Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Vývoj nejsložitějších obráběcích strojů stále pokračuje, multifunkční stroje mají budoucnost

 

Pod pojmem multifunkční se skrývá potenciál na další využití řízených rotačních os v obráběcích strojích k vzájemným polohovým synchronizacím. Jen tak lze stroje využít k novým procesům. Na toto téma se konal seminář v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu.

Nové procesy jsou například interpolované vyvrtávání i na šikmých osách, soustružení hranou destičky interpolací os Z a Y či obrábění ozubení nejen tradičním způsobem (odvalovací frézování, loupání odvalem), ale i odvalem jednoho bloku dělícím způsobem za použití jednoduchého kotoučového nástroje. Využitím řízení rotace nástroje je možné automaticky korigovat záběr každého břitu rotačního nástroje a rovnoměrně zatěžovat všechny břity při frézování těžkoobrobitelných materiálů. Dále se dají měnit otáčky při řezání závitů, čímž se potlačí vznik vibrací. Proto multifunkční stroje jsou vyšším stupněm řízení a nabízejí potenciál jeho efektivního využití pro zcela nové způsoby obrábění.

K dalšímu vývoji řídicích systémů pracujících ve stále se zvyšujících frekvencích patří nové snímače s vysokým rozlišením. Ty dávají nové možnosti přesnějšího řízení při obrábění obecných prostorových ploch a je tak dosahována vysoká jakost povrchu. Zároveň se také využívají k další zvýšení přesnosti pro automatické korekce geometrické přesnosti obráběcího stroje i automatickému nastavení optimálních parametrů servomechanizmů v závislosti na aktuálním stavu obráběcího zařízení a jeho zatížení. Pro vlastní uplatnění multifunkčních strojů je vytýčen koridor podílu na výrobě velmi složitých součástí, které firma vyrábí v menších sériích a navíc ve velmi krátké dodací lhůtě. Příkladem mohou být výrobky prototypů, ověřování a další vývoj kompletu nebo zakázková výroba s variabilním provedením konečného obrobku.

Ideálním prostředím pro tyto stroje jsou dílny vývojových pracovišť, a to zejména leteckého a kosmického průmyslu, automobilového průmyslu a výroba implantátů na míru v medicínském oboru. V každém případě spadají multifunkční stroje mezi ta výrobní zařízení, která mají potenciál podílet se na rozvoji technických oborů i na dalším vývoji výrobní techniky. Jeden z vrcholů vývoje v tomto oboru představují pětiosá obráběcí centra. Jsou to stroje odvozené například od soustruhů na ty, které vznikly rozšířením stavby a klasických tříosých obráběcích center (pětiosá frézovací centra). Postupem času dospěli výrobci k závěru, že tato centra je třeba vyvíjet jako samostatný produkt se specifickými prvky všech konstrukčních skupin.

V případě pětiosých strojů je velmi složité seřídit geometrickou přesnost. Platí zde známá zásada, že čím propracovaněji a přesněji jsou provedeny tyto kroky na stroji, tím snáze je dosaženo požadovaného výsledku. Patří sem zejména konstrukční fáze vývoje stroje, kvalita výrobní dokumentace strojních dílů a skupin, preciznost výroby a montáže nového stroje. V posledním období se o tyto stroje zvyšuje zájem a na trhu se prezentují nejrůznější výrobci. Je třeba zvážit výběr stroje.

Datum: 7.10.2016 8:48:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště