Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

OPTA
3.-5.3. 2023

Mezinárodní veletrh oční optiky, optometrie a oftalmologie

OPTA ukáže historii i budoucnost oční optiky

 

26. ročník Mezinárodního veletrhu oční optiky, optometrie a oftalmologie OPTA už za pár týdnů otevře své brány. Profesionálové pečující o zrak se v Brně setkají o víkendu 13. až 15. března. Čeká je tu třeba výstava historických brýlí, přednáška o roli sociálních sítí v propagaci oční optiky nebo prezentace světových trendů v designu. A samozřejmě i nové kolekce obrub a slunečních brýlí a novinky v přístrojové technice od předních dodavatelů.

Špičkové exponáty od lídrů trhu

V Brně návštěvníci uvidí jako první všechny novinky, jejichž premiéru si firmy schovávají právě na veletrh. Společnost Carl Zeiss přiveze mj. revoluční bezklipový centrační přístroj ZEISS VisuFit 1000, který v sobě skrývá devět kamer. Vedle přesného měření parametrů dokáže vytvořit i avatara hlavy, který v budoucnu umožní virtuálně zkoušet různé brýlové obruby z katalogu. Společnost Omega Optix se pochlubí mj. individuální progresivní čočkou Exact DS Fusion, která je vytvořená na míru zákazníkovi prostřednictvím špičkové digitální podpory. Z novinek společnosti Safilo můžeme jmenovat novou kolekci značky Carrera, kterou si oblíbili i jezdci formule 1. V expozici firmy Aglaja si prohlédnete novou kolekci návrhářky Caroline Abram, která byla hostem loňského veletrhu OPTA a za tuto kolekci získala cenu Grand Prix na posledním veletrhu Silmo Paříž. A společnost Rodenstock slibuje velké překvapení, ze kterého zatím prozradila jen název – její revoluce má jméno B.I.G. 

Novinky samozřejmě čekají na každém stánku. Vedle již jmenovaných vystavují firmy jako Alcon Pharmaceuticals, AMBG, CooperVision, DUOS, Gafas, Johnson & Johnson, Mi.optics, Mr. Gain, New Line Optics, Optika Čivice, Optiland, Optiplast Eyewear, Opti – project, ProdesignSK, Pronap, Sagitta, Sover, UVEX Safety CZ a mnohé další. Nejlepší exponáty se opět budou ucházet o ceny v soutěži TOP OPTA. Jedna soutěžní kategorie se zaměří na zvýrazněné téma letošního ročníku, kterým je „kvalita vidění pro všechny generace“.

Unikátní výstava historických brýlí

Veletrhy ukazují hlavně pohled do budoucna – kam směřuje vývoj techniky a co se bude nosit v příští sezoně. Ale není na škodu ohlédnout se pro změnu do minulosti a ukázat tradici, ze které obor vyšel. Na veletrhu OPTA 2020 bude poprvé vystaven výběr z privátní kolekce Viléma Rudolfa – optika a optometristy, který se historií brýlí zabývá dlouhou dobu. Výstava mapuje světový vývoj pomůcek pro lepší vidění a ukáže historické brýle, brýlová pouzdra, zvětšovací skla i divadelní kukátka z období od čtrnáctého do devatenáctého století. Návštěvníci si prohlédnou také unikáty, které žádná jiná podobná kolekce neobsahuje: historické brýle z Číny, brýle z ryzího zlata a stříbra, starodávná pouzdra ze žraločí kůže nebo brýle ze sedmnáctého století nalezené při vykopávkách v Amsterodamu. Podobné artefakty, stejně jako výstava tohoto rozsahu, nebyly dosud nikdy v Česku k vidění. Výstavou provede formou komentovaných prohlídek sám autor a majitel kolekce Vilém Rudolf, a to v pátek v 17 a v sobotu v 10, 13 a 16 hodin. Nenechte si ujít!

Jak na sociální sítě a další zajímavosti

Informace o trendech a aktuálních tématech z oboru oční optiky a oftalmologie opět přinese odborný program. Do přednáškového sálu OPTA FORUM jsou v pátek a v sobotu zváni všichni zájemci z řad návštěvníků i vystavovatelů. Dozvědí se třeba o možnostech, jak efektivně využít sociální sítě k propagaci v oční optice. Které sítě zvolit? Jaké publikum tam najdeme? Jaký obsah pro něj vytvářet? Na tyto a další otázky dají odpověď dvě veletržní přednášky Jany Kovářové z mezinárodní agentury Havas Prague, které proběhnou v sobotu od 10 a od 14 hodin.

Optik Tomáš Haberland bude přednášet o historii zrakové korekce před vynálezem brýlí (v sobotu od 11 hodin) a chybět nebude ani oblíbená přednáška nizozemské designérky a trendové specialistky Ellen Haeser, tentokrát v sobotu od 13 hodin a s názvem Časy se mění.  Kompletní program přednáškového centra OPTA FORUM je k dispozici zde.

Veletrh OPTA 2020 se koná v pavilonu B brněnského výstaviště, v těsné blízkosti parkovacího domu Expo Parking. V pátek a v sobotu zůstává veletrh otevřen od 9 až do 19 hodin, ale v neděli jen od 9 do 12 hodin. S OPTA klubovou kartou mají návštěvníci vstup zdarma. V případě, že o tuto kartu máte zájem, napište nám na jzahradkova@bvv.cz.

 

Datum: 17.2.2020 9:29:00

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště