Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

OPTA
2020

Mezinárodní veletrh oční optiky, optometrie a oftalmologie

OPTA 2018 odrážela příznivou ekonomickou situaci oboru

 

24. ročník Mezinárodního veletrhu oční optiky, optometrie a oftalmologie OPTA byl opět svátkem oboru. Expozice vystavovatelů zaplnily moderní pavilon V, veletrh provázel také vysoký zájem návštěvníků a jejich chuť nakupovat, což odráží aktuální optimismus na českém i slovenském trhu oční optiky. Za první dva dny navštívilo veletrh bezmála pět tisíc  návštěvníků - registrovaných odborníků z oboru oční optiky, optometrie a kontaktologie. Celková návštěvnost by měla podle předběžného odhadu dosáhnout 5500 osob.

 

Veletrhu OPTA 2018 se zúčastnilo 162 vystavovatelů a zastoupených firem, podíl zahraničních účastníků přesáhl 60 %. Jak vyplývá z analýzy trhu, na veletrhu byli zastoupeni téměř všichni dodavatelé optického zboží do České a Slovenské republiky. V expozicích byly k vidění novinky 257 značek, především aktuální kolekce brýlových obrub a slunečních brýlí, dále korekční čočky, kontaktní čočky, optické i oftalmologické přístroje a související zboží, nové technologie. Spolupořadatelem veletrhu je Společenstvo českých optiků a optometristů, odbornými partnery Optická unie Slovenska a Česká kontaktologická společnost.

Velký zájem vystavovatelů i návštěvníků byl o odborný doprovodný program, jehož dějištěm se stalo OPTA FORUM v pavilonu V. Velkou pozornost opět vzbudila přednáška nizozemské designérky a trendové specialistky „Art of blending“ (Umění kombinovat), která se zabývala jak duchem doby a uvažováním současného zákazníka, tak detailně tvary, materiály a barvami, které budou provázet letošní sezónu v oblasti brýlí.  Velký zájem byl i o přednáška o problematice GDPR v oční optice anebo Optice budoucnosti, tzv. Optice 4.0.

Již potřinácté se konala soutěž o nejlepší exponáty veletrhu TOP OPTA, v níž hodnotitelská komise vybírala z jedenácti produktů. Podle hodnotitelské komise se zvýrazněné téma veletrhu, tedy Kvalita a odbornost, projevilo také mezi přihlášenými exponáty. V kategorii technologie v oční optice zvítězila společnost Rodenstock ČR s kompaktním přístrojem DNEye® PRO technologie & DNEye® Scanner 2+, který v sobě spojuje špičkovou subjektivní refrakci a nejlepší objektivní měření. V kategorii brýlové a kontaktní čočky, jejich úpravy a zušlechtění získala cenu společnost Johnson & Johnson a její kontaktní čočky ACUVUE OASYS® 1-Day with HydraLuxeTM s novou koncepcí a funkcí slzného filmu. Z brýlových obrub a slunečních brýlí hodnotitelská komise ocenila společnost Optika Čivice za model sportovních brýlí X-Kross se stavebnicovým systémem umožňujícím maximální variabilitu. Další cenu v kategorii Brýlové a kontaktní čočky získala společnost ESSILOR – OPTIKA za progresivní brýlové čočky Varilux X series. Na závěr obdržela cenu TOP OPTA firma Sagitta za brýlové obruby Blackfin ARC BF822 817 s unikátní formou obruby vyrobené z jediného kusu titanu. 

Počtvrté se uskutečnil projekt Design & Trend - výstava vzorových aranžmá výloh prodejen oční optiky. Zapojily se společnosti AGLAJA, ARDIX, EIKON, EYE 2000, K+L TRADING, OMEGA OPTIX, OKULA EYEWEAR a RODENSTOCK.

Tradiční součástí veletrhu byla velkolepá sobotní OPTA PARTY v hudebním klubu SONO centrum s bohatým programem a velmi početnou účastí zástupců vystavujících firem a jejich obchodních partnerů. Organizátorem bylo Společenstvo českých optiků a optometristů.

Řekli o veletrhu

Jiří Mikulecký, Safilo, manažer obchodu pro ČR
OPTA je ve své podstatě velká klasika. Spoustu klientů, kteří navštíví náš stánek, velmi dobře známe, a máme zde příležitost hovořit s nimi, věnovat se jim, ukázat jim naše portfolio v celé své šíři i novinky, které jsme přivezli z veletrhu MIDO. K těm letošním patří například modely italské firmy Moschino, do soutěže o medaili jsme přihlásili model slunečních brýlí Carrera se speciální čočkou RED HD, která pohlcuje modré záření. S účastí jsme spokojeni, zákazníci chodí a my jim můžeme odprezentovat naše brýle, licenční značky i trendy světových módních domů, které se promítají do aktuálních kolekcí.

Martin Říha, obchodní ředitel, Sagitta
V Brně si naše firma připomíná 25 let existence na českém trhu. Vznikli jsme přesně 9. března 1993, takže nám to termínově pěkně vyšlo právě v souběhu s veletrhem OPTA. Slavíme hlavně prací a snažíme se zákazníkům ukázat to nejlepší a prezentovat na OPTĚ čerstvé novinky, které naši dodavatelé předvedli na veletrzích v Miláně a Mnichově. Letos jsme přihlásili do soutěže TOP OPTA 2018 brýlové obruby a sluneční brýle Blackfin od italského výrobce Pramaor Srl – Italian Titanium Eyewear. Vybraný produkt je mimo jiné zajímavý tím, že středový díl je vytvořen z jednoho kusu titanu, do kterého jsou zasazeny čočky bez použití jediného šroubku.

Ivan Vymyslický, člen Společenstva českých optiků a optometristů (SČOO)
Veletrh je dobrým místem pro business. Doufám, že vystavovatelé budou spokojeni a optici budou mít chuť nakupovat vzhledem k tomu, že našemu oboru se aktuálně daří a tržby rostou. Zaznamenali jsme v průměru meziroční růst o pět až sedm procent i nárůst počtu očních optik, kterých je více než 1600. Pro mne osobně je OPTA příležitostí k tomu potkat spoustu lidí a vyměnit si odborné názory.

Monika Spálavská, marketingová manažerka, ESSILOR-OPTIKA
Naše společnost je vnímaná jako lídr v inovacích a máme velkou radost, že jsme tuto skutečnost v Brně potvrdili i získáním ocenění TOP OPTA 2018 v kategorii brýlových čoček. Do soutěže jsme přihlásili multifokální brýlové čočky Varilux X series, kdy díky technologii Xtend získá nositel kvalitnější přechod vidění v oblasti na délku paže a nemusí nepřirozeně natáčet hlavu. Veletrhu se účastníme tradičně, letošní účast z hlediska návštěvníků na našem stánku byla velká a jsme spokojení, ostatně jako každý rok, takže za rok opět přijedeme.

Michaela Černáková, marketing, Rodenstock
Náš stánek jsme koncipovali podobně jako v předešlých letech, ale to hlavní, co zde prezentujeme, jsou novinky, které jsou k dispozici od 1. dubna. Také jsme přihlásili tři exponáty do soutěže TOP OPTA 2018. V kategorii brýlových čoček jsme letos představili revoluční technologii DNEye® PRO, která umožňuje přesně změřit individuální anatomii jakéhokoliv lidského oka.

Alice Tobolková, jednatelka, Aglaja
Naše společnost se zaměřuje na distribuci převážně evropských, ale i amerických značek brýlí, letos slavíme deset let existence na trhu.  Účast na OPTĚ vnímám pozitivně, na našem stánku bylo stále plno a v pátek jsme zaznamenali větší návštěvnost než v minulých letech. Osobně mne potěšilo, že zákazníci mají chuť nakupovat, hodně se zajímají o extravagantnější novinky ve vyšší cenové hladině, což je dlouhodobě naše parketa, a začínají vyhledávat modely od menších designérů, kteří dělají něco jiného, originálního.

Blanka Vrágová, ředitelka, ARDIX
Letos jsme se kromě brýlových obrub zaměřili na větší propagaci vybavení optik. Přizpůsobili jsme tomu i novou vizuální podobu stánku, na níž jsme od zákazníků měli dobrou zpětnou vazbu. Letos jsme zaznamenali výbornou návštěvnost, ale je třeba neusnout na vavřínech a i v budoucnu připravovat zajímavý program pro optiky, aby zákazníci byli motivovaní veletrh navštívit.

Igor Mikláš, obchodní zástupce pro SR, Omega Optix
Jsme jedním z lídrů na trhu, takže na veletrhu představujeme naše široké portfolio výrobků - brýlové čočky, obruby, přístroje i spotřební materiál pro optiku. Osobně jsem na veletrhu podvanácté a vnímám ho jako dobré místo pro osobní setkání a představení novinek našim zákazníkům.

Michal Pavlát a Ondřej Vicena, designéři, OKULA eyewear
Brněnský veletrh má co nabídnout, má úroveň i hezké prostory. Celý veletržní areál nás doslova baví, protože máme rádi vše týkající se designu. Tady na OPTĚ představujeme naši kolekci inspirovanou celuloidovými obrubami z 60. let, které se objevily v tehdejší produkci československé firmy Okula Nýrsko. Cílíme na mladé a uvidíme, jaký bude po OPTĚ ohlas od optiků, zda budou kupovat.

Zdeňka Medřická, ředitelka, EYE 2000
Na veletrhu prezentujeme devět kolekcí, kdy každá je něčím odlišná a výjimečná, od technického či kosmického stylu pro muže přes brýle z 3D tiskárny až po něžné či minimalistické dámské kolekce, jako je francouzská Minima, nominovaná do soutěže TOP OPTA. Letos jsem vysloveně pozitivní. Nálada na stánku byla optimistická, přišlo hodně lidí, po celou dobu jsme se nezastavili a jsme moc spokojení. 

Jubilejní 25. mezinárodní veletrh oční optiky, optometrie a oftalmologie OPTA se uskuteční od 8. do 10. 3. 2019. Těšíme se na shledanou!


 

Datum: 11.3.2018 12:49:00


Hlavní partner OPTA PARTY


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště