Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

PENíZE
8.-9.3. 2013

Veletrh osobních financí a osobních investičních příležitostí

Česká republika má v ekonomice zřejmě to nejhorší za sebou

 

Budoucím ekonomickým vývojem Eurozóny a dalším vývojem ve světě se zabývala konference pod názvem Evropa i Česká republika – konečně na správné cestě? Uskutečnila se dnes, den před zahájením Veletrhu osobních financí a osobních investičních příležitostí Peníze, který se koná na brněnském výstavišti od 8. 3. do 9.3. 2013. Tuto prestižní akci organizovala ve spolupráci s Veletrhy Brno a.s. Vysoká škola finanční a správní, o.p.s. (VŠFS). Konference se konala pod záštitou Ministerstva financí a Ministerstva práce a sociálních věcí, jejím hlavním partnerem byla společnost Broker Constulting – Nezávislý finanční konzultant, partnerem pak Unie společností finančního zprostředkování a poradenství, Asociace pro kapitálový trh ČR a Vysoká škola finanční a správní.

„V současné době platí, že všechna odborná pracoviště a analytici vidí budoucí ekonomický vývoj zhruba podobně. To znamená, že v zásadě má Česká republika v této oblasti to nejhorší za sebou. V průběhu letošního roku by se situace měla pomalu lepšit. Už totiž existují dílčí signály, které naznačují, že se podnikatelé dívají na budoucí odbyt optimističtěji. I různé ukazatele statického úřadu naznačují, že nálady podnikatelů i spotřebitelů se lepší - vidí světlo na konci tunelu,“ řekl Petr Budinský, prorektor VŠFS. Podle něj však ekonomický vývoj dobrý není, jsou oblasti kde je situace špatná, což platí zejména o nezaměstnanosti. Přesto se prorektor VŠFS domnívá, že česká ekonomika brzy „začne šlapat“.

Budinský připomenul, že naše ekonomika je závislá na exportu, to znamená, že nás ovlivňují odbytiště v Eurozóně, zejména v Německu. „Právě v této zemi už podnikatelé s důvěrou hledí do budoucna. Všechny problémy v Eurozóně sice vyřešeny nejsou, ale už se rýsují určitá řešení. Nálada podnikatelů je klidnější než tomu bylo v předchozím období. Německo, náš hlavní obchodní partner, má prognózu na letošní rok, po jistém výkyvu v závěru loňského roku, dobrou,“ konstatoval Budinský. Právě to by se mělo promítnout do lepší kondice Česka. Na semináři také zaznělo, že ČR prošla velmi bolavým obdobím rozpočtové restrikce a stát svými výdaji napomáhá malému výkonu ekonomiky.

„Hlavní díl tzv. rozpočtové restrikce se zdá být už v současnosti naplněn. Neznamená to však, že by státní rozpočet mohl být velkorysý a financovat různé prorůstové stimuly, ale nebude to tak citelné, jako v posledních dvou letech. Mělo by se to také projevit v tom, že se zvýší poptávka po zboží. Uznávám, že spotřebitelský sektor žije ve velké nejistotě, nelze přehlédnout, že v poslední době je poptávka slabá. Lidé se chovají velmi opatrně s výjimkou hypotečního trhu. Je to logické, úzce to souvisí s malou nabídkou zaměstnání, nezaměstnanost se zatím nevyvíjí dobře – roste. Spotřebitele zatěžují i daňová opatření a výdajové restrikce,“ dodal. Podle něj se vláda chce zaměřit na prorůstová opatření a namíchat mix, který by nastartoval ekonomický růst. Jedním z příkladů opatření je navýšení pojišťovací kapacity EGAP.

Vysoká škola finanční a správní, o.p.s., která je odborným garantem konference, byla založena v roce 1999 a je členem Společenství škol – soustavy soukromých škol různých stupňů. Na této první soukromé ekonomické univerzitě v ČR studuje 5500 studentů.

PENíZE 2013

Mohlo by vás zajímat

Fotogalerie - PENíZE

Podporují nás

 

Současně také

Prodítě
7. – 10. března 2013

Rybaření
7. – 10. března 2013

FRANCHISE MEETING POINT
8. – 9. března 2013

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště