Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Výroba obráběcích a tvářecích strojů stagnuje

 

Přestože česká ekonomika roste, výroba i export obráběcích a tvářecích strojů loni klesly a pokles vývozu pokračoval také v letošním prvním pololetí. V příštím roce se očekává růst, protože českým výrobcům stoupá zakázková naplněnost. S výsledky oboru seznámila tisková konference Svazu strojírenské technologie na MSV v Brně.

„Rok 2016 nás nepříjemně překvapil propadem, nicméně v rámci sdružení evropských výrobců CECIMO zůstáváme na stejné pozici, protože pokles je fenoménem celého oboru,“ informoval náměstek ředitele Svazu strojírenské technologie (SST) Leoš Mačák. Výroba obráběcích a tvářecích strojů v České republice loni meziročně klesla o 14 % na 14,8 miliardy korun a vývoz se snížil o 11,5 %. Projevil se zde výrazný pokles poptávky v Číně a pokračující problémy s exportem do Ruska, stejné obtíže postihly například také Německo. Více než třetinu domácí výroby tvořily stroje pro broušení a ostření, následovala obráběcí centra se zhruba pětinovým podílem, dále tvářecí stroje a soustruhy. Zároveň se loni snížila domácí spotřeba obráběcích a tvářecích strojů a dovoz klesl o 26 %, hlavním důvodem bylo výrazné omezení čerpání evropských dotací. I tak nám stále patří osmé místo na světě ve spotřebě obráběcích a tvářecích strojů na počet obyvatel.

Ani letošní rok nezačal pro české výrobce nejlépe. „V prvním pololetí roku 2017 pro nás byl pokles vývozu opět nepříjemným překvapením, protože jsme čekali lepší vývoj,“ konstatoval Leoš Mačák. Vývoz za prvních šest měsíců klesl o 12,8 %. Dovozy do České republiky letos již rostly, a to o 22 %, přičemž nejvíce strojů se dováží z Německa, Japonska a Itálie. „Zakázková naplněnost podle informací z podniků roste, ale to se výsledkově projeví až v dalších letech. Předpokládáme, že ve druhé části roku vyrovnáme pokles z prvního pololetí a za celý rok 2017 budou výsledky výroby a exportu na úrovni loňska,“ uvedl náměstek ředitele SST. Zdůraznil, že se jedná pouze o odhady, protože vyjádření členských podniků k aktuální situaci jsou nesourodá. „Polovina říká, že má bohatou zakázkovou náplň, třeba Tajmac-ZPS, ale ostatní jsou opatrnější,“ vysvětlil Mačák. Zástupci společnosti ŠMERAL Brno na tiskové konferenci SST odhadli, že podnik letos skončí s mírně lepším výsledkem než loni. Zároveň informovali o nárůstu poptávek, takže lze předpokládat nové kontrakty. Ty se však projeví až ve výsledcích let 2018 a 2019, protože výroba tvářecích strojů této společnosti trvá téměř rok.

CECIMO jako zastřešující organizace evropského průmyslu obráběcích a tvářecích strojů předpokládá, že globální výroba v sektoru letos poroste o 3 % a o další 2,6 % v roce 2018. Ve střednědobém výhledu do roku 2020 očekává v Evropě jen mírný růst spotřeby těchto strojů. Evropské strojírenství v sektoru obráběcích a tvářecích strojů zajišťuje téměř polovinu světového exportu a svou pozici by si mělo udržet díky zavádění nových technologií, jako je například aditivní výroba, a nástupu digitalizace.

Tyto trendy se prosazují také v české výrobě obráběcích a tvářecích strojů, kde tržby na jednoho zaměstnance kvůli automatizaci a robotizaci za posledních deset let vzrostly více než dvojnásobně. O technologické vyspělosti českých podniků svědčí i výsledky prestižní soutěže o Zlaté medaile MSV 2017, kde exponáty členských firem SST získaly dokonce tři ze šesti udělených ocenění. Společnost KSK Precise Motion byla oceněna za kuličkový šroub s novým typem převáděcích elementů, Kovosvit MAS za hybridní stroj pro obrábění a navařování vyvinutý ve spolupráci s ČVUT a Zlatou medaili získal také unikátně konstrukčně řešený tvářecí stroj firmy ŠMERAL Brno. Svaz strojírenské technologie sdružuje celkem 49 firem z Česka a Slovenska a v ČR pokrývají členské podniky SST více než 70 procent výroby obráběcích a tvářecích strojů.

Datum: 12.10.2017 14:45:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště