Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

OPTA
22.-24.2. 2013

Mezinárodní veletrh oční optiky, optometrie a oftalmologie

OPTA 2013 představila novinky a trendy pro lepší vidění

 

Jediný odborný veletrh oční optiky, optometrie a oftalmologie na českém a slovenském trhu již téměř dvacet let pomáhá zvyšovat kvalitu nabídky a služeb v tomto klíčovém oboru. Přibližně 80 % všech vjemů přijímáme zrakem a OPTA dlouhodobě pomáhá odborným prodejcům, aby u nás péče o zrak byla na co nejvyšší možné úrovni. Letošní 19. ročník prezentoval nabídku 131 vystavujících firem ze 17 zemí, které zde po tři dny jednaly se svými obchodními partnery z řad očních optiků, optometristů, kontaktologů i oftalmologů. * 

Veletrh se konal v ekonomicky složité situaci, a to nejen z pohledu odkládané spotřeby a snížené koupěschopné poptávky.Tradiční odborné oční optiky se dnes potýkají s konkurencí nekvalifikovaných prodejců na internetu, v drogeriích i v hypermarketech, kde se nabízí standardizované zboží za výhodnou cenu. Přibližně pětinu českého trhu získaly optické řetězce, které k prodeji přistupují diskontním způsobem a spoléhají na nedostatečnou osvětu, kdy část populace nedokáže správně poměřit cenu a výkon a často ani netuší, k jaké kvalitě a ostrosti vidění by jim mohly pomoci nejvyspělejší technologie. Odborná úroveň oboru je přitom jedna z nejvyšších v Evropě a náš trh nabízí i ta nejnáročnější řešení pro adrenalinové sporty, multifunkční využití při různých typech činností aj. S tím vším se mohli seznámit návštěvníci veletrhu OPTA – především oční optici, kteří dnes hledají nové cesty ke zvýšení konkurenceschopnosti ať už rozšiřováním odborných služeb o optometrii či kontaktologii nebo zacílením nabídky na konkrétní zákaznickou skupinu, například děti, seniory nebo sportovce.

V expozicích vystavovatelů hrály prim nové kolekce brýlových obrub a slunečních brýlí pro nadcházející sezonu. Na jediném místě si návštěvníci mohli prohlédnout modely více než 250 značek a seznámit se s aktuálními módními trendy. U slunečních brýlí dominují velké a poměrně hluboké očnice a častá jsou gradální skla. Štíty ustoupily do pozadí a v nabídce pro letošní léto převládají dvoučočkové brýle buď v retro stylu s ostřejšími hranami nebo v klasických tvarech s většími očnicemi, které doplňuje stále oblíbená široká stranice nebo naopak stranice velmi tenká, ale s výrazným zdobným prvkem. Nabídka korekčních brýlí zústává velmi rozmanitá a sahá od vrtaných modelů s ušlechtilým decentním zdobením až po barevně i tvarově velmi nápadné brýle v retro stylu.

Vedle nových kolekcí obrub a slunečních brýlí v nabídce vystavovatelů nechyběly ani stále dokonalejší brýlové čočky a jejich úpravy, kontaktní čočky a roztoky nebo špičková přístrojová technika pro optiky, optometristy a oftalmology. Zvýrazněné téma ročníku „práce s počítačem“ upozornilo na kancelářské čočky a další speciální pomůcky oční optiky, které umožňují pracovat s počítačem v maximálním zrakovém komfortu a předcházet únavě.

Poosmé se na veletrhu udělovaly ceny nejlepším exponátům. Ceny Top Opta 2013 získali vystavovatelé Funforsun (luxusní italské dřevěné brýle FEB31st, model Ara), Alcon Pharmaceuticals (víceúčelový desinfekční roztok pro kontaktní čočky se zvlhčujícím systémem OPTI-FREE PureMoist), Spektra (kamerová čtecí lupa Compact 4HD)  a Rodenstock ČR (systém ImpressionIST® 3 pro automatizovanou a flexibilní digitální centraci). Cenu Top Opta odborné veřejnosti, kde o výsledku rozhoduje hlasování návštěvníků veletrhu a jeho webových stránek, získal exponát VUERICH B. model TRANSITION SKATE, který vystavuje firma Funforsun. Jde o ručně vyřezávané dřevěné brýle vyrobené unikátní technologií z recyklovaných skateboardů.

Veletrh oficiálně zahájili představitelé tří klíčových profesních sdružení České a Slovenské republiky - Společenstva českých optiků a optometristů jako spolupořadatele, Optické unie Slovenska a České kontaktologické společnosti. Hostem zahájení byl děkan Národohospodářské fakulty VŠE Praha a předseda správní rady Liberálního institutu Miroslav Ševčík s přednáškou na téma „Hospodářská situace ČR a její vliv na podnikání“.

Rozšířil se tradiční odborný doprovodný program. Páteční blok přednášek byl věnován legislativnímu rámci a ekonomice podnikání v oboru oční optiky. V sobotním cyklu přednášek, který probíhal v tzv. Lectures Pointu pavilonu B, dostali slovo především zástupci vyšších středních a vysokých škol poskytujících vzdělání v oboru. Referáty z oboru kontaktologie mj. připomněly sté výročí narození prof. Otto Wichterleho, posluchači se seznámili také a s vývojem v oblasti fotochromatické technologie, individualizace brýlových čoček aj. Příjemnou tečkou za nabitým sobotním programem byla večerní After party pořádaná přímo v pavilonu na stáncích vystavovatelů a zahájená komponovaným vystoupením na umělé ledové ploše.


Řekli o veletrhu

Oldřich Dostál, jednatel společnosti New Line Optics:
Jsem velmi rád, že se OPTA i v této situaci stále koná a že se podařilo ji zorganizovat na takovéto úrovni. Počasí sice zradilo a návštěvnost určitě ovlivnilo, ale k nám přišlo hodně klientů, takže jsme spokojeni. Ve srovnání s loňskem jsme zvětšili stánek o 30 procent a mohu říci, že nám OPTA pomáhá. Také doprovodný program s krasobruslením se vydařil a celkově letošní ročník hodnotím pozitivně.

Libor Pivoňka, produktový manažer společnosti Rodenstock ČR:
I přes negativní vliv počasí hodnotíme letošní ročník velmi pozitivně. Očekávání, které jsme měli, se naplnilo. Návštěvnost byla určitě nižší, ale tato skutečnost se nás nijak významně nedotkla a po obchodní stránce jsme s veletrhem spokojeni. Jsme velmi rádi, že jsme opět získali cenu Top Opta, a to za inovovanou techniku, která našim obchodním partnerům pomáhá nabízet jejich produkty.

Jiří Kaiser, jednatel společnosti Metzler International:
Letošní OPTA dopadla lépe, než jsem očekával. Obchodní výsledky zatím neznáme, ale pocitově jsem spokojen a návštěvnost v sobotu odpoledne příjemně překvapila. Vracíme se domů s lehkým optimismem.

Václav Chovanec, jednatel společnosti OPTILAND:
Vystavujeme tady každý rok a letos jsme stánek koncipovali jako výkladní skříň, kde zákazník může na stojanech snadno obsáhnout celou škálu naší aktuální nabídky. Obchod probíhá po celý rok, kdy náš zástupce objíždí optiky,  ale na Optě se situace otočí, zveme zákazníky k nám a snažíme se, aby se cítili co nejpříjemněji. Optici tady mohou snadno porovnat nabídky různých firem a případně dojednat nové obchodní podmínky, protože OPTA je ideální příležitost k nastartování nové obchodní spolupráce. Pro nás jako dodavatele je důležité tady být už proto, že naše nepřítomnost by trhu mohla dávat špatný signál.

David Novotný, vedoucí provozu společnosti FEBA:
Na Optě jsme už od začátku každý rok, je to pro nás důležité místo kontaktů se zákazníky. Můžeme jim tady představit novinky a ukázat náš kompletní sortiment, ve kterém dnes již převládají obruby a sluneční brýle.OPTA je startovní bod našeho obchodního roku.

Jaroslav Majerčík, spolumajitel společnosti SAGITTA:
Vedle ekonomické situace se proti nám letos spiklo i počasí, které ovlivnilo účast očních optiků. Objednávky zákazníků, kteří přijeli, zdaleka nedosahovaly objemů z předchozích let, takže náš ekonomický výsledek pouze pokryl náklady na výstavu. Na druhé straně nás těší, že jsme zákazníkům mohli prezentovat náš stánek a nové výrobky.

Zuzana Jelínková, majitelka společnosti ZuZa optik:
Jsme pravidelní vystavovatelé. OPTA pro nás znamená především prezentaci, možnost představit nové výrobky a ukázat, že jsme na trhu. Získáváme tady nové kontakty, protože na veletrhu má šanci vidět naše zboží každý a také ten, kdo nás ještě nezná. Nové klienty se nám povedlo získat i letos, za což jsme rádi. Celkově letošní roční hodnotíme podobně jako loňský. Čekali jsme více, ale naše očekávání zhatilo počasí, které se ukázalo jako velký problém.

Marta Regnerová, jednatelka společnosti MARE:
Letošní OPTA byla poplatná době a negativní náladě, takže ubylo vystavovatelů i návštěvníků, což ovlivnilo i počasí. Ale obchod pořád běží a navzdory současným podmínkám a negativním okolnostem jsem s výsledkem spokojená. Výborná byla After party, která měla nádhernou atmosféru a program na ledě se opravdu vydařil.

Jubilejní 20. mezinárodní veletrh oční optiky, optometrie a oftalmologie OPTA se uskuteční v termínu 21. – 23. 2.  2014.

* Konečný počet návštěvníků bude znám po zpracování nedělních dat.

OPTA 2013

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště