Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
10.-14.9. 2012

Mezinárodní strojírenský veletrh

Mechatronická sprcha z ČVUT šetří vodu i peníze

 

Mechatronická sprcha v expozici Českého vysokého učení technického v Praze v pavilonu A1 zaujala řadu návštěvníků Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Záměrem skupiny mladých inženýrů Mechatroniky, kteří se věnují chytrým řešením zařízením pro každodenní použití, bylo vyřešit letitý problém, kdy při spuštění sprchy začne téci nejdříve studená voda, která odteče do odpadu. Tím se zbytečně plýtvá vodou.

„Problém jsme vyřešili tím, že jsme instalovali teplotní čidlo, které hlídá teplotu vody. Na něm se nastaví, jakou chceme teplotu vody, jaký chceme průtok. Studená voda neodtéká do odpadu, ale do zásobníku, který je umístěný nad sprchou. Ve chvíli, kdy je voda už dostatečně teplá, začne se do ní studená voda přimíchávat,“ řekl Filip Kovář z ČVUT. Připomněl, že minulý pátek škola podala patentovou přihlášku. Podle něho na veletrh prezentují toto zařízení proto, aby hledali zpětnou vazbu jak bude vyhovovat lidem. Navíc zde hledají partnera, který by tento projekt realizoval. Jde o projekt nejen komfortní, ale i ekologický. Funkční prototyp mechatronické sprchy vznikl v rámci grantu nadace ČVUT Media Lab pro podporu tvořivosti studentů českých vysokých škol pro rozvoj budoucích pokročilých technologií na území České republiky.

„Chceme zjistit, jaká cílová skupina lidí bude tuto sprchu požadovat. Průměrná domácnost by za pět let ušetřila pouze asi tisíc korun. Její využitelnost je především do velkých podniků, hotelů, ale i vlaků a lodí, kde je třeba šetřit vodou,“ doplnil Kovář. Skupina mladých inženýrů se snaží  rozbít setrvačnost lidského myšlení v nazírání na běžné činnosti. Do popředí zájmu staví člověka a jeho interakci s okolním světem.   

Zájem o expozici ČVUT byl velký. Škola v ní prezentovala mimo jiné tzv. naznačenou osu. Jde o to, kam dopadne nebo jaká je konečná poloha dětského chodce při sražení vozidlem.

„Máme také dobré strategické umístění stánku, kdy je vidět průhled celou halou. Připravili jsme tady ukázku výsledků, které sbíráme při crashtestech, jež se pořádají na Ústavu soudního znalectví v dopravě na Dopravní fakultě ČVUT. Z testů je patrné, jak vzdálená je konečná poloha od místa střetu dětského chodce při střetu s automobilem. Stejně tak ukazujeme výsledek crashtestu dětského cyklisty při střetu s autem. Výsledky ukazují, že je bezpodmínečně nutné  přilbu, protože se zvyšuje pravděpodobnost přežití. Zrychlení, které působí na hlavu, je až desetkrát nižší,“ řekl student 5. ročníku Luboš Ouzovský z Fakulty dopravní, Ústavu soudního znalectví.

Podle něho nejčastější zranění, které si vyžaduje hospitalizaci u cyklistů, je právě zranění hlavy. Přilbu musí nosit ze zákona pouze děti a mladiství do 18 let, dospělí tuto nutnost zatím podceňují. Zajímavým exponátem byla i formule, kterou si sami složili studenti ze Strojní fakulty ČVUT a jezdí s ní na mezinárodní závody. Jde už o čtvrtou generaci vozidla, s kterým dosahují velké úspěchy, například letos obsadili dvě třetí místa na mezinárodních závodech studentských formulí ve Španělsku a v Maďarsku.

Současně také

IMT
1.-5.10. 2018


FOND-EX
1.-5.10. 2018


WELDING
1.-5.10. 2018


PLASTEX
1.-5.10. 2018


PROFINTECH
1.-5.10. 2018

Mohlo by vás zajímat

MSV 2012

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

VIDEO - MSV

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště