Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
4.-7.10. 2022

Mezinárodní strojírenský veletrh

VUT láká na stánek nabitý technologickými novinkami. K vidění bude minibagr i pneumobil

 

Téměř dvě desítky exponátů letos vystaví Vysoké učení technické v Brně na nadcházejícím strojírenském veletrhu. Škola tak představí nejnovější zařízení, která vznikla na školní půdě jak v rámci výzkumu, tak i studia.

Nejrozměrnějším exponátem bude minibagr na bateriový pohon, který vyniká nulovými exhalacemi motoru, bezhlučností a energetickou úsporností. Využití tak najde především v nemocnicích a chráněných prostorách a oblastech. Novinkou je také mobilní tester automobilových tlumičů TriTec2, jehož konstrukce spolu s jedinečným diagnostickým algoritmem zajišťuje přesnou a rychlou analýzu stavu tlumičů bez nutnosti jejich demontáže. Hlavní výhodou je, že testy lze provádět i mimo dílnu autoservisu, a navíc náklady na výrobu jsou nízké.

Stejně jako v přechozích letech, ani letos nebude na veletrhu chybět výzkumné centrum CEITEC VUT, které se zde bude prezentovat prostřednictvím výzkumné skupiny Nano. Laboratoře patřící pod tuto skupinu poskytují moderní přístroje a expertní zázemí pro výzkum nanotechnologií a pokročilých materiálů. Tyto laboratoře v bezprašném prostředí s vysokou provozní čistotou nabízí kompletní procesy pro přípravu a charakterizaci nanoobjektů, a to až do subnanometrové úrovně.

Ve spolupráci CEITEC VUT a Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií bylo vyvinuto automatizované nanodepoziční pracoviště určené pro postprocesní modifikaci tenkovrstvých struktur, například elektrod na čipu nebo povrchy snímačů. Zařízení pracuje v automatickém režimu a je vhodné pro nasazení do kusové výroby mikrosoučástek a na vědeckých pracovištích, která vyžadují sériovou produkci vzorků opakujícím se postupem, nebo s přesně danými parametrickými odchylkami.

VUT v Brně se mimo jiné také pochlubí studentskými projekty vzniklými na půdě Fakulty strojního inženýrství. Návštěvníci tak budou moci například obdivovat pneumobil Javelin. Cílem tohoto studentského projektu bylo navrhnout vozidlo s co největším výkonem a zároveň co nejefektivnějším využitím stlačeného vzduchu. Při konstrukci byly použity jak standardní prvky, tak i prvky vyrobené na míru. Studenti také představí model Fabrick II, což je bezpilotní prostředek, se kterým závodí na speciálních soutěžích Air Cargo Challenge a kromě konstrukční stránky mají na starost i tu marketingovou.

Fakulta informačních technologií představí na veletrhu zařízení na snímání očního pozadí, které si dokáže automaticky nastavit intenzitu osvětlení a zaostřit oční pozadí. Využijí ho tak nejen oftalmologové při stanovení diagnózy na základě obrazových dat, ale i odborníci v oblasti biometrických bezpečnostních systémů, kdy přístroj dokáže rozpoznat osobu podle sítnice oka.
Výše zmíněné exponáty, ale také například hořák pro horkovodní a parní kotle, magnetoreologické hřídelové těsnění, multifunkční jednotku pro snižování polutantů z odpadních plynů a spalin a mnoho dalšího najdou návštěvníci na stánku č. 132 v pavilonu Z.

Datum: 17.8.2017 12:49:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště