Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

PROPET
24.-26.6. 2011

Mezinárodní výstava chovatelských potřeb

O včelkách a včelaření na Brněnských včelařských dnech

Tradiční součástí mezinárodní výstavy chovatelských potřeb PROPET je včelařská výstava organizovaná Českým svazem včelařů. Včelaři v Brně budou prezentovat široké veřejnosti smysl a cíle včelařství. Zajímavé povídání o včelách doplní ukázky včelařského vybavení a samozřejmě včelí produkty.

Včelařství jako obor velice citlivě reaguje na tržní podmínky společnosti a v posledních letech se tak dostává do ekonomických nůžek trhu. Podle slov Aleše Příleského, člena výboru  Okresní organizace Českého svazu včelařů Brno – město „podceňování  včelařství  pro ekologickou stabilitu naší krajiny vede jen k tržnímu hodnocení včelařství, převážně jen medu a to je jen zlomek významu včelařství. Více jak devět desetin včelařské činnosti nemá přímou vazbu na trh, i když ekonomiku zemědělství výrazně ovlivňuje, a tak se stalo, že včelařství není společností patřičně doceněno. Proto také dochází k výraznému poklesu včelstev.“

Uvedená slova  potvrzují i statistiky, v roce 1990 bylo evidováno v ČR necelých 800 tisíc včelstev, nyní je to kolem  450 tisíc, což je pokles o více než 40 procent! Samozřejmě ubývá i počet včelařů. Důsledky se pak zhoršují i v dalších oblastech, která jsou závislá na včelí činnosti  – asi 20 procent druhů našich vyšších rostlin je na seznamu ohrožení.

Včelaři se snaží šířit osvětu o významu chovu včel a přiblížit tento nadmíru užitečný obor laické veřejnosti. Jednou z akcí, která podpoří propagaci včelařství jsou i Brněnské včelařské dny konané v rámci výstavy PROPET od 24. do 26. června v pavilonu A. Budou zde jak včelařská zařízení, tak včelí produkty a výrobky ze včelích produktů. „Mimo vlastní včelařskou tematiku letos rozšíříme informace a prezentaci o čmelácích,  dalších významných opylovačích, jejich významu i o zvláštnostech jejich života,“ doplňuje informace Aleš Příleský, jeden z organizátorů akce.
K návštěvě včelařské expozice jsou zváni všichni, kdo mají rádi přírodu, ale i ti, kteří chtějí udělat něco pro své zdraví, protože včelí produkty určitě zdravé jsou.  

Mohlo by vás zajímat

PROPET 2011

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště