Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
7.-11.10. 2013

Mezinárodní strojírenský veletrh

VUT představuje novinky na MSV 2013 - 3D technologie a chytrý autopilot

 

Jaké technologie vyvinuli vědci na VUT v Brně v poslední době? Nejen to ukáže expozice univerzity na Mezinárodním strojírenském veletrhu, kde VUT každoročně představuje svoje technologické novinky. Exponáty, které zde budou moci návštěvnici vidět, budou zajímavé nejen po odborné stránce, ale také vizuálně.

Mezi zajímavosti, které určitě neuniknou pohledu žádného návštěvníka, bude jistě patřit ultra lehké letadlo Evektor SportStar EPOS, v němž si budou moci návštěvníci prohlédnout ukázku toho, jak funguje chytrý autopilot, kterého vyvinuli na Fakultě informačních technologií. Jeho specialitou je, že dokáže zvýšit bezpečnost letu např. tím, že pilota vyvede z nebezpečné oblasti. Na druhou stranu ponechává samotnému pilotovi dostatek prostoru pro řízení letu, takže není ochuzen o zážitek z letu, pro nějž jsou tato letadla vyhledávána.

VUT má své triumfy také v podobě 3D technologií či čerpadla. Zmiňované čerpadlo vyniká především špičkovými parametry jak z hlediska hydraulické účinnosti, tak emise akustického tlaku. Vzhledem ke stabilní charakteristice a kavitační odolnosti je využitelné v mimořádně náročných provozních podmínkách, které vyžadují vysokou spolehlivost. V oblasti 3D technologií představí univerzita hned několik exponátů. Například strojní fakulta vystaví 3D tiskárnu, která je schopná postupným nanášením roztaveného ABS plastu „vytisknout“ požadovaný objekt. Díky tomu je možné mnohem rychleji než klasickými technologiemi vyrábět různé průmyslové součástky a modely. Návštěvníci veletrhu si také budou moci vyzkoušet scanner, který sestrojili studenti v rámci výuky. Jde o plně funkční model, který je díky moderním technologiím schopný naskenovat objekt ve všech třech rozměrech. Ten se pak promítne na obrazovku počítače a je možné s ním detailněji a lépe pracovat.

Třem dimenzím se věnují také na Fakultě informačních technologií především v souvislosti s vývojem bezpečnostních technologií. K identifikaci osob může významně přispět například 3D geometrie ruky a rozpoznávání tváří na základě 3D modelu obličeje. Obě technologie pracují tak, že nasnímají povrch objektu a následně vytvoří prostorový model. Ten je pak možné porovnávat s obrazy uloženými v databázi a přiřadit snímek ruky nebo obličeje dané osobě. Takovéto technologie jsou využitelné třeba v kriminologii nebo v bezpečnostních systémech v bankách.

A že na VUT nestudují a nepracují jen čistí technici, ukážou také modely oboru Průmyslový design, který spojuje technické znalosti s výtvarným nadáním. Návštěvníci stánku VUT tak budou moci obdivovat nejen nejmodernější technologie, ale také potěšit své oko designem.

Všechny zmíněné exponáty spolu s praktickými ukázkami předvedou návštěvníkům Mezinárodního strojírenského veletrhu ve dnech 7. až 11. října odborníci z VUT v Brně na výstavišti v pavilonu A1, stánek č. 15.

Současně také

Transport a Logistika
7.-11.10. 2019


ENVITECH
7.-11.10. 2019

 

Mohlo by vás zajímat


Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště