Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Výstaviště se zvířaty si užili odborníci i laici!

 

Na brněnském výstavišti bylo k vidění na pět tisíc hospodářských zvířat i domácích mazlíčků a tato unikátní přehlídka za čtyři dny přilákala rekordních více než padesát tisíc návštěvníků. Počtvrté se konala Národní výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky, úspěšnou premiéru měla Národní výstava myslivosti a o víkendu se otevřela také výstava chovatelských potřeb PROPET. Celkem se zúčastnilo 318 vystavovatelů a výstavy obsadily plochu přesahující 36 tisíc m2.


Slavnostní zahájení se uskutečnilo ve čtvrtek 25. června za přítomnosti ministra zemědělství Mariana Jurečky, generálního ředitele Veletrhů Brno Jiřího Kuliše, náměstka brněnského primátora Martina Andera, prezidenta Agrární komory ČR Miroslava Tomana, předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy, Ladislava Škařupy, předsedy představenstva společnosti Genoservis CBS, hlavního spoluorganizátora výstavy, a senátorů a poslanců zemědělských výborů. „Po čtyři dny se pavilon P stane nejluxusnější stájí v Evropě a možná i na světě. Národní výstavu hospodářských zvířat pořádáme na brněnském výstavišti od roku 2009. Děkuji všem, kteří se podíleli na její organizaci a přeji úspěšný veletrh,“ těmito slovy otevřel slavnostním zahájení generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš. Náměstek brněnského primátora Martin Ander přivítal jménem primátora přítomné v jihomoravské metropoli, která je bránou do zemědělského a vinařského regionu. „Jsem rád, že takové špičkové akce se v Brně konají,“ uvedl na adresu Národní výstavy hospodářských zvířat a zemědělské techniky. 

Pro české chovatele hospodářských zvířat je brněnská Národní výstava vrcholem dvouletého úsilí. Výsledky své genetické práce letos prezentovalo 277 chovatelů, nejvíce v historii výstavy, a pod dohledem českých i zahraničních porotců proběhla řada národních šampionátů. Počtem 800 hospodářských zvířat šlo o přehlídku srovnatelnou s největšími evropskými výstavami svého druhu. Národní výstava potvrdila dobré jméno a vysokou kvalitu české živočišné výroby, stejně jako kvalitu naší zemědělské techniky a technologií pro chov. Navštívila ji řada zahraničních odborníků včetně delegací obchodníků ze zemí východní Evropy, kteří přijeli za nákupem živých zvířat a plemenného materiálu. U příležitosti výstavy Agrární komora ČR uspořádala dvoudenní 57. jednání nevládních agrárních organizací zemí V4.

Vystavovatelé agrární techniky a služeb pro zemědělce přijeli z 8 zemí a jejich expozice obsadily plochu přes 4.800 m2. Jejich produkty soutěžily o Zlaté medaile, jimiž hodnotitelská komise ocenila dva nejlepší exponáty. Výzkumný ústav pícninářský byl oceněn za exponát Český čmelák – „bio" hnízdo čmeláka zemního odchované ekologickým způsobem v laboratorním chovu. Společnost Softmatic získala Zlatou medaili za produkt Magnifeed Industry - optimalizační program pro tvorbu receptur krmných dávek s legislativní kontrolou. Ocenění Zemědělského týdeníku si z Brna odveze společnost CIME, a to za teleskopický manipulátor Merlo Turbofarmer II TF 38.7-120. Zvýrazněným tématem ročníku byl obor Biomasa s dvoudenním cyklem přednášek.

Netradiční podívaná přilákala na brněnské výstaviště nejen zemědělské odborníky, ale i laickou veřejnost, kterou zaujaly mj. komentované přehlídky skotu, prasat, koz a ovcí, jezdecká aréna s prezentací chovných koní nebo westernový program. Návštěvníci opět vybírali nejkrásnější krávu výstavy a titul Miss sympatie získala kráva plemene Hereford z farmy Zelený v Drouhavci.

Úspěšnou premiéru měla Národní výstava myslivosti, která oslovila jak širokou mysliveckou obec, tak milovníky přírody a rodiny s dětmi. Osmdesát vystavovatelů představilo kompletní škálu mysliveckých potřeb, nechyběly ani tematické výstavy, kulinářská a dřevorubecká show nebo pódiový doprovodný program. U příležitosti zahájení byla slavnostně předána ocenění Regionální potravina Jihomoravského kraje a Zlatá chuť jižní Moravy a součástí výstavy byla prezentace oceněných výrobků.

Svou vysokou oblibu opět potvrdila výstava chovatelských potřeb PROPET doprovázená Mezinárodní výstavou psů všech plemen INTERCANIS a Mezinárodní výstavou koček INTERFELIS.

V tiskovém středisku se zaregistrovalo 97 novinářů z pěti zemí, zahraniční přijeli z Maďarska, Nizozemí, Polska a Slovenska.


Řekli o výstavách

Marian Jurečka, ministr zemědělství:
Jsem velice rád, že zde tato výstava je a že se rozvíjí, protože zemědělství nejsou jen stroje a rostlinná výroba, ale také hospodářská zvířata. Živočišná výroba má u nás tradici a dnes je tady k vidění skutečně to nejlepší, co v oblasti chovatelství a plemenitby můžeme jako Česká republika prezentovat. Také potravináři a myslivci zde atraktivní formou ukazují své obory, takže na mě tyto výstavy udělaly velmi dobrý dojem.

Ladislav Škařupa, předseda představenstva společnosti Genoservis CBS:
Národní výstava splnila očekávání, přijelo sem hodně návštěvníků a prostory brněnského výstaviště umožňují prezentovat chovatelství opravdu na vysoké úrovni. Vystavovatelé i chovatelé byli s účastí spokojeni a získali zde pozitivní náhled na možnosti svého uplatnění na trhu. Zároveň to byla výborná příležitost, jak přesvědčit o vysoké kvalitě domácí živočišné produkce širokou veřejnost.

Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR:
České zemědělství prošlo za posledních dvacet let velkou proměnou, a to včetně živočišné výroby. Mnoho chovatelů se začalo orientovat jen na rostlinnou výrobu. Avšak ti, co zůstali u chovu zvířat, dosahují špičkových celoevropských, dokonce i celosvětových parametrů. Bylo by škoda, abychom se tím na národní výstavě nepochlubili.

Jeho královská výsost Alexander IV. Skotský:
Výstava byla nad očekávání krásným spojením hospodářských zvířat a myslivosti, připadal jsem si jako na skotském venkově. Zvláště důvěrně jsem zhlédl expozice Národní myslivecké výstavy a bylo mi ctí zúčastnit se pasování na rytíře významné osobnosti moravské myslivosti. Nadchla mě atmosféra sdělnosti a přátelství, která v myslivecké části výstavy panovala.

Miklos Zsolt Kis, viceprezident Maďarské agrární komory:
Děkuji Agrární komoře ČR za organizaci setkání agrárních komor zemí Visegrádské čtyřky, které bylo velmi užitečné, navíc ve spojitosti s takovouto významnou výstavou. Všichni víme, že země V4 produkují velmi kvalitní zemědělské a potravinářské výrobky, a tady to bylo vidět.

Klára Liptáková, 1. náměstkyně primátora města Brna:
Výstavy se mi líbily a vnímám je jako obohacení. Výstava hospodářských zvířat je poučná zvláště pro školy a domnívám se, že by bylo smysluplné zavést účast dětí do osnov. Pokud to bude možné, pokusím se domluvit s řediteli škol, aby sem děti brali a představili jim živá hospodářská zvířata.

Kamil Malát, ředitel Českého svazu chovatelů masného skotu:
Výstava má velké renomé jak mezi zahraničními hosty, tak mezi domácími vystavovateli. Naši chovatelé ji berou jako nejdůležitější přehlídku za celý kalendářní rok. Proto i počty tomu odpovídají. Výstava je perfektní a nemám důvod nevěřit, že nebude minimálně stejně tak kvalitní, jako byla před dvěma lety.

Martin Ander, náměstek primátora města Brna
Brno není jen městem veletrhů, ale zároveň bránou do zemědělského a vinařského regionu jižní Moravy. Navíc je také největším vlastníkem obecních lesních pozemků v České republice, což se málo ví. Obyvatelé Brna mají skutečně mnoho důvodů být hrdí na to, v jakém regionu žijí, a vážit si práce zemědělců a krásné kulturní krajiny, která je obklopuje. Jsem velice rád, že se v Brně konají takovéto špičkové odborné akce.

Jan Mareček, hlavní organizátor doprovodného programu BIOMASA, Mendelova univerzita v Brně:
Doprovodný program, spočívající v sérii odborných přednášek na téma biomasa, se stal tradiční součástí Národní výstavy hospodářských zvířat a zemědělské techniky v lichých letech a veletrhů TECHAGRO a BIOMASA v letech sudých. Je řada lidí, kteří si již zvykli chodit právě na tyto veletrhy s tím, že zde navštíví náš doprovodný program.

Petr Scherhaufer, obchodní ředitel společnosti CIME:
V Brně vystavujeme pravidelně jak na veletrhu TECHAGRO, tak na Národní výstavě. Rozšířili jsme nabídku manipulační techniky, která je určena i do živočišné výroby, a také termínově nám tato výstava vyhovuje. Účast tady se pro nás určitě ukázala jako správná, protože sem přijíždí odborná veřejnost a na stánku jednáme o našich strojích. I z profesního hlediska pro nás letos byla nejsilnější sobota, kdy přijeli soukromí zemědělci i lidé z velkých družstev, kteří návštěvu pojali jako rodinný výlet. Získali jsme tu řadu obchodních kontaktů, navíc jsme dostali i Cenu Zemědělského týdeníku za nový manipulátor, takže jsme velmi spokojeni.

Ladislav Ondrášek, odborný pracovník Svazu chovatelů holštýnského skotu:
Na výstavě jsme prezentovali na šedesát zvířat, což je velmi pěkné zastoupení. Měli jsme zde národní šampionát a mám radost, že atmosféra mezi chovateli byla po celé čtyři dny pohodová a našli jsme i čas nejen se prezentovat, ale i posedět si spolu a popovídat si. Za velmi dobrou bych označil spolupráci se studenty středních zemědělských škol, kteří nám pomáhali starat se o krávy. Myslím, že vše proběhlo bez problémů, takže už jen zbývá dopravit zvířata v pořádku domů.

Martin Hošek, 2. místopředseda Svazu chovatelů ovcí a koz ČR:
Výstava dnes končí a myslím, že byla poměrně úspěšná. Vyhodnotili jsme kvalitu jednotlivých kolekcí nejlepších beranů, kozlů, ovcí a koz a ocenili jsme chovatele. Účast návštěvníků hodnotíme jako velice dobrou, takže doufáme, že i dopad na veřejnost z hlediska informovanosti, jaká plemena se chovají v České republice, bude velmi pozitivní. Velmi kladně byl veřejností přijímán i doplňkový sortiment, kdy návštěvníci ocenili výrobky z ručně zpracované vlny i další produkty s naší tematikou.

Ivan Vodochodský, kuchař a herec:
Národní výstava myslivosti se mi líbí, všechno jsem si tady prošel a spoustu zajímavých věcí ochutnal. Je to jedna z věcí, které nás vracejí k přírodě a učí přírodu respektovat. Za každý takový počin jsem rád. I o moji kuchařskou show je tady zájem a přišlo sem vnímavé publikum, které dává všetečné dotazy, což vždycky potěší.

Petr Joo, majitel společnosti To Joo:
Národní výstava myslivosti je důležitá a budu ji podporovat, protože myslím, že tyto výstavy do Brna patří, mají tady tradici, reprezentační prostory i odbornou úroveň. Návštěvnost byla na první ročník dobrá a lidé i kupovali, hlavně sobota pro mě byla prodejně úspěšná. Určitě je dobře, že se tato výstava konala.

Jana Stěničková, organizátora mezinárodní výstavy ITERFELIS a posuzovatelka:
Na mezinárodní výstavu INTERFELIS bylo přihlášeno více než 250 koček ze sedmi zemí. Ze zahraničí přijelo také sedm posuzovatelů. Jsme tady v pavilonu A spokojení, jsou zde velké prostory a přišlo obrovské množství lidí. 

Datum: 28.6.2015 23:45:00

Souběžně také

Mohlo by vás zajímat

Facebook

Vystavovatelé

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště