Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Zdravé domy by měly obsahovat rekuperační jednotku

 

Dny energeticky úsporného bydlení byl název dvoudenní konference, která se uskutečnila v rámci MSV v Národním stavebním centru. Přednášky se týkaly mimo jiné vybavení domu tepelnými čerpadly, solárními nebo fotovoltaickými panely, řízeným větráním s rekuperací, klimatizačním zařízením a inteligentními systémy řízení domu. Účastníci měli možnost využít individuálního odborného poradenství.

„Zjistili jsme totiž od našich návštěvníků, že je v současnosti zajímá úspora energie v jejich obydlích i moderní způsoby výstavby,“ řekl Petr Obst, jednatel Národního stavebního centra. Zajímavá prezentace byla Účinný lék proti syndromu nezdravých budov a jeho prevenci. Syndromem nezdravých budov je především nesprávná funkce topení a větrání, které podporují nárůst alergenů a růst plísní. Obyvatelé si poté stěžují na podráždění očí, nosu a krku. Navíc mají v některých případech neurotické problémy, kožní onemocnění, různé specifické reakce a špatné vnímání vůní a chutí.  Mohou se dostavit i vážná onemocnění, která v některých případech končí i úmrtím.

Příčinou je nahromadění nebezpečných plynů, jako jsou oxid uhličitý, uhelnatý, případně dalších těkavých látek v kombinaci s nedostatkem kyslíku. Nedostatečným větráním dochází ke zvyšování vnitřní vlhkosti, která kondenzuje na chladných místech stavebních konstrukcí, kde se daří vzniku plísní a bakterií. Ty produkují toxické látky, které jsou nebezpečné pro lidi, ale i pro hmyz. Nejúčinnější opatření k zamezení těchto negativních vlivů je dostatečné větrání, které zajistí odstranění oxidu uhličitého a dalších plynů při snížení vlhkosti.

Současným trendem je snižování energetické náročnosti staveb, jejich zateplováním a snižováním úniku tepla. Podle odborníků je tento směr v podstatě správný, ale je příčinou zmíněných problémů, pokud se neřeší komplexně, tedy zajištěním dostatečného větrání vnitřních prostor. Zateplují se fasády a vyměňují stará netěsná dřevěná okna a dveře za těsná. Málo se větrá, protože je škoda tepla, které se vypustí a přitom stálo peníze. Proto se šetří a větrání minimalizuje na pár minut denně. A to nestačí. Stavební firmy, které zateplují, se touto otázkou nezabývají, protože mají úkol zamezit úniku tepla. Prakticky nikdo se nezabývá tím, jaké mikroklima je v bytech, kancelářích nebo třeba ve školách. Jde o problém, protože se běžně neví, co s tím dělat. Argumentace téměř vždy zní: Větrejte okny!

Řešením je například rekuperační jednotka DL-50, která je vybavena regulací množství větraného vzduchu od 15 do 55 metrů krychlových za hodinu. Má volitelné příslušenství – čidla kvality vzduchu CO2, vlhkost a dále se může volit předehřev nasávaného vzduchu pro období velmi nízkých venkovních teplot. Křížový protiproudový výměník tepla je po vyjmutí čistitelný teplou vodou, může se přidat i saponát. Tato jednotka obsahuje vyměnitelné filtry, které se mění pouze dvakrát ročně. Prakticky ani jeden zateplený dům by neměl fungovat bez účinného a řízeného větrání.

Datum: 18.9.2015 9:10:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště