Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Aktuality

V Janáčkově divadle to nejde, tancuje se na výstavišti

Tryskáči a Žraloci, dva znepřátelené gangy. Tony a Maria, milenci, jejichž láska ani onu nenávist nepřekoná. Nad tím vším nesmrtelná hudba Leonarda Bersteina a světoznámé texty Stephena Sondheima. Ano, West Side Story. A verze, která se právě chystá v Brně, bude rozhodně kulturní událostí.

Temnou atmosféru nesmyslného konfliktu dvou světů a kultur podkreslí industriální prostředí pavilonu P brněnského výstaviště. Právě tam svoje zpracování Bernsteinova moderního pojetí příběhu Romea a Julie umístí balet Národního divadla v Brně. Na diváky čeká velkolepá taneční show. Premiéra se odehraje již tuto sobotu 25. listopadu.

V „Péčku“ se momentálně dolaďuje unikátní hlediště, montuje technika a připravuje jeviště. Od úterního večera zde tanečníci zkouší.

Jiná scéna

Proč se West Side Story odehraje právě zde, je hned jasné. „Celá choreografie a scéna je specifická tím, že musela být přizpůsobena pro dvě hlediště, která budou mít celkovou kapacitu tisíc míst a diváci budou sedět naproti sobě. Součástí scénografie budou také jezdící auta a velké videoprojekce, které budou spouštěny po obou stranách hlediště. Protože je scéna natolik velká a na míru dělaná, nebude možné ji přenést do divadla,“ vysvětlila Barbora Hniličková z Baletu NdB. Scénograf Marek Hollý se opravdu rozmáchl a využil příležitosti, které pavilon P skýtá. Divadlo část svého repertoáru na výstaviště směřuje proto, že domovské Janáčkovo divadlo právě prochází obrovskou rekonstrukcí. Vedení baletu mělo dvě možnosti – buď počkat na opravené prostory, nebo dostat balet mezi lidi jinou cestou. Chopili se té druhé.

Obdélníkový pavilon P zhruba v polovině přepaží speciální nafukovací stěna zamaskovaná černou textilií. Uprostřed prostoru bude jeviště, ze dvou stran – jako na tenise - pak hlediště, každé pro 500 diváků. Z boků se spustí speciální plátna, které prostor vizuálně uzavřou a poslouží pro videoprojekce. U nich také budou dva vstupy na jeviště – jeden pro americký gang, druhý pro znesvářené Portorikánce. Diváci se mají na co těšit. Že půjde o velmi nekonvenční představení, svědčí vnadící videa a facebookové příspěvky baletu NdB.

V pavilonu P roste komfort pro obě strany. Umělci budou mít k dispozici jako šatny sály v druhém patře a sprchy. Diváci se zase posadí na montované tribuny, jejichž kovová část stála třeba u open-air zápasech brněnské Komety za Lužánkami. V mrazivých dnech snad každého napadne, zda v pavilonu nebude zima. Nesmí být. „Klimatizace během představení samozřejmě nepoběží, byla by rušivá. Pavilon se bude vždy předtápět,“ uvedla Irena Ryglová z BVV, která má pronájem „Péčka“ na starosti. Pro diváky bude nachystaná velká šatna a samozřejmě nesmí chybět občerstvení. „Chceme, aby se divák cítil stejně komfortně jako v Janáčkově divadle. Rozdíl je pouze v tom, že nemáme předepsaný dress code. V podstatě je na každém, v čem na představení přijde. Nechceme nutit diváky, aby jezdili na výstaviště ve večerních róbách,“ poznamenala Barbora Hniličková. A když už se bavíme o velmi lidských věcech, k dispozici má pavilon velké toalety.

V době představení je zajištěno posílení MHD a zdarma se bude dát parkovat přímo u pavilonu P. Pěší se dostanou do areálu 7. branou, motorizovaní vjedou 8 a 9. branou, tam už je nasměruje parkovací služba.

Tanečníci si po dlouhých zkouškách v tanečních sálech jeviště v pavilonu právě osahávají. Minulý týden prošli kostýmovou zkouškou. Připravte se na to, že klasické baletní kostýmy a špičky ve West Side Story neuvidíte.

Že půjde o velký zážitek, slibuje jméno choreografa, režiséra a uměleckého šéfa Baletu Národního divadla Brno Mária Radačovského. Po dokončení studia na Taneční konzervatoři Evy Jaczové v Bratislavě působil jako sólista v prestižních souborech: SND Bratislava, Netherlands Dance Theater a Les Grands Ballets Canadiens v Montrealu. V letech 2006 – 2010 byl uměleckým šéfem Baletu SND v Bratislavě, založil vlastní soubor Balet Bratislava, který vedl do jeho zrušení (2011–2013). Od sezony 2013 je uměleckým šéfem Baletu NdB. K West Side Story přizval respektovaného scénografa Marka Hollého a skvělou kostýmní výtvarnici Alexandru Gruskovou, speciální osvětlení svěřil zkušenému Tomáši Morávkovi. Velmi zajímavé jsou videoprojekce k představení, které vytvořil jeden ze sólistů NdB, Brňan Martin Svobodník, který si ve West Side Story zatančí roli Bernarda.

Jak si on i jeho kolegové v rolích Marie, Tonyho, Riffa, nebo Anity svoje party užijí, zjistí diváci nejen na sobotní premiéře, ale také v dalších 15 reprízách. Tančit budou na originální záznam, který dirigoval sám Leonard Bernstein a který nazpívali světoznámí pěvci Kiri Te Kanawa a José Carreras.

Další premiéra už v prosinci

West Side Story ale působení NdB na brněnském výstavišti nekončí – hned na 16. prosince je v pavilonu V přichystána premiéra opery Faust a Markéta skladatele Charlese Gounoda v hudebním nastudování Marka Ivanoviče. Měnit se bude jeviště i hlediště. I toto představení se již dá lehce ochutnat.

 

WEST SIDE STORY

Balet Národního divadla Brno

premiéra: 25. listopadu 2017, Brno – výstaviště, pavilon P 
sestřih představení NDB: https://www.facebook.com/baletndb/videos/10155655343540202/

reprízy: 26., 28., 29. (2x) a 30. listopadu 2017; 1., 2. (2x) a 3. prosince 2017 a 27., 28. (2x), 29. a 30. (2x) ledna 2018

Autor původního konceptu: JEROME ROBBINS
Libreto: ARTHUR LAURENTS
Hudba: LEONARD BERNSTEIN
Texty písní: STEPHEN SONDHEIM
Režisérem a autorem choreografie původní produkce je JEROME ROBBINS
Původní produkce na Broadwayi: Robert E. Griffith a Harold S. Prince; po dohodě: s Roger L. Stevens
Uvedeno po dohodě s Music Theatre International (Europe) Limited
Taneční verze West Side Story, choreografie a režie: Mário Radačovský
Scéna: Marek Hollý
Kostýmy: Alexandra Grusková
Light design: Tomáš Morávek
Projekce: Martin Svobodník
Asistenti choreografa: Jana Přibylová a Ivan Příkaský
Hudební spolupráce: Petr Duchalík

Datum: 22.11.2017 7:03:00

Fotogalerie / Reference

Virtuální prohlídka

Další služby

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště