Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Národní výstava hospodářských zvířat
22.-26.4. 2023

Národní výstava hospodářských zvířat

Chceme-li energii ve formě biomasy z půdy získat, musíme ji také do půdy dodat

 

Význam organické hmoty v půdě jako zdroje energie pro produkci biomasy bude jedním z témat odborného doprovodného programu BIOMASA při NÁRODNÍ VÝSTAVĚ HOSPODÁŘSKÝCH ZVÍŘAT A ZEMĚDĚLSKÉ TECHNIKY ve dnech 27.-30.června na brněnském výstavišti.

Biomasa jako energetický zdroj se v posledních letech stala velmi diskutovaným pojmem. Už zřejmě nepochybujeme o tom, že je to významný transformátor i akumulátor sluneční energie, nemáme ale dostatečně jasno o efektivnosti těchto přeměn ani o vhodnosti jednotlivých forem využívání biomasy. Klíčovým hráčem v celé soustavě využívání biomasy jsou zemědělci, ale nezdá se, že si to již dostatečně uvědomují. Rozvíjí se situace kolem bioplynu, klasikou je produkce tepla z biomasy, solidně je rozpracovaná oblast biopaliv. Chybí ale systémová koncepce, a tak využívání biomasy je roztříštěné a nedovoluje optimalizaci používaných technologií.

Technicky vyspělé země zahrnují do svých energetických koncepcí využívání obnovitelných zdrojů energie s ústředním mottem „Decentrální bioenergetika“, která již v mnoha regionech dokáže úspěšně snižovat závislost na fosilních palivech. Pro zemědělce je tento trend velice rozumnou šancí, kterou je ale třeba uchopit kvalifikovaně a vnést tím rozum i do politických rozhodování. Biomasa je významný přírodní produkt a je tak přirozenou součástí cyklů toků energie a tím prakticky všech jednotlivých prvků, které se v přírodě na těchto cyklech podílejí.

Energie ve formě biomasy z půdy není samozřejmostí
Jedno ze čtyř základních témat odborného programu Biomasa při Národní výstavě v Brně nese název „Energetický potenciál odpadní a zbytkové biomasy v koloběhu živin a hospodaření na půdě“. V pavilonu P brněnského výstaviště zazní ve čtvrtek 27. června. V podstatě jde o dodávky organické hmoty do půdy nebo, chcete-li, také o kompostování. Téma doposud opomíjené, nicméně pro další rozvoj klíčové. Jak uvedl garant tohoto tématického bloku Ing. Josef Šrefl, CSc. ze společnosti AGROINTEG s.r.o.: „Náš aktuální přístup svědčí o tom, že v poznání přírody, přírodních cyklů a jejich ekonomické efektivnosti máme značné mezery, jejichž hloubku si ale příliš nepřipouštíme. Ekonomický efekt posuzujeme pouze v krátkodobém horizontu. A ten je často s dlouhodobým vývojem v rozporu, což samozřejmě v pořádku není. Trochu zapomínáme, že pokud chceme energii ve formě biomasy z půdy získat, musíme ji také dostatek do půdy dodat. A důležité je dodání energie do půdy v organické formě,  forma „fosilního dopingu“ nestačí, v dlouhodobém horizontu již vystupují její negativa.“

Přednášky na brněnském výstavišti by měly zdůraznit význam organické hmoty v půdě jako zdroje (stimulátoru) energie pro produkci biomasy a její roli v celkovém koloběhu živin při hospodaření na půdě. K prezentaci i diskusi byli pozváni špičkoví odborníci, kteří nás kvalifikovaně uvedou do problému názornou formou. Jejich vystoupení doplní provozovatelé, kteří v dané oblasti mají již řadu praktických poznatků a zkušeností a samozřejmě se dozvíte i o připravovaných koncepcích, legislativě i podporách, nejen finančních. 

Autor:
Martina Kremlová, Veletrhy Brno, a.s.

Datum: 10.6.2013 13:25:00

Souběžně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé 2021

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště