Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

OPTA
13.-15.3. 2020

Mezinárodní veletrh oční optiky, optometrie a oftalmologie

Každý čtrnáctý řidič špatně vidí

 

Plných 7 % českých řidičů má kvalitu zraku neodpovídající řízení vozidla. S výsledky screeningu, do kterého se v loňském roce zapojilo 900 řidičů z celé České republiky, na veletrhu seznámila zpracovatelka dat Bc. Dana Albrechtová z Katedry optometrie a ortoptiky LF MU Brno.


Screening spočíval v orientačním měření zraku na autorefraktometru, probíhal na benzínových stanicích a podílel se na něm tým oborníků – oftalmologů, optometristů a optiků. Vše proběhlo pod záštitou policejního prezidenta Tomáše Lercha a v rámci kampaně „Bezpečně za volantem – Péče o zrak“, kterou organizuje Mezinárodní sdružení optiků a optometristů. Cílem bylo zjistit, jak na tom čeští řidiči jsou po zrakové stránce, protože kvalitní vidění může významně ovlivnit bezpečnost silničního provozu.

„Ukázalo se, že máme co zlepšovat, protože 7 procent špatně vidících je poměrně dost. Když jsem občas viděla, kdo přijel autem a jakou měl zrakovou schopnost, trošku mě to děsilo,“ říká Dana Albrechtová, která byla osobně přítomna screeningu v kraji Vysočina. Česká norma stavoví, že na silnice mohou vyrazit řidiči se zrakovou ostrostí do 70 %, ale i to může být problém. „Vidění na 70 % znamená, že si třeba pozdě všimnete brzdícího auto před vámi a nestačíte zastavit. Semafory jsou rozostřené, barvy splývají, jezdí se tzv. zpaměti,“ popisuje mladá optometristka stav, ve kterém usedají za volant čtyři procenta českých řidičů. S viděním na 60 % jezdí tři procenta Čechů a na 50 % a méně dokonce čtyři procenta, přitom pod tuto zrakovou schopnost je řízení už skutečným hazardem. „Zaznamenali jsme třeba traktoristu, který měl zrakovou schopnost 30 %,“ diví se Dana Albrechtová. Ale ještě více ji překvapilo zjištění, že nedostatečnou zrakovou ostrost měla i desetina lidí, kteří řídí s korekcí. „Je smutné, že špatně vidí i lidé, kteří nosí brýle, a nic s tím nedělají. Screening možná bude tím impulsem, aby zašli na přeměření,“ myslí si Dana Albrechtová. Smyslem kampaně je právě motivovat řidiče, aby se zrakem něco dělali, což se podle odezvy daří. Loňskému měření byli přítomni zástupci očních optik, do nichž následně dorazila velká část řidičů se zjištěnou nedostatečnou ostrostí zraku.

Celkem loni využilo měření 900 řidičů, ve dvou třetinách šlo o muže a průměrný věk byl 43,5 roku. Nejlepšího výsledku dosáhli řidiči v Karlovarském kraji, kde zrakovou ostrost pod 70 % nezjistili vůbec nikomu. Naopak v Jihočeském kraji takových bylo 22 %. „Měřilo se konkrétně ve Strakonicích a jezdit tam bych se opravdu trochu bála,“ přiznala Dana Albrechtová. Další ročník screeningu startuje již 13. dubna 2016 a záštitu nad kampaní převzal BESIP. Řidiči si mohou nechat zdarma otestovat zrak ve všech krajích České republiky na vybraných čerpacích stanicích Shell.

 

Datum: 19.3.2016 10:36:00

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště