Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

OPTA
24.-26.2. 2012

Mezinárodní veletrh oční optiky, optometrie a oftalmologie

TOP OPTA 2012 s novinkami nejen pro astigmatiky

 

Se zkvalitněním vyšetřovacích metod a především rostoucími nároky na ostrost vidění v současné populaci přibývá odhalených astigmatiků. Díky novým produktům oceněným v soutěži TOP OPTA 2012 jim optikové již mohou nabídnout optimální řešení bez jakýchkoli kompromisů. O sedmém ročníku exponátové soutěže při veletrhu OPTA jsme si povídali s předsedou hodnotitelské komise Jiřím Panenkou. 

Do letošní soutěže TOP OPTA vystavovatelé přihlásili devatenáct exponátů. Jak náročné bylo jejich hodnocení?
Výběr byl poměrně těžký, protože mezi přihlášenými exponáty nebyl žádný outsider a všechny si zasloužily určité zamyšlení. Každý z těchto produktů určitě stojí za zhlédnutí, protože přinášejí kvalitu, a doporučuji je pozornosti návštěvníků. 

Kategorií, která  se asi nejvíce vzpírá objektivnímu hodnocení, jsou brýlové obruby a sluneční brýle. Bývají zde mezi porotci největší spory?
Letos zde nebylo přihlášeno zase tolik exponátů. Vedle vítězného modelu nás zaujala také obruba od firmy Metzler International, která získala nominaci. Jde o obrubu známé české outdoorové značky Hannah, která je určena vyznavačům aktivního trávení volného času. Koncovky si může upravovat sám uživatel, aniž by hrozilo poškození brýlí, což je při různých aktivitách v přírodě nebo při sportu velkou výhodou. Na druhou stranu tento způsob řešení byl již uplatněn u jiných modelů a jedním z hodnotících kritérií je inovativnost.
Nakonec jsme dali přednost obrubě švédského výrobce Polarit Eyewear, která zaujala nově vyvinutým materiálem. Ten je extrémně tenký a zároveň natolik pevný a pružný, že do obruby lze vsadit stranice pouhým zasunutím. Výsledné brýle jsou lehké, pohodlné a zároveň nápadně tenké, což přináší nejen estetický efekt, ale dokazuje i technickou dokonalost. Vzdušný dojem podporuje poloprůhledný materiál.

Který soutěžní exponát zaujal vás osobně?
Brýlová čočka Rodenstock Impression, protože jejím uvedením na trh bylo technologicky završeno několik desetiletí trvající úsilí o vyřešení problému, kdy uživatel brýlových čoček potřebuje odlišnou korekci na dálku a na blízko, a to nejenom z hlediska přídavku adice, který je třeba po čtyřicátém roce věku, ale i z pohledu odlišné cylindrické korekce v její ose na dálku a na blízko. Poměrně malá část klientů, kteří vyžadovali stoprocentní korekci, dříve nemohla být uspokojena, protože všechna dosavadní řešení přinášela jednu osu a jednu hodnotu cylindrické korekce jak v segmentu na dálku, tak v segmentu na blízko. Řešení firmy Rodenstock dovoluje v části na blízko hodnotu a případně i osu odlišit.

Je běžné, že jsou u astigmatiků tyto osy různé?
Není to časté, ale stává se to, protože oko rotuje, stáčí se a jeho poloha může být při pohledu na dálku a na blízko odlišná. Není to tak u každého, ale jsou klienti, kteří vyžadují přesnou korekci zejména při dlouhodobé práci na blízko nebo při specifických činnostech, a tato čočka jim to v plné míře umožňuje.
Tento optometrický problém se řeší už přes padesát let a každé dosavadní řešení multifokální čočkou bylo kompromisem. Proto se zákazníkovi, který trval na přesné hodnotě na dálku a na blízko, doporučovala jednoohnisková korekce se střídáním brýlí. Teprve tato nová technologie založená na počítačovém zpracování umožnila, že lze zohlednit rozdílné osy a cylindry v segmentech na dálku a na blízko. Čočka Rodenstock Impression je exponát, který nás skutečně posouvá někam dál, protože řeší specifický problém těchto zákazníků, kterým jiné multifokální čočky neposkytovaly požadovanou ostrost vidění v obou segmentech.

Dokonce dva z letošních čtyř vítězných exponátů pomáhají zkvalitnit vidění astigmatiků, vedle multifokální čočky Rodenstock Impression také jednodenní kontaktní čočky 1•DAY ACUVUE® MOIST® for ASTIGMATISM od firmy Johnson & Johnson Vision Care. Je to náhoda nebo poptávka po tomto zboží roste?
Udává se, že astigmatiků může být mezi lidmi s potřebou korekce až čtyřicet procent, ale není to tím, že by jich přibývalo. Lidské oko je v zásadě stále stejné, ale zvyšují se nároky na vidění a dnes je stále častěji vyžadována stoprocentní korekce. S rostoucími nároky a zpřesněním vyšetřovacích metod se snadněji zjistí i slabší astigmatismus, se kterým by třeba před několika desetiletími člověk zcela bez problémů žil a pracoval. Takže ve skutečnosti nepřibývá astigmatiků jako takových, ale jen těch odhalených. Jako optikové proto velmi vítáme, že díky novým produktům, jako jsou ty dnes vítězné na Optě, můžeme astigmatikům nabídnout to nejlepší řešení jejich problému. Vždyť dobré vidění v periferii je pro ně i otázkou bezpečnosti nejen v běžném životě, ale i při trávení volného času a třeba ve vysokých rychlostech na lyžích, na kole apod.

OPTA 2012

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště