Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Národní výstava hospodářských zvířat
22.-26.4. 2023

Národní výstava hospodářských zvířat

Petr Pýcha a Valda


Před 8 lety dala dohromady skupinka lidí z okolí Chroustovic u Chrudimi. Spojuje nás především láska k našim čtyřnohým přátelům. Snažíme se ukázat lidem, jak lze s koněm komunikovat a pracovat ve volnosti – Valdovi  necháváme možnost volby. Vždy říkáme, že naše ukázka není o perfektně provedených cvicích, ale především o vzájemné důvěře a souhře. Chceme lidem zábavnou formou předat naše dosavadní poznatky o tom, jak se kůň cítí v určitých situacích.

Před pár lety přišel Petr o hlas, což byla velká komplikace, protože Valda byl zvyklý na hlasové povely pro rozlišení jednotlivých cviků. Petr se tak musel naučit komunikovat s Valdou zcela beze slov, aby mohlo naše vystupování pokračovat. Byla to inspirace pro nás všechny, že se člověk nesmí vzdávat a správná cesta se vždy najde.

Petře, jak to všechno začalo?

Ke koním jsem se dostal asi před 15 lety. Tato úžasná zvířata mě nadchla a postupem času jsem kromě pouhého ježdění začal usilovat především o pochopení koňského světa a o vzájemnou komunikaci. Valentýna (plemeno podílový velš) mám od jeho dvou let. Valda je od začátku velmi zvídavý a učenlivý, takže ho při našem vzájemném poznávání a budování vztahu bavilo zkoušet stále nové věci. Naše první kousky přišly na svět tak nějak samy od sebe, vždy to vyplynulo z určité situace. Například když jsme chodili na procházky a Vali mě na louce žádal o povolení žrát trávu, náhodou při tom naznačil úklonu, a tak jsem mu pomohl kleknout si na jednu přední nohu. V tomto momentě měl povoleno za odměnu žrát a od té doby se na slovní povel klaněl kdykoli a rád. Poté přicházely další a další nápady, co bychom se ještě spolu mohli naučit.

   

Jak jste se s Valdou od procházek dostali k vystupování před publikem?

S Valim jsme si takto hráli dva roky a naučili jsme se 19 různých cviků. Vypíchl bych „aport“, jelikož jsme zatím v Čechách veřejně neviděli jiného koně aportovat hozený předmět... Jednou nás pozoroval kamarád a řekl mi, že bychom s Valdou mohli naše psí kusy (jak tomu s úsměvem říkáme) předvádět lidem pro pobavení. Já jsem si už delší dobu tajně přál vystupovat před diváky, k čemuž mě inspirovala koňská vystoupení v Potštejně a pražská Apassionata. Takže jsem si díky Valdovi začal plnit své sny. Ze začátku působení Valda týmu jsme hráli krátké divadelní hry s koněm, poté jsme měli secvičenou scénku společně s fenkou Ritou. Nyní předvádíme komentovanou ukázku spolupráce člověka a koně ze země ve volnosti. Můžete nás vidět především na dětských dnech, výročích a oslavách obcí, táborech, jezdeckých akcích apod.  Rádi také zavítáme na soukromé akce a vždy se snažíme naše vystoupení přizpůsobit tématu. S oblibou zapojujeme malé i velké diváky, kteří za odvahu dostanou i něco na památku.

Vystupování s Valdou nás stále baví, protože rádi poznáváme nová místa i zajímavé lidi. Úsměvy dětí i dospělých a zájem o pochopení koní jsou pro nás tou největší odměnou. A samozřejmě upřímný potlesk, ten má rád i náš Valda.

Děkujeme všem za přízeň a těšíme se na vás na výstavě v Brně.

Valda Team


Autor článku: Martina Malinská
fotografie: Linda Krejčí a archív Petra Pýchy

 

Datum: 7.3.2023 7:38:00

Souběžně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé 2021

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště