Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Aktuality

Svoje poklady na výstaviště přivezou v půli ledna školkaři

 

Zatímco většina republiky momentálně řeší, kde nejlépe koupit kapra a stromeček a dárkové šílenství vrcholí, čeští školkaři mají ještě o jednu starost navíc. Pečlivě se připravují na Zelenou burzu 2019, jednu z prvních akcí na brněnském výstavišti v novém roce. 16. ledna do pavilonu B přivezou ukázat svoje opečovávané výpěstky. Dalo by se říci, že to co se v lednu objeví na burze, okolo toho o pár měsíců později lidé chodí v parcích a na ulicích.

Zelená burza má několik nej. Jedná se o jedinou kontraktační výstavu tuzemského školkařského materiálu v České republice. Kdo si zde rostliny, křoviny či dřeviny objedná či prohlédne, má jistotu, že jde o zeleň „made in Czech“, prezentují se zde stoprocentně české výpěstky z portfolia členů Svazu školkařů ČR. „Právě za účelem podpory prodeje českých školkařských výpěstků Zelená burza v roce 2001 vznikla,“ říká Marie Horáková, tajemnice Svazu školkařů ČR. 

Komu je Zelená burza určena?

Realizátorům, správcům veřejné zeleně, majitelům zahradních center, prostě všem kdo patří k dvorné veřejnosti zabývající se pěstováním a výsadbou dřevin.

Jakou míváte návštěvnost a kolik školkařů na akci přijíždí?

V loňském roce to bylo přes 700 návštěvníků. Stoupající zájem nás velmi těší.

!V roce 2020 se Zelená burza odehraje 15. ledna!

Video z ročníku 2019 najdete zde


Proč je Zelená burza jen jeden den, není to škoda, nebo nepočítáte s rozšiřováním?

Jakožto nezisková organizace se snažíme o co nejmenší náklady na provoz výstavy. Jedná se o pracovní, kontraktační výstavu a rozšíření zatím neplánujeme právě z finančních důvodů.

Sledujete, co vystavovatelé přiváží? Dají se vysledovat nějaké trendy pro tvorby parků či městské zeleně? Víte o nějakých zajímavostech chystaného ročníku?

Samozřejmě díky výstavě roste kvalita vystavovaného materiálu a školkaři si velmi cení toho, že se potkají s širokou skupinou zákazníků v jeden den. V letošním roce jsme nabídli vystavovatelům možnost prezentace „Novinky roku 2019“  a již nyní se nám kolegové hlásí.

Kdo na výstaviště nejčastěji přichází, zástupci firem či měst a obcí?

Snažíme se o propagaci v odborném tisku a mailovou formou zacílenou právě na skupinu správců veřejné zeleně a realizátorů.

Najdou zájemci na Zelené burze i poradenství, například zahradní architekty či studia?

Již druhým rokem proběhne na galerii pavilonu odborný seminář zaměřený na aktuální problematiku oboru. Letos to bude o výsadbách stromů ve městech a o stromech ve venkovské krajině. Novinkou je představení informačního portálu pro odbornou i laickou veřejnost, od kterého si slibujeme dostupnost informací o dřevinách pro každého. Jmenuje se Zelený portál a v letošním roce vydáváme publikaci o medonosných a nektarodárných dřevinách propojenou právě pomocí QR kódů s touto aplikací.

Dá se říci, že co se v lednu objeví na BVV, okolo toho pak lidé chodí ve městech a parcích?

Samozřejmě (smích).

Proč se burza koná v lednu? Nemůže to vystavované zeleni uškodit?

Školkaři si rostliny na výstavu pečlivě vybírají a nezazimují je jako zbytek školky. Lednový termín je výhodný právě z důvodů přípravy na jarní prodejní sezónu. Zákazníci si vše v klidu mohou promyslet a objednat za zvýhodněné ceny.

Je potřeba na výstavišti kvůli nim udržovat speciální podmínky?

Ne, to opravdu nikoliv. Speciální podmínky potřebují spíše vystavovatelé a návštěvníci (smích). BVV nám halu temperuje na 16 °C, což někdy bývá náročné. Hlavně, když je venku třeba –16 °C. Výstava se dělá opravdu s velkým osobním nasazením vystavovatelů. Začínáme chystat ve 4 ráno a někteří, co jsou zdaleka vlastně ani nespí.

Burza se koná pod patronátem Svazu školkařů ČR. Čím se kromě této velké akce zabýváte?

Jsme nezisková organizace, která se stará o to, aby školkařství mělo své zázemí a místo ve společnosti. Někdy je to docela těžké, protože školkař je vnímán jen okrajově. Většina lidí si neuvědomí práci, a to letitou za výpěstky, kterými se obklopujeme. Hájíme zájmy oboru školkařství při jednáních se státními institucemi, spolupracujeme na tvorbě legislativy, zabýváme se integrovanou ochranou rostlin v okrasném školkařství. Řešíme problematiku minoritních přípravků pro obor školkařství. Semináři, školeními a dalšími akcemi zvyšujeme povědomí o českém školkařství účastí na zahradnických výstavách a veletrzích. A neposlední řadě jsme vlastníkem patentové značky Česká rostlina.

 

Foto: archiv Svazu školkařů ČR

 

 

Datum: 17.12.2018 11:51:00

Fotogalerie / Reference

Virtuální prohlídka

Další služby

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště