Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
-> 13.–17. 9. 2021

Mezinárodní strojírenský veletrh

Zahájení veletrhu ve znamení tří jubileí a šesti medailí

 

Slavnostní setkání v Rotundě pavilonu A připomnělo tři kulatá výročí. Brněnské výstaviště bylo otevřeno před 85 lety, zahajoval se 55. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu a již popadesáté se udělovaly Zlaté medaile nejlepším exponátům.

Jako hostitel všechny přivítal Roman Onderka, primátor statutárního města Brna a předseda dozorčí společnosti Veletrhy Brno, jmenovitě pak významné hosty v čele s premiérem České republiky Jiřím Rusnokem, místopředsedou Senátu Parlamentu ČR Přemyslem Sobotkou, ministrem průmyslu a obchodu ČR Jiřím Ciencalou, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy ČR Daliborem Štysem a ministrem hospodářství Slovenské republiky Tomášem Malatinským.. Přivítal také zahraniční delegace z partnerské země Turecka a z Udmurdské republiky Ruské federace, dále členy diplomatického sboru, poslance, senátory, rektory vysokých škol a představitele svazů a asociací.

Jak se na Mezinárodním strojírenském veletrhu stalo již tradicí, zahajovací projev přednesl úřadující premiér České republiky Jiří Rusnok, který vyzdvihl průmyslovou tradici a současnost naší země i MSV jako její nedílnou součást.  (plné znění projevu přinášíme zde) U řečnického pultu jej vystřídal ministr průmyslu a obchodu Jiří Ciencala, který zdůraznil československou tradici veletrhu i současnou velmi dobrou spolupráci obou zemí. (plné znění  přinášíme zde)  Na jeho vystoupení navázal ministr hospodářství Slovenské republiky Tomáš Malatinský, který mj. konstatoval, že díky veletrhu Slovensko i dvacet let po rozdělení Československa vnímá Brno jako svoje město. (plné znění  přinášíme zde)

Protože partnerskou zemí letošního veletrhu je Turecko, prostor u mikrofonu samozřejmě dostal i vedoucí turecké delegace Mustafa Sever, první náměstek ministra ekonomiky Turecké republiky. Ve svém projevu zdůraznil, že Turecko již není tou zemí, co bývalo, ale s rozvojem vědy a techniky, moderními technologiemi, vyškoleným personálem a moderním průmyslem se stalo významným hráčem v globální ekonomické soutěži. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že Mezinárodní strojírenský veletrh posílí česko-turecké obchodní vztahy, které ještě ani zdaleka nedosáhly svého potenciálu. (plné znění  přinášíme zde) Partnerská země Turecko připravila účastníkům zahájení také jedinečný kulturní zážitek. Čtveřice hudebníků přednesla skladby ovlivněné balkánskou, anatolskou i orientální hudbou a v závěru nechyběl spirituální tanec dervišů v podání tří tureckých tanečníků.

V průběhu večera bylo také vysloveno poděkování osmi vystavovatelům, kteří se zúčastnili všech dosavadních ročníků MSV, a to firmám ArcelorMittal (dříve Nová Huť Ostrava), Hauke, Pfeiffer Vacuum, Siemens, Swisstool Export Truple, Smetal Brno, Vítkovice a Žďas.

A samozřejmě nechyběl ani tradiční ceremoniál udělování Zlatých medailí, který se při MSV uskutečnil již popadesáté a krátkým vystoupením jej uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák: „Jsem hrdý na to, že je Svaz průmyslu a dopravy spoluvyhlašovatelem soutěže Zlatá medaile MSV. Mohu vám říci, že pro toho, kdo získá Zlatou medaili na brněnském strojírenském veletrhu, má tato medaile stejnou hodnotu, jako když přivezou naši sportovci medaili z olympiády, mistrovství světa nebo mistrovství Evropy. Protože tato Zlatá medaile je garancí, že jde o nesmírně kvalitní, konkurenční výrobek, samozřejmě s vysokou technickou a technologickou hodnotou.“

Zlaté medaile MSV 2013 získalo pět exponátů a z rukou Jaroslava Hanáka, ministra Jiřího Ciencaly a generálního ředitele společnosti Veletrhy Brno Jiřího Kuliše převzali ocenění představitelé pěti vystavovatelů: Kovosvit MAS, VUT v Brně, Misan, První brněnská strojírna a Vítkovice. (podrobnější informace zde)

Šestá Zlatá medaile MSV 2013 byla stejně jako v minulých letech udělena osobnosti československého strojírenství. Za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy ji převzal ing. Miloš Polášek, CSc., který letos v červnu oslavil životní jubileum 90 let. Odborné veřejnosti je Miloš Polášek známý především jako tvůrce teorie samobuzeného kmitání při obrábění. Coby pracovník Výzkumného ústavu obráběcích strojů a obrábění objasnil už v roce 1954 princip vzniku takzvaného regenerativního chvění při obrábění a odvodil výpočet meze stability obrábění. Následně se tato jeho teorie rozšířila nejenom na východ, ale také na západ od našich hranic a měla zásadní vliv na následný celosvětový rozvoj oboru kmitání v obrábění. Miloš Poláček i ve svém věku oplývá duševní svěžestí, a tak může neustále přinášet něco nového pro mladé generace. Od roku 2000 externě spolupracuje s Výzkumným centrem pro strojírenskou výrobní techniku a technologii při ČVUT v Praze a je i nadále jeho zaměstnancem. S velkou chutí zde pracuje na novém výpočtu meze stability, který by předpověděl stabilní řezné podmínky při obrábění přesněji než jeho geniální šedesát let starý vzorec.

Datum: 8.10.2013 14:00:00

Současně také

IMT
13.–17. 9. 2021


FOND-EX
13.–17. 9. 2021


WELDING
13.–17. 9. 2021


PLASTEX
13.–17. 9. 2021


PROFINTECH
13.–17. 9. 2021

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště