Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

OPTA
3.-5.3. 2023

Mezinárodní veletrh oční optiky, optometrie a oftalmologie

OPTA 2016 s rekordní návštěvností

 

Již 22. ročník Mezinárodního veletrhu oční optiky, optometrie a oftalmologie byl opět svátkem oboru. Potvrdil růst českého a slovenského trhu i optimismus nakupujících. Ve srovnání s loňskem mírně vzrostl počet vystavujících firem i rozsah výstavní plochy, ale především přibylo návštěvníků - registrovaných odborníků z oboru oční optiky. Již po sobotě je zřejmé, že počet návštěvníků překoná loňský ročník. Předběžný odhad je 5700 osob.


Veletrh OPTA 2016 zaplnil pavilon B do posledního místa. Na obsazené výstavní ploše se prezentovalo 157 vystavovatelů včetně zastoupených firem (přibližně o 5 % více než loni), zastoupeno bylo 21 zemí. Jak vyplývá z analýzy trhu, na veletrhu byli zastoupeni téměř všichni dodavatelé optického zboží do České republiky. Oční optici se seznámili s novými kolekcemi brýlových obrub a slunečních brýlí, které u nás nikde jinde v takovém rozsahu neuvidí, a s aktuální nabídkou korekčních i kontaktních čoček, technologií a optických i oftalmologických přístrojů. Spolupořadatelem veletrhu je Společenstvo českých optiků a optometristů, odbornými partnery Optická unie Slovenska a Česká kontaktologická společnost.

Soutěž TOP OPTA a TOP OPTA odborné veřejnosti se letos konala již pojedenácté a hodnotitelská komise vybírala ze třinácti nominovaných produktů. Zvýrazněné téma „Očima řídíme svět“ bylo samozřejmě akcentováno i v této soutěži a právě v této kategorii zvítězily brýlové čočky ZEISS DriveSafe od společnosti Carl Zeiss spol s r. o. V kategorii Technologie v oční optice byly oceněny hned dva exponáty – inovativní pomůcka pro demonstraci účinků brýlových čoček Nautilus vystavovatele ESSILOR – OPTIKA, spol s r. o. a zábrusový přístroj Briot Attitude vystavovatele OMEGA OPTIX. Poslední ocenění získaly ocenění brýlové obruby Rodenstock R8010 od firmy Rodenstock ČR s r. o., a to v kategorii Brýlové obruby a sluneční brýle. Cenu TOP OPTA odborné veřejnosti, o jejímž udělení rozhodují hlasy odborných návštěvníků, získal na míru vytvořený manažérský systém specializován na správu jedné nebo více provozoven oční optiky Optosystém od firmy Brelis

Po loňské úspěšné premiéře se letos opět konala soutěž o nejlepší aranžmá Design & Trend. Kolem OPTA FORA bylo umístěno šest vitrín s produkty vystavovatelů – Carl Zeiss spol. s r. o., ESSILOR – OPTIKA, spol s r. o., Johnson & Johnson, s. r. o., Omega Optix, s. r. o., SAGITTA Ltd., spol s r. o. a Wixi s. r. o., které byly velmi originálně naaranžovány. Letos návštěvníky nejvíce zaujala výloha aranžovaná studenty z brněnské „Charbulky“, kde byly nainstalovány luxusní brýlové obruby značky Salvatore Ferragamo od firmy SAGITTA.

Zpestřením veletrhu byla velkolepá sobotní OPTA party, které se v hudebním klubu SONO centrum zúčastnilo více než 900 zástupců vystavujících firem a jejich klientů.

Samozřejmě nechyběl ani odborný doprovodný program v OPTA FORU s více než dvaceti přednáškami na atraktivní témata.

23. mezinárodní veletrh oční optiky, optometrie a oftalmologie OPTA se uskuteční 10. – 12. 3. 2017. Těšíme se na shledanou!

Řekli o veletrhu

Libor Pivoňka, produktový manažer společnosti Rodenstock ČR:

Podle dosavadních výsledků nás letošní Opta opět mile překvapila. Nechci předem říkat, že pro nás bude z obchodního hlediska rekordní, ale myslím, že k tomu směřujeme. Je to pro nás výborný ročník a mohu potvrdit, že se českému trhu velmi daří.

Jaroslav Majerčík, jednatel společnosti SAGITTA:

Z našeho pohledu byla letošní OPTA velmi úspěšná. Vždy se snažíme připravit ji pro naše zákazníky co nejlépe, dlouhodobě je zveme a informujeme, což se pak projeví. Pro nás je OPTA tak zajímavá, jak je zajímavá pro naše zákazníky, a to se letos podařilo. Máme z veletrhu velmi dobrý dojem, návštěvníků přišlo v pátek i v sobotu opravdu hodně a jsme velmi spokojeni.

Roman Motyka, generální ředitel společnosti ESSILOR – OPTIKA:

Optu vidím jako přínosnou v několika směrech a společnost jako Essilor má svým způsobem povinnost se jí účastnit, proto ji podporujeme maximálním způsobem. Vždy se snažíme přivézt nějaký nový „top“ produkt atraktivní po technické stránce, tentokrát to byl Nautilus, který získal cenu. Letošní OPTA se podařila a postoupila zase o kousek dál, počet návštěvníků na našem stánku byl až neuvěřitelný. Je to takový neformální meeting point, který návštěvníky baví a rádi sem přicházejí. Jsme tady velmi spokojeni.

Vlastislav Troják, ředitel divize společnosti Carl Zeiss:

Dovedeme si představit větší návštěvnost, na druhé straně se ukazuje, že zájem optiků o kvalitnější zboží roste, což je pro nás samozřejmě dobře. Přišli sem noví zákazníci, kteří projevili zájem o naše technologie, což pro nás bylo velmi pozitivní.

Petr Andrys, majitel společnosti Mr.Gain:
Letos se všechno dařilo. Vyšlo počasí, zákazníci přišli ve velkém počtu i v pátek, v sobotu byla krásná party. Pro nás měla OPTA samá pozitiva a také obchodně jsme spokojeni. Nic zásadního bychom do budoucna neměnili a rádi se budeme účastnit i nadále.

Marek Hlavenka, obchodní ředitel pro ČR a SR, společnost Safilo:
Byla to naše třetí OPTA a myslím, že výborná. Účast byla standardní a po stránce businessu jsme určitě spokojeni. Druhým rokem jsme se podíleli na party, která byla opravdu super a ve velkém stylu. Je to už nedílná součást Opty očekávaná nejen vystavovateli, ale hlavně návštěvníky. Ohlasy byly výborné a vím, že někteří lidé do Brna přijeli také kvůli party. Myslím, že celý koncept Opta party včetně místa konání je dnes výborně nastavený a do budoucna by byl risk ho měnit. Otázkou je, jak dále oživit a obohatit samotný veletrh.

Jiří Kaiser, jednatel společnosti Metzler International:

S letošním veletrhem jsem stejně spokojen jako loni. Obchodní výsledky ještě neznáme, ale pocitově je to stejně dobré jako před rokem. Moc pěkná byla party, OPTA se tady myslím našla. Doba plesů už je pryč a toto je správná cesta.

Petr Mairich, obchodní a marketingový koordinátor pro ČR a SR, společnost Johnson & Johnson:

Letošní ročník byl výborný jak po stránce organizační, tak co se týče náplně veletrhu. Jsem rád, že OPTA v našem oboru zůstává obchodním vrcholem roku, a rádi se budeme účastnit i příštích ročníků. Jsme tady absolutně spokojeni, i po obchodní stránce.

Alice Tobolková, jednatelka společnosti Aglaja:
V pátek zde bylo méně návštěvníků než loni, ale v sobotu k nám zase přišlo zákazníků až moc, ani se na stánek nemohli vejít. Obchodně jsme letos spokojeni, líbila se nám party i celá organizace veletrhu. Lidé se dnes více zajímají o barevnější věci i méně známé značky, což vnímám jako pozitivní.

Radoslav Kudlej, jednatel společnosti Brelis:

Poprvé jsme tady vystavovali loni a bylo to úspěšné, po Optě nám významně přibylo zákazníků. Proto jsme se letos zapojili i do soutěže Top Opta a jsme velmi rádi, že jsme zvítězili v hlasování odborné veřejnosti. Pokud jde o návštěvnost, překvapil mě letošní pátek. Čekali jsme klidnější náběh, ale od rána do večera jsme byli v jednom kole a získali jsme tolik kontaktů, kolik loni za sobotu. Sobota samozřejmě byla také nabitá a i teď v neděli za námi pořád chodí zájemci o systém. U nás na stánku byla návštěvnost určitě vyšší než loni.

Luboš Nerad, obchodní manažer společnosti AMBG:

Letošní OPTA se mi líbila z pohledu účasti českých zákazníků, na druhou stranu jsem postrádal větší zastoupení slovenských optiků. Veletrh měl velmi dobrou atmosféru, spousta firem se na Optu připravilo velmi precizně a měly velmi pěkné prezentace. Naši zákazníci vnímají, že jsme tu pro ně již 25 let, a pro nás to byl jeden z lepších ročníků.

Jiří Panenka, prezident Společenstva českých optiků a optometristů:

OPTA existuje již přes dvacet let, což hovoří samo za sebe. Přestože dnes pracujeme se sociálními sítěmi a s digitálním přenosem dat přes celou zeměkouli, mám za to, že osobní setkání lidí z oboru bude vždy něčím významným. Veletrh OPTA již neplní jen primární obchodní funkci, ale roste jeho funkce společenská, neboť osobní kontakt zákazníka a dodavatele je stále potřeba. Zároveň OPTA plní i roli informační, čehož využívá také Společenstvo českých optiků a optometristů.

Pavel Moravec, prezident Optické unie Slovenska:

Jsem velmi rád, že Optická unie Slovenska může stát při realizaci tohoto veletrhu, protože jsme přesvědčeni, že má svůj význam, je obchodně úspěšný a z dlouhodobého hlediska ukazuje trendy oboru.

Martin Falhar, předseda hodnotitelské komise soutěže Top Opta 2016:

Na oční optice je krásné, že jde o mix několika oblastí, prolínají se zde zdraví, móda i technologie. Nestále se objevují nějaké zajímavé novinky. Proto jsem se velmi rád zúčastnil hodnocení novinek na veletrhu OPTA, i když výběr byl náročný a kvalitních exponátů bylo hodně.

Datum: 20.3.2016 20:00:00

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště