Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Národní výstava hospodářských zvířat
22.-26.4. 2023

Národní výstava hospodářských zvířat

Svaz chovatelů ovcí a koz se chystá na Národní výstavu hospodářských zvířat

 

Jaké jsou trendy v chovu domácích a hospodářských zvířat ukáže blížící se Národní výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky v Brně v termínu od 25. do 28. června. Ustájeno zde bude na osm set zvířat nejrozšířenějších, ale i těch méně známých plemen skotu, ovcí, koz, prasat a koní. Jaký užitek zvířata přináší, se návštěvníci dozvědí při komentovaných přehlídkách a na stáncích jednotlivých chovatelských svazů.

V České republice již několik let roste zájem o chov ovcí a koz. Důvodem je úspora v rodinných financích. Navíc domácí chov vyhovuje trendu biopotravin. Když člověk ví, čím kozu a ovci krmí, má jistotu o kvalitě jejího mléka, sýra i masa.

Rostoucí oblibu chovu malých přežvýkavců, potvrzuje i předseda Svazu chovatelů ovcí a koz Ing. Vít Mareš: „ Od roku 2 000 početní stavy ovcí a koz stoupají. V roce 2014 dosáhly 225 397 kusů chovaných ovcí a 24 348 kusů chovaných koz. Zvyšuje se jejich užitkovost a struktura chovaných plemen se v chovu ovcí ustálila na necelých 50 % kombinovaných plemen, 40 % masných plemen a více než 10 % plodných a mléčných plemen. V chovu koz stále dominují naše dojená domácí plemena – bílá a hnědá krátkosrstá koza, které jsou vedle šumavské a valašské ovce národním genofondem hospodářských zvířat. Návštěvníkům tato tradiční plemena společně s řadou dalších na výstavě předvedeme.“

Více než dvě stě oveček a k tomu padesátka koz

Svaz chovatelů ovcí a koz z.s. představí na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně širokou škálu plemen ovcí a koz chovaných v České republice. K vidění budou i méně známá a netradiční plemena. Jak informoval Ing. Vít Mareš, budou jednotlivá plemena předvedena společně s jehňaty a kůzlaty. „Bude se jednat o přehlídku zástupců většiny z 31 chovaných plemen ovcí a 9 chovaných plemen koz. Vystaveno bude 200 beranů a ovcí s jehňaty a 50 kozlů a koz s kůzlaty. Ve spolupráci s jednotlivými chovatelskými kluby připravíme výstavu plemen, která bude svým složením pestrá a přitažlivá. Letos by měl návštěvníky zaujmout šampionát ovcí plemene clun forest, expozice srstnatých plemen koz a velká přehlídka ovcí plemene texel. V průběhu výstavy bude probíhat hodnocení vystavených zvířat, které vyvrcholí v sobotu 27. června klasifikací a aukcí plemenných beranů a kozlů a vyhodnocením nejlepších vystavených kolekcí“.

Návštěvníci výstaviště se mohou těšit na ukázky stříže ovcí, ruční zpracování vlny předením, plstěním, tkaním, či výrobky z ovčí vlny.

Svaz chce na Národní výstavě hospodářských zvířat připomenout 20. výročí svého založení. „Ve stánku Svazu a některých chovatelských klubů bude fungovat poradenské středisko pro chovatele, budeme nabízet odbornou literaturu a návštěvníci budou mít možnost navázat přímé kontakty s řadou špičkových chovatelů“, uzavírá pozvánku Ing. Mareš.  

 

Datum: 17.6.2015 13:50:00

Souběžně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé 2021

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště