Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Ohlédnutí za královskou návštěvou

 

Národní výstavu myslivosti navštívil velmistr našeho nejmladšího rytířského řádu, Jeho královská Výsost Princ Michael z Albeny, který v rozhovoru ocenil krásy Moravy a České republiky i dlouhou tradici brněnského výstavnictví.

Vaše návštěva byla spojena s ceremoniálem pasování na rytíře. Byl jste s jeho průběhem spokojen?

Předně chci říci, že je pro mě vždycky potěšením přijet do České republiky a hlavně do Brna. Mám tu spoustu přátel a jakožto velmistrovi Královského řádu Moravských rytířů svatého Rostislava a Kolumbana mi Morava připadá jako druhý domov.

Pro spoustu návštěvníků mysliveckého pavilonu muselo být velmi neobvyklé, že zde v pátek probíhalo pasování na rytíře. Máme tendenci spojovat kavalírství a rytířskost s monarchií, nikoli s republikou, ale neměli bychom zapomínat, že do roku 1918 byla v Českých zemích monarchie. Takže jde o tradici, která přežila čtyřicet let komunismu a byla znovu obnovena. Cílem našeho řádu je renovovat starobylé památky na Moravě, což považuji za nápad, který stojí za to uskutečnit.

Pasování na rytíře na brněnských veletrzích byla jedna z možností, jak sdělit lidem, o čem náš řád vlastně je. Nakonec, vzhledem k tomu, že se v Brně na výstavišti pořádají veletrhy už od roku 1928, jaké jiné lepší místo bychom si mohli vybrat, abychom ukázali ideály tradice? 

Jaké dojmy si odvezete z brněnského výstaviště, pořádaných výstav a především Národní výstavy myslivosti?

Zemědělské veletrhy jsou velmi důležité po celém světě. Ať už ve Skotsku, ve Francii - kterou zmiňuji, protože tam momentálně žiji a chystám knihu -nebo v Brně, bez zemědělské ekonomiky by země nemohla přežít. Morava, vlastně celá Česká republika, je velmi zelená a úrodná země. Tohle vše dohromady s vaší mysliveckou tradicí, moravskými víny  -která jsou jedna z nejlepších v Evropě, řekl bych - a produkcí hovězího dělá z vaší země jednu z návštěvnicky nejzajímavějších  destinací a brněnský veletrh ztělesňuje to nejlepší, co může Morava a Česká republika nabídnout. Byla to návštěva, na kterou nikdy nezapomenu.

Datum: 2.7.2015 14:19:00

Souběžně také

Mohlo by vás zajímat

Facebook

Vystavovatelé

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště