Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

OPTA
22.-24.2. 2013

Mezinárodní veletrh oční optiky, optometrie a oftalmologie

K počítači nejlépe s brýlemi pro práci v kanceláři

 

S počítači, mobily, displeji všeho druhu nebo obecněji s dokumenty dnes pracuje stále více lidí. K tomu, aby pracovali v maximálním zrakovém komfortu a předcházeli tak únavě, jim mohou pomoci speciální pomůcky oční optiky. Veletrh OPTA 2013 se zvýrazněným tématem „práce s počítačem“ chce přispět ke větší osvětě této problematiky a zároveň k oslovení početné klientely očních optik novou atraktivní nabídkou.

Na podrobnosti jsme se zeptali ing. Jiřího Panenky, člena výkonného výboru Společenstva českých optiků a optometristů a předsedy hodnotitelské komise soutěže Top Opta.

Proč byla zvýrazněným tématem zvolena právě práce s počítačem?
Velká část lidí se dnes věnuje práci s počítačem nebo jinými moderními komunikačními prostředky, obecněji práci v kanceláři, která v porovnání s jinými činnostmi klade na oči vyšší nároky. Optimální vykorigování očí pro pozorování textu v konečné vzdálenosti, čili nikoli pro pohled do dálky  nebo do „nekonečna“, je základním předpokladem, aby tato práce probíhala bez rychlého nástupu únavy a dalších průvodních jevů, které by ji ztěžovaly.

Jakým způsobem oční optika tento problém řeší?
Již delší dobu existují speciální brýlové kancelářské čočky, jejichž funkce jsou neustále zdokonalovány. Jde o ten základní způsob, jak korigovat zrak, aby nedocházelo příliš rychle k únavě. Ve věku kolem čtyřiceti let totiž přichází doba, kdy člověk potřebuje jinou korekci na dálku a jinou korekci do blízka. I v případě, že na dálku vidí dobře, nastává potřeba tzv. brýlí na čtení. A specifika práce s počítačem dokáží velmi dobře řešit brýlové čočky kancelářského typu, které se od klasických progresivních čoček liší právě tím, že jsou na konečnou vzdálenost. Jinými slovy nejsou určeny k pobytu venku, k řízení auta nebo pozorování vzdálených předmětů, což pro účely optiky znamená vzdálenost větší než šest metrů. Ale nejde jen o čočky multifokální určené zákazníkům od 40 let věku. Při dlouhodobé práci na blízko dochází k určitým stavům oka, které mladší generace sice zvládají, nicméně i pro ně již vznikají řešení, které jim ulehčují život. Tyto pracovní brýlové čočky jsou určeny lidem, kteří trvale pracují s materiály na blízkou vzdálenost, například i studentům.

Co hrozí lidem, kteří zrakový komfort při dlouhodobé práci s počítačem podceňují a používají jedny brýle na všechno? Mohou se jim tzv. kazit oči?
Lidé se často domnívají, že se jim kazí oči častým čtením nebo prací do blízka. Oči se nekazí, ale tisíce let se v rámci evoluce vyvíjely na něco jiného – pohled do zelené savany, lov kořisti a sběr plodů. Naši předkové potřebovali dobře vidět na velkou vzdálenost, ale my jsme se zavřeli do budov a  kanceláří, kde pracujeme s drobným textem a věcmi titěrných rozměrů, takže v posledních desetiletích používáme oči úplně jinak, než na co byly vyvíjeny tisíce let.

Proto při dlouhodobé práci do blízka dochází dříve k únavě. Důvody té únavy lidé hledají třeba v přepracovanosti, v nástupu choroby nebo v pracovním stresu, ale ukazuje se, že právě vyladěním zrakového komfortu  nástup této únavy oddálíme. Přirovnal bych to k rekreačnímu a profesionálnímu sportu, kde se používá vybavení přímo na míru. Standardní brýlové čočky neškodí, ale neposkytují ten komfort a podporu srovnatelnou s podporou vrcholového sportovce.

Zákazníků očních optik, kteří potřebují zajistit kvalitní vidění právě při práci s počítačem, je nepochybně velké množství. Jak dalece je v tomto segmentu rozvinutá osvěta? Kolik lidí vůbec ví, že existují speciální kancelářské brýlové čočky, které by jim mohly pomoci?
Koncoví spotřebitelé se dělí na dvě skupiny. Významná část lidí žádajících korekci zraku je motivována v první řadě cenou. Teprve když jim pomůcka neslouží tak, jak si představují, vyhledávají pracoviště, která mají určitou tradici, renomé a dokáží jejich problém analyzovat a vyřešit. Optici z těchto pracovišť s úspěchem nabízejí klientům právě řešení určená pro jejich konkrétní situaci. Součástí je rozhovor s klientem a zjištění, v jakých podmínkách a na jakou vzdálenost pracuje, jak tráví volný čas apod. Specifické požadavky mají třeba hudebníci, kteří potřebují vidět na noty v nestandardní vzdálenosti. Kancelářské pracoviště zase nebývá vždy optimálně nasvětleno nebo ergonomicky vybaveno a všechna tato negativa dokáže správná korekce zraku eliminovat tak, aby člověk nebyl prací zbytečně unaven. Zkušení odborníci dokáží nabídnout specializované produkty právě těm, kdo je nejvíce využijí.

Jaké optické pomůcky do kategorie práce s počítačem spadají?
Sám jsem zvědav, co všechno vystavovatelé do soutěže Top Opta  přihlásí. Při vyhlašování zvýrazněného tématu se myslelo hlavně na brýlové čočky kancelářského typu, které zde jsou nejtypičtější pomůckou, ale mohou to být třeba nejrůznější barevné filtry, které zajišťují, aby světlo přicházelo do oka bez rušivých vlivů. Také kontaktní čočky již jsou vyvíjeny pro sledování více vzdáleností. Vystavovatelé mohou hlásit i konstrukce brýlí. Velmi jednoduchou pomůckou pro práci v kanceláři jsou tzv. čtecí brýle, které sedí na špičce nosu. Vítány jsou i exponáty, které uživatelům ve středním věku pomáhají řešit potřebu jiné korekce na dálku a jiné korekce do blízka. Patří sem i měřicí a vyšetřovací přístroje, které zohledňují pohyb očí při práci do blízka. Uvidíme, co všechno mohou vystavovatelé v tomto segmentu nabídnout.

Ale rád bych zdůraznil, že zvýrazněné téma není jedinou kategorií soutěže Top Opta, kam vystavovatelé mohou hlásit své exponáty. Pokud distributor představí na veletrhu nějaký nový produkt, který je zajímavý ať už z hlediska módy nebo technologie, je Top Opta dobrou příležitostí k jeho zviditelnění. Vítěz může být jen jeden, ale již nominace exponátu je pro návštěvníky veletrhu i odbornou veřejnost signálem pozoruhodného řešení.

OPTA 2013

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště