Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

PRODÍTĚ
8.-11.3. 2012

Mezinárodní veletrh potřeb pro dítě

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o pupečníkové krvi

 

Veletrh PRODÍTĚ přináší také informace o kmenových buňkách a odběru pupečníkové krve, o který žádá stále více českých rodičů. Na stánku společnosti Cord Blood Center CZ, která jako první nestátní zdravotnické zařízení v České republice získala povolení k těmto odběrům, jsou návštěvníkům pavilonu V k dispozici informační materiály i odborné poradenství.

Pupečníková krev je cenným zdrojem kmenových buněk, které mají schopnost změnit se na různé typy buněk lidského organismu a později se v krvi jedince v takovém množství a zastoupení už nevyskytují. Pupečníková krev tak slouží k léčbě obdobně jako kostní dřeň a rodiče mohou jejím odběrem zabezpečit svému dítěti rychlý a výhradní přístup ke krvetvorným buňkám, pokud by je někdy v životě potřebovalo. Současná medicína využívá schopnosti především krvetvorných kmenových buněk z pupečníkové krve k léčbě asi osmdesáti závažných onemocnění. Od první úspěšné transplantace pupečníkové krve v roce 1988 jich bylo ve světě provedeno již téměř třicet tisíc.

„Na veletrhu PRODÍTĚ jsme vystavovali už loni, ale letos nabízíme některé novinky. Především jde o novou techniku odběru pupečníkové krve, tzv. odběr premium, který se odebírá nejenom z pupečníku, ale následně i z placenty. Odebere se tak větší množství pupečníkové krve, takže lze předpokládat i případné využití transplantátu pro pacienty s vyšší hmotností,“ vysvětlila Daniela Rovenská, regionální zástupkyně společnosti Cord Blood Center. Toto  nestátní tkáňové zařízení jako první v České republice splnilo přísná kritéria a legislativní požadavky a získalo povolení k odběrům, zpracování a uchovávání pupečníkové krve pro vlastní potřebu dítěte. „V současné době je pokryto už více než 70 procent porodnic v České republice, které zajišťují odběry pro naše tkáňové zařízení. Loni se u nás uskutečnilo téměř 800 odběrů a zájem rodičů stále roste. Na Slovensku, kde jsou s odběry dlouhodobější zkušenosti, se pupečníková krev odebírá již asi u desetiny porodů,“ informovala Daniela Rovenská.

Odběr pupečníkové krve se provádí ve třetí době porodní, po přestřihnutí pupeční šňůry ještě před porodem placenty. Proto se osvěta zaměřuje především na nastávající rodiče, ale také na rodiče jednoho dítěte, kteří plánují další potomky. Pupečníková krev totiž může v budoucnu zachránit život nejen samotnému dítěti, ale i jeho sourozenci. „Smyslem naší prezentace na veletrhu PRODÍTĚ je oslovit maminky, aby věděly, že tato možnost existuje. Na našem stánku se zastavují těhotné, ale i rodiče, kteří už mají dítě a plánují druhé. Minulý rok si zde řada maminek vzala informační materiály a později se u nás zaregistrovala, takže naše účast byla velmi úspěšná,“ uvedla Daniela Rovenská, která věří ve stejný výsledek i letos. 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště