Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

PPM QUILT SHOW BRNO
21.-23.4. 2023

15. mezinárodní textilní výstava

Ohlédnutí za výstavou Czech Contemporary Quilt New York


V pátek 2. září 2022 si mohli návštěvníci českého centra v New Yorku naposledy prohlédnout 26 současných českých quiltů od 13 autorek. Pro český quilt to byla zcela mimořádná příležitost, a proto bych tímto ještě jednou chtěla poděkovat řediteli českého centra panu Miroslavu Konvalinovi i panu Marku Milde, který má na starosti galerii a výstavu osobně instaloval. Poděkování za podporu výstavy patří i generálnímu řediteli Veletrhů Brno panu Tomáši Moravcovi a řediteli PPM Quilt Show Brno panu Martinu Škarkovi.

A jak na výstavu reagovala hostitelská strana? Jak obstály práce českých autorek v kolébce quiltu samotného? O odpověď na tyto a další otázky jsem požádala ředitele Českého centra pana Konvalinu. Svůj komentář doprovodil i fotografiemi hustě popsaných stránek návštěvnické knihy.

Velký zájem o premiéru českých quiltů v Americe

První souborné uvedení prací 13 českých quiltařek, které laskavě poskytly 26 vybraných děl na výstavu v Americe, se povedlo. Díky podpoře všech zúčastněných, kurátorské práci Jany Štěrbové a významné pomoci Jany Lálové, Ireny Zemanové a dalších se podařilo v rekordně krátké době připravit pro České centrum v New Yorku výstavu, která vzbudila nečekaně velkou pozornost. V galerii centra, v 1. patře historické Bohemian National Hall, se střídaly americké quiltařky, lidé, kteří mají sami umělce v rodině, ale také profesoři a studenti designových a textilních škol, novináři, blogeři i náhodní návštěvníci, kteří zavítali na Upper East Side na Manhattanu. Ředitel Českého centra v New Yorku Miroslav Konvalina, který výstavu inicioval, neskrýval po celou dobu jejího konání radost nad zájmem, který vyvolala, a sdílel fotografie a poznatky z návštěv odborníků i veřejnosti s kurátorkou osobně i na sociálních sítích. Osobně také v době dovolené navštívil Janu Lálovou v Praze a Renátu Edlmanovou v Litomyšli.

Jak byla výstava přijata americkými návštěvníky?

Už to, že na vernisáž přišly v hojném počtu přední osobnosti z vedení Mezinárodního muzea quiltu, které sídlí v Nebrasce, pedagogové, členky quiltařských klubů a samotné quiltařky, naznačovalo, že výstava, i když byla plánována na léto, nezapadne. Naopak, viděli ji nejen newyorčané, ale také se o ní dozvěděla řada turistů z Ameriky i z Čech, kteří do Národní budovy zavítali. Mimořádný zájem vzbudila na samotné Upper East Side, kde si lidé informace o zajímavé výstavě předávali a nešetřili chválou.

Je nějaká společná reakce nebo komentář typický pro většinu z nich?

Absolutely amazing, to bylo nejčastější hodnocení, které bylo v galerii na výstavě Czech Contemporary Quilt slyšet. Většina řekla, že se jim líbí výstava jako celek a jen neradi vybírali, co se jim líbí nejvíce. Přesto byla některá díla oblíbenější, zejména vlna, rybičky od Barbory Bartošové a Němcová se Smetanou od Renáty Edlmanové, dále zaujala, zejména mladší návštěvníky, díra od Romany Černé a modrotisk Věry Skočkové. Několikrát se lidé vrátili k dílům paní Lálové a Štěrbové, ale také ke quiltu Křečové žíly od Ireny Zemanové.

Přivedla výstava do Českého centra nový okruh návštěvníků?

Většinou to byly ženy středního a staršího věku, které nějakým způsobem pracují s textilem. Ty přivedly rodiny nebo kamarádky, a to i opakovaně. Potěšilo nás to, že přišly i odbornice a jedna z nich udělala z výstavy i videoblog. Vyplatilo se také investovat do publicity, a tím se do galerie dostali i lidé, kteří k nám obvykle nechodí, nebo byli v Národní budově poprvé. Rozhodně to byla nejlépe navštěvovaná výstava roku.

Co vás osobně nejvíc překvapilo?

Překvapilo mě, s jakým obdivem o práci, technikách a námětech českých quiltařek Američanky mluvily, jak je zajímaly podrobnosti a fotily se stehy a šití, zejména je zaujaly detaily šití u růží a také zpracování tváře u Němcové. Mnoho z nich psalo do návštěvní knihy, kde bylo popsáno 15 stran pochvalami!

Je kniha vzkazů a návštěv – co byste z ní chtěl ocitovat?

Mezi prvními reagovala Deborah Bingham, členka výboru mezinárodního Muzea quiltu v Nebrasce – „to je tedy impresivní výstava, užasná a inspirativní“, dále za SAQA Nanette LaVerdiere, která napsala – „obdivuhodné práce“. Laici, kteří znají tradiční quilty od svých rodičů a prarodičů, se v komentářích obdivně divili, že to snad ani nejsou quilty. Další quiltařky oceňují kreativitu, představivost a výjimečnost vystavených děl. Všímají si také slov na quiltu k Havlíčkovi od Ivany Brzákové, jak je přesný na tuto dobu. Mezi zápisy jsou i ty od přátel Jany Lálové nebo Jany Štěrbové. Řada komentářů děkuje Českému centru New York za uskutečnění výstavy v jeho prostorách.

    

Závěrem váš osobní vzkaz/povzbuzení pro naše quiltařky.

České centrum New York i já osobně si velmi vážíme toho, s jakou péčí byla výstava připravena, osobního nasazení všech. I my v New Yorku jsme provázeli, propagovali a dělali vše proto, aby se povedla. Zájem o podobnou výstavu někdy v 2024 už projevilo největší české muzeum v Americe Národní české a slovenské muzeum a knihovna v Cedar Rapids v Iowě.  Myslíme si, že byť nemohla ani jedna z autorek přiletět na výstavu osobně, všechny odvedly skvělou práci a mimořádně dobře reprezentovaly Českou republiku, za což jim patří dík.

 

Jana Štěrbová


Datum: 3.10.2022 13:57:00

Fotogalerie

Facebook

Mohlo by vás zajímat

Hlavní partner

R101005

Partneři

 

Vybíráme z firem

Data platná pro Katalog 2022

 

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště