Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
4.-7.10. 2022

Mezinárodní strojírenský veletrh

VUT v Brně vystaví na strojírenském veletrhu roboty, letecký simulátor i formuli

 

Ani letos nebude na Mezinárodním strojírenském veletrhu chybět stánek VUT nabitý technologickými novinkami z dílny tamějších vědců. Některé z nich si budou moci návštěvníci vyzkoušet na vlastní kůži.

Před čtyřmi lety sklidilo VUT v Brně na strojírenském veletrhu úspěch s leteckým simulátorem. Letos se na stánku objeví jeho nová generace. Odborníci z Fakulty informačních technologií ho ve spolupráci se společností VR Group rozpohybovali. Simulace letu je tudíž ještě více autentická. Platforma slouží především pro výukové a tréninkové účely pilotů. „Ztráta kontroly nad řízením je v současné době primární příčinou katastrofických nehod v letectví. Trénink založený́ pouze na cvičení pozornosti a prevenci se ukázal jako nedostatečný,“ vysvětlil Peter Chudý, vedoucí výzkumného týmu. Díky simulátoru tak mají piloti možnost si vyzkoušet různé krizové situace a jejich řešení v podmínkách podobných těm skutečným.

Na stánku najdou návštěvníci také přístroje vyvinuté na Fakultě strojního inženýrství určené pro výzkum v oblasti medicíny. Jde o simulátor kyčelního kloubu, který se používá na testování kyčelních endoprotéz, a fyzický model plic. Ten spolu s unikátním simulátorem dechového cyklu slouží k měření množství usazených částic při různých režimech dýchání. Na své si také přijdou fanoušci závodů F1, kteří budou moci obdivovat poslední model studentské formule Dragon 6. Z oblasti dopravy je i další exponát, rekuperační modul pro úsporu paliva. Vhodný je především pro vozidla s častým rozjezdem a brzděním, např. pro silniční válce či popelářská auta. Energii z brzdění totiž umí využít pro následný rozjezd vozu a další činnosti. Na vlastní kůži si pak budou moci zájemci vyzkoušet eye tracking, který používá Ústav soudního inženýrství pro sledování toho, jakým podnětům věnuje řidič při jízdě pozornost.

V oblasti strojírenství se uplatní zdroj elektrické energie, který dokáže využít všudypřítomnou energii z okolí a přeměnit ji na užitečnou elektrickou energii pro bezdrátové aplikace. Nejen návštěvníky z řad odborné veřejnosti pak jistě zaujme humanoidní robot vytisknutý na 3D tiskárně, který vystaví Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií.

Tým vědců z centra CEITEC VUT představí dvě novinky. První z nich je přístroj Sci-Trace, který je zaměřen na prvkovou analýzu vzorků moderní metodou spektroskopie laserem buzeného plazmatu (LIBS). Vzorky jsou analyzovány rychle, bezkontaktně a není nutné je speciálně připravovat. „Přístroj je citlivý na většinu prvků chemické tabulky,“ upřesnil Jan Novotný, vedoucí vývojového týmu. Zařízení je schopné analyzovat jak pevné, tak plynné i kapalné vzorky. Sci-Trace dostal mimo jiné na jaře tohoto roku ocenění Nejlepší spolupráce roku.

Druhý exponát nese název ATEROS (Autonomous-Telepresence Robotic System) a jedná se o několik robotů, které slouží k průzkumu nedostupných či nebezpečných oblastí. Systém se skládá z operátorské stanice a několika pozemních a vzdušných robotů s různými vlastnostmi a vybavením. „ATEROS najde využití v civilním i armádním sektoru a v bezpečnostních aplikacích, např. při hlídání objektů či zjišťování kontaminace prostředí,“ vysvětlil Luděk Žalud z centra CEITEC VUT.

Všechny exponáty Vysokého učení technického v Brně si můžete prohlédnout a vyzkoušet na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2016, který začíná 3. října, v pavilonu Z na stánku č. 33.

Datum: 19.9.2016 14:44:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště