Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Národní výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky
27.-30.6. 2013

Národní výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky

Živé exponáty se návštěvníkům líbily - Předběžná závěrečná zpráva

 

Národní výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky se na brněnském výstavišti konala již potřetí, opět s větší účastí chovatelů a zvířat a za velkého zájmu návštěvníků. Počtem hospodářských zvířat šlo o přehlídku srovnatelnou s největšími evropskými výstavami svého druhu. Národní výstava potvrdila dobré jméno a vysokou kvalitu české živočišné výroby, stejně jako kvalitu naší zemědělské techniky a technologií pro chov. "Je to unikátní výstava v České republice. Jde vlastně o veletrh, protože i chovná zvířata jsou komoditou a zde se i obchodují. Výstava přispívá podpoře živočišné výroby. Jejím konáním se pavilon P stal po čtyři dny nejluxusnější stájí na světě. Děkuji MZe a Genoservisu, bez jejich podpory a spolupráce by tento veletrh nebyl", řekl v zahajovacím projevu generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš. Zatímco zvířata soutěžila v národních šampionátech a komentovaných přehlídkách, nejlepší exponáty byly oceněny Zlatou medailí.
Výstavu navštívili zahraniční návštěvníci ze 12ti zemí. Pozvání přijaly i mise obchodníků z Ruska, Ukrajiny a Běloruska, přijeli sem za nákupem živých zvířat a plemenného materiálu.  Netradiční přehlídka přilákala na brněnské výstaviště nejen zemědělské odborníky, ale i laickou veřejnost, kterou zaujala mj. jezdecká aréna s prezentací chovných koní nebo westernový program. O víkendu se na výstavišti otevřela také výstava chovatelských potřeb PROPET a celková návštěvnost dosáhla 44.007 osob.
Národní výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky rozšířila prostor pro předvádění a soutěže a obsadila již téměř 20.000 m2 výstavní plochy. Většina patřila 238 zúčastněným chovatelům  a 817 kusům hospodářských zvířat. Vysokou úroveň českého chovatelství potvrdily prestižní národní šampionáty masného a holštýnského skotu. Další přehlídky se věnovaly českému strakatému skotu, prasatům ovcím, kozám a samozřejmě koním, jichž bylo přítomno již 115 a představili se i ve sportovních a westernových disciplínách.

Ocenění pro nejlepší technologie
Agrární technika, expozice s technologiemi a službami pro zemědělce obsadila plochu přes 5.000 m2 a prezentovalo se zde 178 vystavujících firem, mezi nimi 13 zahraničních z Belgie, Maďarska, Německa, Polska, Slovenska a Velké Británie. Jejich produkty soutěžily o Zlaté medaile, jimiž hodnotitelská komise ocenila čtyři nejlepší exponáty. Dr. Ing. Jiří Třináctý a firma AgroDigest převzali medaili za publikaci „Hodnocení krmiv pro dojnice“. Společnost MEGAAGRI byla oceněna za nastýlací rozdružovač MT 300. Zlatou medaili si z Brna odveze také společnost HZT Technik, která představila automatický systém krmení TRIOMATIC T30. Další ocenění patří firmě Dibaq za extrudované krmivo pro koně Fitmin COMPLETE. Zlatou medaili mediálního partnera výstavy Zemědělského týdeníku převzala společnost GreenMech za univerzální zametací zařízení Broomate německého výrobce Osborn International.

Doprovodný program oslovil odborníky i laiky
Součástí letošního ročníku byla také specializovaná výstava BIOMASA s expozicemi patnácti výrobců a dodavatelů technologií, techniky a služeb pro transformaci a využití obnovitelných zdrojů energie. Dvoudenní konferenční program se zaměřil na aktuální témata oboru jako podporu bioplynových stanic, progresivní technologie pro produkci tepla z fytomasy nebo perspektivu využití směsných a biogenních pohonných hmot. Odborná veřejnost se sešla také na slavnostním zasedání Zemědělského svazu ČR ke 45. výročí založení organizace zemědělců.
Atraktivní novinkou bylo páté kolo nejvyšší rodeové soutěže v ČR Strabag ProRodeo Tour 2013. Širokou veřejnost zaujaly také ukázky chovatelských činností jako dojení krav a koz, stříhání ovcí, spřádání vlny aj. Čeští farmáři rozšířili prodej svých produktů včetně kulinářských specialit a nechyběla ani prezentace regionálních potravin. Návštěvníci opět vybírali nejkrásnější krávu výstavy a titul Miss sympatie získala kráva plemene RED HOLŠTÝN z akciové solečnosti Dobrosev.


 

Řekli o výstavě

Tomáš Truhlář, předseda představenstva společnosti Genoservis:
Tuto výstavu považujeme za velmi důležitou, protože jde o jedinečné místo setkání chovatelů všech plemen skotu, koní i dalších zvířat. Česká republika se v této oblasti má čím pochlubit, v oblasti chovatelství skotu je na jednom z čelních míst dosahovaných parametrů a to nejen v rámci Evropy, ale i světa. Proto zde máme řadu zahraničních hostů, kteří oceňují vysokou úroveň naší živočišné výroby a samozřejmě i přidružených výrob. Věříme, že na výstavě budeme moci tuto úroveň prezentovat obchodním partnerům a naše postavení na trhu dále upevnit.

Jiří Mach, náměstek ministra zemědělství:
NVHZ je místem přátelských setkání, kde je možné pohovořit o věcech, na které v pracovních jednáních většinou nezbývá čas, a zároveň si prohlédnout živé výsledky práce. Chci poděkovat společnostem Veletrhy Brno a Genoservis za udržování a zlepšování této výstavní tradice, protože myslím, společně odvádějí velkou práci. Samozřejmě děkuji také chovatelským svazům a zemědělcům za jejich podporu a účast.

Jean Blanc, prezident francouzské Asociace chovatelů plemene blonde d'Aquitain:
Chtěl bych pogratulovat organizátorům této výstavy, která je podobně jako výstavy ve Francii především oceněním práce zemědělců. Zlepšuje komunikaci mezi městem a vesnicí, když zde lidé z jiných oborů mohou vidět nadšení chovatelů skotu a zároveň jejich tvrdou práci. Velmi nás těší, že se naše plemeno dostalo do České republiky a také jak daleko se vaši chovatelé dostali v kvalitě. Chci ocenit vynikající kvalitu zvířat předvedených na této výstavě. 

Patrik Tomaštík, prodejce, MEGAAGRI s. r. o.:
S výstavou jsem velmi spokojen. Představili jsme zde novinku, nastýlací rozdružovač MT 300, který jsme vyvinuli ve spolupráci s českými zemědělci. Jen za první den jsme měli 200 zájemců o tento stroj, což považujeme za obrovský úspěch. Našli jsme zde potenciální zákazníky jak mezi návštěvníky, kteří se na výstavu přišli podívat, tak mezi vystavovateli dobytka.

Petr Jedlička, vedoucí prodeje a marketingu, OPaLL-AGRI, s. r. o.:
Naše firma je největším výrobcem náhradních dílů na zemědělskou techniku v České republice a  výrobcem zemědělských strojů pro zpracování půdy. Jako vystavovatelé jsme na této výstavě poprvé. Rozhodli jsme se pro společnou expozici se společností Gordex, která zastupuje značku traktorů Massey Ferguson. Máme tu největší venkovní výstavní plochu v oblasti zemědělské techniky. Stroje, které tu vystavujeme, už jsou všechny prodané, získali jsme zde zajímavé kontakty. Co do počtu zákazníků, kteří k nám přišli, a jejich odbornosti hodnotím tuto výstavu jako dobrou a jsme rádi, že jsme přišli.

Jan Novák, ředitel Vývojového a chovatelského centra Fitmin, společnost Dibaq a. s.:
V Brně vystavujeme pravidelně, a to jak na TECHAGRO, tak na NVHZ. Veletržní prezentace je o podpoře prodeje, ale také o podpoře značky, kterou zde dostáváme více do povědomí  lidí, a to nejen chovatelů hospodářských zvířat, ale i chovatelů zvířat domácích.. To je spolu se setkáváním se stávajícími zákazníky a vyhledáváním nových potenciálních zákazníků hlavní smysl naší účasti. Když u klientů vyvoláme pozitivní emoce, a to i Zlatou medailí, kterou jsme letos získali za krmivo pro koně, přispěje to k dobrému jménu značky.

Petr Scherhaufer, obchodní ředitel, CIME, s. r. o.:
Jsme firma, která se primárně zabývá manipulační technikou. S naší účastí na výstavě jsem spokojen. Návštěvnost byla pro nás zajímavá, myslím si, že lidé přišli i v těžké době, která je obecně daná situací ve státním sektoru, zemědělce hodně zasáhly i nedávné povodně. Tato prezentace je hlavně o práci, o tom, že dokážeme lidi oslovit, něco zajímavého jim nabídnout, hovořit s nimi. Líbí se nám dvouletý cyklus výstavy, jsem dokonce zastáncem toho, aby se velké výstavy typu TECHAGRO konaly v tříletém cyklu.

Josef Macháč, jednatel, GreenMech s. r. o.:
Jsme vcelku překvapení a je pro nás přínosem, že k nám přišli návštěvníci především z řad odborné veřejnosti. Získali jsme Zlatou medaili za zametací zařízení od německé firmy Osborn, což je také trochu přilákalo. Jsme na této výstavě poprvé, v minulosti jsme se většinou účastnili veletrhu TECHAGRO, a když nás organizátoři oslovili, rozhodli jsme se, že to letos zkusíme. Myslím si, že to bylo dobré rozhodnutí.

Karel Roden, herec a chovatel
Na výstavě představuji dextery, irské plemeno, které je považováno za jedno z nejstarších evropských plemen. Rozhodl jsem se pro dextery pro jejich velikost a dobrý charakter. Myslím, že je to dobrá volba pro lidi, kteří se chtějí vrátit k přírodě a odcházejí z měst na venkov, kde si koupí statek nebo chalupu. Na výstavě v Brně oceňuji přátelský přístup chovatelů, organizaci i  množství vystavených plemen a kusů zvířat. 


 

Příští rok se na brněnském výstavišti uskuteční mezinárodní veletrhy zemědělské a lesnické techniky TECHAGRO, ANIMAL VETEX, SILVA REGINA, BIOMASA, a to v termínu 30. 3. – 3. 4. 2014.

Další ročník bienální Národní výstavy hospodářských zvířat a zemědělské techniky proběhne v roce 2015.

Souběžně také

ANIMAL TECH
12.-15.5. 2019


Národní výstava myslivosti
12.-15.5. 2019


CEVC
14.-15.5. 2019

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště