Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Národní výstava myslivosti
2023

Národní výstava myslivosti

Jaká bude letošní Národní výstava myslivosti?

 

Novinkou v portfoliu výstav brněnských Veletrhů je červnová Národní výstava myslivosti. O její přípravě a podobě jsme si povídali s ředitelem tohoto projektu Janem Kuběnou.

Letos pořádáte první ročník Národní výstavy myslivosti. Co vás k pořádání myslivecké výstavy vede?
Pořádáním Národní výstavy myslivosti reflektujeme přání myslivecké obce pořádat vedle veletrhu Silva Regina další bienální výstavu týkající se myslivosti, ovšem více zaměřenou na širokou veřejnost. Na návštěvníky čeká bohatá přehlídka všeho, co se myslivosti týče. Nebude chybět například expozice trofejí, zbraní, mysliveckých uniforem, šperků či terénních čtyřkolek. Za zmínku stojí i doprovodný program, kde se představí například mistři dřevorubci, kteří pilou a sekerou dokáží během chvíle vysochat z kmenů stromů krásné sochy. Chystáme také kulinářské show, kde budou návštěvníci moci ochutnat nejen zvěřinové speciality připravené předními mistry kuchaři. 

Zmínil jste veletrh Silva Regina, který pořádáte v sudých letech při agrárním veletrhu TECHAGRO. Jak se bude Národní výstava myslivosti odlišovat?
Veletrh SILVA REGINA je odborným veletrhem pro lesnickou a dřevařskou techniku. Národní výstava myslivosti je určena pro všechny milovníky přírody a je více zaměřena na širokou veřejnost. I z tohoto důvodu volíme spojení s Národní výstavou hospodářských zvířat. Přivezeme do centra Brna venkov i les.

Uvádíte, že Národní výstava myslivosti probíhá současně s Národní výstavou hospodářských zvířat. Spojení výstavy zvířat a myslivosti je tedy záměrné?
Ano, je tomu tak. Národní výstava hospodářských zvířat se v Brně pořádá od roku 2009 a na její přípravě se podílí všech sedm chovatelských svazů. Na výstavě je předvedeno na 800 kusů hospodářských zvířat a je největší přehlídkou živočišné produkce u nás. A chovatelé jsou velmi často také myslivci. Spojením výstavy zvířat a myslivosti se nám daří naplnit náš koncept, ve kterém chceme odborné i laické veřejnosti propagovat český venkov a tradici myslivosti.

Národní výstava myslivosti je dedikována profesoru Josefu Hromasovi…
Především bych chtěl zmínit, že je pro nás velkou ctí, že výstavu můžeme věnovat profesoru Hromasovi a uctít tak jeho památku a především jeho celoživotní dílo. Prof. Ing. Josef Hromas, CSc. byl jednou z nejvýraznějších osobností současné české myslivosti. Stál u zrodu samostatného Ústavu myslivosti na Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně a byl aktivní v Českém mysliveckém svazu a později v Českomoravské myslivecké jednotě. Navzdory pracovnímu vytížení nezapomínal na praktickou myslivost. Rád lovil a po lovu dokázal posedět s přáteli a bavit celou společnost anekdotami a historkami spojenými s myslivostí. Na Národní výstavě myslivosti si jeho památku připomeneme výstavou mapující jeho život a dílo.

Chcete našim čtenářům závěrem něco vzkázat?
Rád bych srdečně pozval čtenáře v červnu na brněnské výstaviště. Národní výstava myslivosti, Národní výstava hospodářských zvířat a v neposlední řadě i Mezinárodní výstava chovatelských potřeb PROPET, zaplní 5 pavilonů a na své si přijdou opravdu všichni milovníci přírody, lesa a zvířat. Jeden z pavilonů bude věnován pouze myslivosti a při příchodu se návštěvníci ocitnou v lese plném zvěře a mysliveckých trofejí. I kynologové budou mít možnost navštívit nejen myslivecký pavilon, ale také výstavu PROPET, kde mohou zakoupit vše potřebné pro své psy či zhlédnout Mezinárodní výstavu psů Intercanis. Zkrátka, je toho hodně, co bude v Brně k vidění. Těšíme se na všechny návštěvníky.

Datum: 13.2.2015 8:18:00

Mohlo by vás zajímat

Facebook

Vystavovatelé 2019

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště