Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
13.–17. 9. 2021

Mezinárodní strojírenský veletrh

VUT v Brně představí další experimentální letoun, tentokrát na elektrický pohon

Vysoké učení technické v Brně se dlouhodobě zabývá vývojem technologií pro letecký průmysl. To, že je v tomto oboru škola úspěšná, dokazuje i to, že získala v roce 2010 Zlatou medaili za bezpilotní letoun Marabu, v loňském roce pak za chytrého autopilota.

Ani letos tomu nebude jinak a na stánku nebude chybět letadlo. Tentokrát půjde o experimentální letoun VUT 051 RAY, který je poháněn elektricky. Je určený pro použití v civilním letectví pro pohon malých letadel jako ekologicky a ekonomicky šetrná alternativa ke klasickým pístovým motorům používaným u malých letadel. S ohledem na parametry vyvinutého pohonu (poměr výkonu a hmotnosti) je však možné využití i v jiné dopravní technice.

Po dokončení vývoje a zavedení do výroby slibuje nabídnout zákazníkům alternativu ke klasickým spalovacím motorům. Výhodou budou nižší náklady na energii ("palivo") a ekologicky šetrný provoz bez exhalací. Experimentální letoun disponuje výrazně vyšší kapacitou baterií než existující letouny s elektrickým pohonem, což umožňuje prodloužit výdrž a dolet na prakticky využitelné hodnoty.

První let elektricky poháněného letounu VUT 051 RAY se uskutečnil na konci srpna tohoto roku za dozoru zástupců Úřadu pro civilní letectví. Vzlet následoval bezprostředně po sérii pojížděcích zkoušek a letoun strávil ve vzduchu 27 minut, přičemž nevyužil celkovou kapacitu akumulátorů.

Letoun vznikl ve spolupráci pracovišť Vysokého učení technického v Brně (Leteckého ústavu a Ústavu výkonové elektrotechniky a elektroniky) se společností JIHLAVAN airplanes, výrobcem malých sportovních letadel. Prezentaci letounu bude možné zhlédnout na stánku č. 6 v pavilonu A1.

Datum: 1.9.2014 9:24:00

Současně také

IMT
13.–17. 9. 2021


FOND-EX
13.–17. 9. 2021


WELDING
13.–17. 9. 2021


PLASTEX
13.–17. 9. 2021


PROFINTECH
13.–17. 9. 2021

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště