Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

PENíZE
8.-9.3. 2013

Veletrh osobních financí a osobních investičních příležitostí

Člověk je v druhém důchodovém pilíři tzv. uzamčený

 

Důchodová reforma byla jedním z hlavních témat konference Evropa i Česká republika - konečně na správné cestě?, která se uskutečnila na brněnském výstavišti den před zahájením veletrhu osobních financí a osobních investičních příležitostí Peníze. „Důchodová reforma se posunula od minulého roku, do druhého pilíře vstoupilo zatím asi 1500 lidí, což je absolutně málo. Zajímavý je ale třetí pilíř,“ uvedl Pavel Štěpánek z České bankovní asociace (ČBA). Právě ten se budou podle něj snažit nabízet klientům penzijní fondy.

Připomněl, že druhý pilíř je konstruován tak, aby byl výhodný pro bohatší a mladší klientelu. Jde o lidi do 35 let s průměrnou a nadprůměrnou mzdou. „V případě třetího pilíře jsme byli svědky, že lidé i koncem loňského roku kvapně uzavírali smlouvy s garancí nezáporného výnosu. Nyní již garance neexistuje, přičemž nastaly jisté výhody proti druhému pilíři. Myslím, že v tomto případě fondy tak činí, aby získaly více klientů,“ doplnil Štěpánek.   

Jiří Šindelář, výkonný ředitel Unie společností finančního poradenství a zprostředkování uvedl, že je otázkou, zda negativní publicitu důchodové reformy může přetlačit síla prodejců bank, pojišťoven a nezávislých poradců. „Vidím dvě cesty, a to, že u bank a pojišťoven se produkt aktivně prodávat bude, možná i v poměrně velké míře. Drtivá většina dosud uzavřených smluv u druhých pilířů (1 500) byla uzavřena právě u přepážek finančních institucí. U nezávislých poradců jsem skeptický, ti nebudou schopni přetlačit negativní image reformy,“ poznamenal.   

Podle něho negativní věc celého systému druhého pilíře je, že člověk z něj nemůže už nikdy vystoupit. Pokud ztratí zaměstnání a přestane platit, zbudou mu pouze vložené finanční prostředky, které nemůže dostat zpět až do doby důchodového věku. Člověk je v pilíři tzv. zamčený. „Veškeré propočty, které se v tomto směru dělají, jsou věštěním z křišťálové koule. Vychází se totiž ze současného stavu a nikdo neví, co bude za 30 let,“ konstatoval Šindelář s tím, že od revoluce byl důchodový systém v ČR asi dvacetkrát novelizovaný.

Průzkumy ukazují, že do druhého důchodového pilíře se chystá vstoupit asi 14 procent ekonomicky aktivních lidí, což je v přepočtu na celou populaci 700 000 osob. Vláda předpokládá, že jí při podobném počtu zúčastněných vypadne na příjmech pojistného z rozpočtu v příštím roce 6 miliard korun. Lidé prostě nemají k novému spoření důvěru, obávají se že správcovský fond může být vytunelován nebo zkrachuje. Neví se také, jak se zachová příští vláda.

Na konferenci se také hovořilo o možnostech nastartování ekonomiky. Štěpánek se domnívá, že strategie řezů v nákladech a podvazování investic je nesprávnou cestou. „Musí existovat jakýsi mix, který bude šetřit na správných místech, ale naopak podpoří investice. Pokud všechno odřežeme, potom nepodporujeme investice a tím snižujeme i budoucí spotřebu. Právě klesání spotřeby je ta nejhorší situace,“ řekl. Podle něj se ekonomická situace v Eurozóně již pohnula. Její rozpad nehrozí, nastala jistá stabilizace. Program konference se mimo jiné také zaměřil na světový trh, tedy nejen na Evropu, ale též na USA a Čínu – na jejich vzájemný vztah a postavení.

PENíZE 2013

Mohlo by vás zajímat

Fotogalerie - PENíZE

Podporují nás

 

Současně také

Prodítě
7. – 10. března 2013

Rybaření
7. – 10. března 2013

FRANCHISE MEETING POINT
8. – 9. března 2013

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště