Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

PRODÍTĚ
8.-11.3. 2012

Mezinárodní veletrh potřeb pro dítě

Bezpečnostní chodítko WALKODILE si na veletrhu vysoutěžily tři školky

 

Tradiční Školkiáda, která se koná v rámci doprovodného programu veletrhu PRODÍTĚ Dětský svět, přivedla na brněnské výstaviště tři stovky dětí z jedenácti mateřských škol. Tématem letošního ročníku bylo chodítko WALKODILE - novinka z Velké Británie, která zvyšuje bezpečnost předškolních dětí v městském provozu.

WALKODILE® se skládá z tzv. flexibilní páteře, na které se nacházejí nejen držátka až pro šest dětí, ale také bezpečnostní spony, jimiž jsou děti připojeny ke konstrukci. Každé dítě má na sobě reflexní postroj, který zvyšuje jeho viditelnost, ale nijak jej  neomezuje v pohybu. Přesvědčivě to prokázala i letošní Školkiáda, kde bylo chodítko v hlavní roli. Na soutěžní dráhu v pavilonu V vyrazily WALKODILE týmy reprezentující jedenáct školek a cenou pro ty nejrychlejší bylo právě chodítko v hodnotě šesti tisíc korun.

„Každou školku v letošní Školkiádě reprezentoval dvanáctičlenný tým rozdělený do dvou skupin. Vždy šest dětí zapnutých do vodítka WALKODILE v čele s paní učitelkou procházelo překážkovou dráhu. Aby děti nemohly utíkat a případně si ublížit, dostaly tři z nich – ty po pravé straně – lžíce s golfovými míčky, které nesměly spadnout. Po absolvování dráhy je musela učitelka odepnout a zapnout do vodítka další šestičlenný tým z téže školky. Teprve když dorazila do cíle druhá skupina, měřil se výsledný čas,“ popisuje průběh soutěže Magdalena Janoutová z pořádající agentury EfektMediA. Nejlepší MŠ Dobrovského tento úkol včetně přepnutí zvládla za 3,03 minut a jen o něco pomalejší byla druhá MŠ Labská. Cenu v podobě chodítka si zasloužily obě a třetí WALKODILE putoval do Speciální základní a mateřské školy Barvičova. „Tato škola dostala zvláštní cenu, protože za ni soutěžili už školáci, kteří WALKODILE vybojovali pro své mladší kamarády,“ vysvětlila M. Janoutová.

Projekt původem z Velké Británie chce především zvýšit pasivní bezpečnost dětí předškolního věku v městských ulicích. O jeho potřebnosti svědčí smutná statistika. V důsledku dopravních nehod u nás v posledních deseti letech zahynulo 135 chodců dětského věku, přičemž nejohroženější jsou děti do osmi let. Druhým cílem projektu WALKODILE je prevence syndromu vyhoření pedagogických pracovníků, kteří se díky chodítku mohou soustředit i na jiné věci než jen pohyb dětí.

„V našich mateřských školách, kde mají dvě učitelky na vycházce dohlížet na více než dvacet dětí, se právě z důvodu bezpečnosti děti často nedostanou jinam než na zahradu. Díky projektu by se mohly častěji podívat do ulic, procvičovat si tak nabyté teoretické znalosti o bezpečnosti v dopravě a získávat nové podněty,“ míní Pavel Fischer, který chodítko distribuuje do českých školek. „V rámci projektu se již podařilo novinkou vybavit téměř dvacet školek a dalších 70 z celé České republiky je registrováno. Zpětná vazba je zatím velmi pozitivní,“ dodává Fischer.

Autorkou nápadu je učitelka z anglické mateřské školy, která za WALKODILE obdržela několik ocenění včetně Řádu britského impéria. V České republice projekt zaštiťuje Výzkumný ústav bezpečnosti práce a podporuje například Evropská charta bezpečnosti silničního provozu. Prezentace na veletrhu PRODÍTĚ by měla přispět k jeho dalšímu rozšíření. Proto se WALKODILE představoval nejen na Školkiádě, ale také na pódiu v pavilonu F. „Také děti z dětského koutku mohou po souhlasu rodičů navštívit veletrh MOTOSALON, kam dorazí v chodítku za doprovodu asistentek. V expozici Policie ČR  se jim věnují policisté a ukazují jim služební motocykly. Projekt se tak přestavuje nejen jako součást soutěžní hry, ale i přímo v terénu,“ doplnila Magdalena Janoutová.

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště