Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Národní výstava hospodářských zvířat
22.-26.4. 2023

Národní výstava hospodářských zvířat

Den chovatelů masného skotu začal, přehlídku lze sledovat i on-line

 

Dnes v 11 hodin odstartoval na Velkém předvadišti v pavilonu P Národní šampionát masného skotu. Úvod patřil plemenným býkům, jejichž přehlídka tvořila kulisu již při samotném zahájení Národní výstavy. Šampionát nyní pokračuje soutěžními přehlídkami francouzských masných plemen.


„Plemenní býci budou posuzováni bez rozdílu plemene, tzn. podle toho, jak jsou pěkně předvedení, nachystaní, jak jsou narostlí atd. Předpokládám, že na jejich soutěžní přehlídce uvidíme kolem třiceti zvířat,“ uvedl těsně před zahájením Kamil Malát, ředitel Českého svazu chovatelů masného skotu. První národní šampionát poté pokračoval přehlídkou plemene Blonde d´Aquitaine a po něm dalších francouzských masných plemen, jako jsou Charolais, Limousine, Aubrac, Parthenaise a Salers“.  

„Plemena, která jsou tady na výstavě nejpočetnější, odráží i největší zastoupení v rámci České republiky, tzn. Aberdeen Angus, Limousine a Charolais. Tato trojice v rámci masného skotu vévodí,“ říká Kamil Malát. A dodává, že na výstavě je k vidění všech 22 plemen, která se v České republice v současné době chovají. „Méně početná plemena jsou tady jen v pár kusech na ukázku. Protože je jich málo, nebudou soutěžit a mít svůj šampionát, ale opravdu všechna jsou tady k vidění,“ dodává spokojeně.

Zítřejší den bude na výstavišti vyčleněn dojnému skotu a sobota bude patřit dalším masným plemenům, jako jsou Aberdeen Angus, Belgické modrobílé, Hereford, Masný simentál a Piemontese. V neděli proběhne šampionát plemenných býků, chovatelských skupin a také soutěž juniorských týmů, což jsou mladí chovatelé sdružení v Junior týmu Českého svazu chovatelů masného skotu. Přenos z šampionátu je možné sledovat on-line na webových stránkách svazu.  „Doufáme, že nalákáme zejména zahraniční hosty, kteří nemají možnost se letos na výstavu podívat, ale mohou pozorovat zdejší dění, namlsat se a přijet třeba za dva roky,“ říká Kamil Malát.

Podle jeho slov výstava, která se na brněnském výstavišti koná od roku 2009, má velké renomé jak, mezi zahraničními hosty, tak mezi domácími vystavovateli. „Naši chovatelé ji berou jako nejdůležitější přehlídku za celý kalendářní rok. Proto i počty tomu odpovídají. Výstava je perfektní a doufám, že si ji tady užijeme i letos. Nemám důvod nevěřit, že nebude minimálně stejně tak kvalitní jako byla před dvěma lety,“ dodává Kamil Malát.

Datum: 25.6.2015 14:03:00

Souběžně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé 2021

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště