Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Výzkum přinesl evoluční řešení a výrazně změnil vlastnosti oceli

 

Dutá hřídel z ultra-vysokopevné oceli, vyrobená vnitřním přetlakem plynu zatepla s integrovaným termomechanickým zpracováním, získala na strojírenském veletrhu Zlatou medaili. Demonstrační exponát představilo Výzkumné centrum FORTECH při Západočeské univerzitě v Plzni. „Vidíte, čeho se dá dosáhnout při zpracování oceli, když se používají vhodné technologie a dobře se skombinují“ říká Prof. Dr. Ing. Bohuslav Mašek, který se na vývoji hřídele s unikátními vlastnostmi podílel.

Hřídel byla vyrobena nafouknutím ve formě při teplotách kolem 900° C vnitřním přetlakem plynu 800 barů. „Pro odborníky bych měl říci, že její mez pevnosti přesahuje 2000 MPa a přitom má dostatečně dobrou pevnost a tažnost. Tato kombinace je důležitá, protože vysoká pevnost většinou u oceli znamená, že je křehká. Ale tady jsme dosáhli toho, že jsme v  kombinaci těchto dvou vlastností dosáhli jakéhosi optima a značně jsme zvedli užitnou vlastnost oceli,“ říká Bohuslav Mašek.

Svým způsobem se jedná v dané oblasti o evoluční řešení. „Tisíce let se ocel používá a nám se podařilo najednou zvýšit její vlastnosti o 30 %,“ vysvětluje Bohuslav Mašek. Také dodává, že oblastí dutých hřídelí se výzkumníci centra zabývají už 8 let. Použití v praxi však vyžaduje další nezbytné kroky. „Když přijdete na trh s něčím úplně novým, co má daleko jiné vlastnosti než předtím, potřebujete přizpůsobit další návazné technologie. Na těch začínáme pracovat a současně budeme potřebovat kolegy z vedlejšího segmentu, kteří se zabývají svařováním, aby nám vymysleli potřebné technologie,“ uvedl Bohuslav Mašek.

Datum: 3.10.2014 15:53:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště