Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

OPTA
11.-13.3. 2022

Mezinárodní veletrh oční optiky, optometrie a oftalmologie

První trendový seminář se zahraničním odborníkem na Optě

 

Nejnovější trendy v brýlových obrubách a slunečních brýlích na veletrhu představila nizozemská designérka a trendová specialistka Ellen Haeser. Její prezentace nazvaná SEE THE LIGHT proběhla v OPTA Fóru hned dvakrát a u vystavovatelů i návštěvníků se setkala s velmi příznivým ohlasem.


Módní trendy v oční optice úzce souvisejí s trendy v oblékání a také interiérovém designu. Velké módní domy dnes připravují vlastní kolekce brýlových obrub a slunečních brýlí, kterými doplňují kolekce oděvů. Brýle již nejsou jen korekční pomůckou, ale důležitým módním prvkem, kterým nositel podtrhuje svůj styl a osobnost. Proto na Optu přijela přednášet uznávaná odbornice, která se již 35 let specializuje na prognózy trendů ve světě designu, módy a životního stylu. Paní Ellen Haeser pracovala pro značky jako Max Mara, Oilily nebo Desigual a v Brně pravidelně přednáší na veletrzích STYL a KABO o trendech v dámské a pánské módě.

“Díky internetu žijeme ve světě volně proudících informací, kterých je ovšem až příliš mnoho. Vše probíhá až příliš rychle, nabídka je až příliš široká, proto se v ní hledá skutečná hodnota, kvalita a jedinečnost,” řekla Ellen Haeser na úvod své přednášky. Současná móda podle ní odráží různé výrazné vlivy, které jsou velmi dobře identifikovatelné právě v aktuálních kolekcích brýlí. Více se dbá na recyklovatelnost, udržitelnost a dlouhodobé a opakované používání skutečně kvalitních výrobků. Prosazují se přírodní materiály jako dřevo, kůže, želvovina aj. Velký důraz je kladen na kvalitu a originalitu, pozornost k detailům, ruční práci a řemeslné zpracování každé obruby. Zároveň se využívá technologických novinek, například 3D tisk umožňuje zcela nové tvary obrub včetně síťovaných či krajkovaných. Velmi trendovou záležitostí jsou také potisky.

Móda se vrací k výrazným tvarům s velkými očnicemi, ať už klasickým, kulatým, hranatým či protaženým do motýlích křídel či přehnaně velikých kočičích očí. Obruby mohou být velmi dekorativní a ve zdobení kamínky, sklíčky, kůží, dřevem, potisky aj. se fantazii meze nekladou. Na druhé straně se vrací střízlivý retro styl se subtilními, jakoby drátěnými brýlemi či velmi jemnými obrubami klasických tvarů, které výborně ladí s aktuální vintage módou. Klíčovým tvarem nadcházející sezony jsou podle Ellen Haeser letecké brýle a sportovní inspirace se projevuje ve futuristických brýlích připomínajících lyžařské či motorkářské.

Nové trendy se nebojí výrazných barev včetně jejich bláznivých a divokých kombinací. Klíčovou barvou však bude zlatá, která dodá každé obrubě punc luxusu, a také olivově zelená. Příklon k ženskosti se projeví v nových narůžovělých odstínech, často jen matných a pudrových. Přetrvává obliba hnědé ve všech odstínech, dále šedé, béžové, kobaltově modré a červené. Barvy se v obrubách různým nápaditým způsobem vrství a překrývají. Zároveň se prosazují také na čočkách slunečních brýlí, které mohou být červené, oranžové, modré i zelené. Velmi aktuální jsou zejména zrcadlové a také stínované čočky.

Ovšem hlavním poselstvím doby je podle Ellen Haeser osobitost. “Síla osobního stylu je dnes absolutní jedničkou v trendech,” zdůraznila nizozemská specialistka. Cílem je namixovat z různých stylů vlastní osobitý výraz a právě brýle tady jsou velmi důležitým prvkem. Už nejsou jen nenápadné, ale naopak chtějí upoutat pozornost. Zvláště významnou roli pak mohou hrát v pánské módě, která je na možnosti vyjádření poněkud chudší než dámská. A stále více se stírají rozdíly mezi generacemi, takže brýle pro teenagery i odvážné seniory dnes mohou vypadat úplně stejně.

Datum: 14.3.2017 14:29:00

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem (2019)

 

Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště