Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

OPTA
13.-15.3. 2020

Mezinárodní veletrh oční optiky, optometrie a oftalmologie

OKULA eyewear: šedesátky inspirují

 

Michal Pavlát a Ondřej Vicena jsou dva mladí návrháři, kteří spojili své síly se značkou Okula. Přestože jeden se narodil v roce 1979 a druhý o devět let později, inspirovali se šedesátými léty v nové kolekci, za kterou byli koncem minulého roku nominováni na cenu Czech Grand Design. „Šedesátky jsme nezažili, ale tím, že sledujeme historii a vývoj trendů, museli jsme se k tomuto období nutně dostat. Z našeho pohledu to byly časy, kdy se vytvořila spousta zajímavých věcí,“ shodně tvrdí na veletrhu OPTA.

Michal s Ondřejem se zabývají sbíráním starých vintage brýlí v rámci projektu Optiqa, který se zaměřuje na brýle unikátního designu minulých desetiletí. Při svém pátrání natrefili na nyní českou, dříve československou Okulu Nýrsko. Shodou okolností přišli do této firmy v čase, kdy hledala nového designéra, a tak se přijali výzvu a vrhli se do návrhů nových modelů, zacílených na mladší generaci. Ondřej Vicena se inspiroval celuloidovými obrubami, které Okula Nýrsko vyráběla v šedesátých letech, zasloužil se o jejich re-design a vytvořil úspěšnou kolekci, která na veletrhu v Brně zaujala i nizozemskou trendovou specialistku Ellen Haeser.

„Navrhli jsme obruby, které vzbuzují nostalgii, mimo jiné i díky ručně nýtovaným pantům. Také jsme navrhli odepínací klip, který dioptrické brýle vizuálně osvěží a nositeli v létě vyřeší problémy s výměnou brýlí za sluneční,“ říká Ondřej Vicena s tím, že všechny klipy jsou řešeny polarizačním sklem. „Takto je řešeno odrazové světlo, možná i rybáři budou rádi, když budou koukat do vody a uvidí až na dno,“ směje se mladý návrhář. S novou kolekcí pro společnost Okula vyrazila dvojice také do světa na milánské MIDO a v Brně v těchto dnech testuje, jaký bude ohlas u českých optiků.  „Když dřív děti nosily brýle, dělali si z nich ostatní legraci, že jsou brejlouni a podobně.  Dnes tomu tak naštěstí není a my se snažíme k této změně přispět. Trendy brýle mohou děti osvobodit, protože se nestydí je nosit a považují je za hezký doplněk,“ dodává Michal Pavlát. 

 

Datum: 10.3.2018 12:09:00

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště