní péče v nemocnici. Jde například o monitoring životních funkcí, defibrilátor, s ventilátory, pumpy apod.,“ uvedl MUDr. Mareček.

Cílem Centra letecké záchranné služby bylo na veletrhu ukázat, jaká zařízení patří do moderní kategorie, například špičkové vybavení chemiků, zdravotnické služby, polní nemocnice atd., které má armáda na úrovni. „Pro naši záchranou službu je IDET příležitostí, abychom se dostali do povědomí lidí. Že patříme do celkového zdravotnického systému i když nosíme uniformy. Návštěvníci mají možnost poznat blíž naši práci včetně dálkových transportů, které se nemusí týkat pouze vojenských misí, ale též občanů v nouzi nejen v Česku, ale i ve světě. Nedávno například jsme měli akci v Egyptě,“ doplnil MUDr. Mareček. 

Vyberte si veletrh

PYROS/ISET 2011

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště