Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

VUT v Brně vystaví chytrého autopilota

 

Chytrého autopilota pro ultralighty představí na strojírenském veletrhu tým z Vysokého učení technického v Brně. Autopilot nainstalovaný do konceptu sportovního letounu budoucnosti Evektor SportStar EPOS dokáže zvýšit bezpečnost letu, přitom ale pro piloty zachová velkou míru autonomie řízení. Vědecký tým se při vývoji autopilota inspiroval zařízeními, která se běžně umisťují do velkých dopravních a armádních letadel, v kategorii ultralehkých letounů jsou však novinkou.

Vědci z VUT přišli s inovativním řešením – palubní počítač zmenšili, analogové přístroje vyměnili za digitální, snížili energetickou spotřebu a vytvořili futuristický celek, který odpovídá požadavkům budoucích pilotů. V praxi pak automatický systém funguje tak, že dokáže pilota navést na zvolenou letovou dráhu, vyvést ho například z oblasti nízkých mraků nebo jiné potenciálně nebezpečné zóny. „Módů interakce existuje více, protože člověk musí do automatického řízení stroje vždy určitým způsobem vstupovat, zejména při změnách aktuální trasy,“ vysvětluje řešitel projektu Peter Chudý. Na základě odezev od uživatelů nakonec tým upustil od plně automatického pilota, protože majitelé ultralightů si přejí přece jenom let alespoň částečně kontrolovat.

Vědci dosáhli významného synergického účinku při řešení avionického systému autopilota sjednocením technologií digitálního řízení letu s konceptem moderního sportovního letounu poháněného elektrickým motorem s charakteristickou přívětivostí k životnímu prostředí a s nízkými náklady na provoz a údržbu. Díky elektrické pohonné jednotce letoun neprodukuje žádné emise a není ani nutná manipulace s látkami, které by mohly ohrozit životní prostředí, především palivem nebo motorovým olejem. Samotné ovládání pohonné jednotky je velmi intuitivní – v kabině je pouze jeden ovladač pohybující se vpřed a vzad. Originální pohonná jednotka představuje vrchol výkonové řady pohonů, které jsou mimo jiné určeny pro kluzáky, motorová rogala, popřípadě motorový paragliding. Letoun Evektor SportStar EPOS představuje koncept sportovního letounu budoucnosti - poháněný elektrickým motorem, přívětivý k životnímu prostředí, s nízkými náklady na provoz a údržbu.  

Kromě VUT v Brně na projektu spolupracuje firma Evektor a partnerem je také Technologická agentura ČR. V současné době je projekt v poslední fázi, kdy probíhá testování.

Prototyp chytrého autopilota pro ultralehká letadla si budete moci prohlédnout na MSV 2013 na stánku č. 15 v pavilonu A1.

Datum: 6.9.2013 17:33:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště