Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Vláda poprvé v historii zasedala na MSV

 

Brněnské výstaviště se stalo dějištěm mimořádného zasedání Vlády ČR, která zde projednala mj. materiály týkající se podpory průmyslu, exportu a technického vzdělávání.


„Vláda netradičně zasedá na brněnském výstavišti a důvod je zřejmý. Podíleli jsme se na tom, že rok 2015 byl v České republice vyhlášen Rokem průmyslu a technického vzdělávání, a dnešní zasedání na MSV je výrazem naší podpory této oblasti. Česká republika patří mezi nejprůmyslovější státy v Evropě, průmysl je tahounem naší ekonomiky a zaměstnanosti. Právě budoucnost průmyslu, jeho schopnost modernizace, jeho schopnost najít si nové trhy, ale také kvalifikované zaměstnance do značné míry ovlivní budoucnost celé naší země,“ prohlásil premiér Bohuslav Sobotka. Samotným zasedáním účast vlády na MSV neskončila, řada jejích členů se zúčastnila Sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR, slavnostního zahájení veletrhu, doprovodných akcí a samozřejmě si prohlédli také expozice vystavovatelů.

Vláda projednala celkem pět bodů, které se dotýkají Roku průmyslu a technického vzdělávání. Debatovala o využití evropských peněz pro modernizaci našeho průmyslu a premiér Sobotka vyjádřil spokojenost, že právě Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost je jeden z prvních, který byl schopen už v letošním roce vypsat výzvy a bude z něj zahájeno čerpání. „Jsem také rád, že mezi firmami je o čerpání z nových evropských fondů velký zájem, což ukazuje i velký ohlas na první výzvy vypsané ministerstvem průmyslu a obchodu,“ dodal předseda vlády. Tématem diskuse byla také podpora technického vzdělávání a možnosti zlepšení spolupráce mezi firmami a středními odbornými školami. Kraje jako jejich zřizovatelé by měli ve spolupráci s ministerstvem školství hledat možnosti, jak zkvalitnit výuku tak, aby absolventi mnohem lépe našli své místo na trhu práce. „Potřebujeme intenzivnější dialog mezi firmami a našim školským systémem tak, aby se nabídka vzdělávání více přizpůsobila potřebám, které v příštích letech na našem trhu práce budou,“ shrnul Bohuslav Sobotka. V oblasti podpory exportu premiér přivítal, že se v uplynulých měsících podařilo realizovat celou řadu iniciativ, které zlepšují pozici našich vývozců. „Na rozdíl od minulosti nerušíme ambasády, ale některé nové zřizujeme. Daří se nám zvyšovat počet ekonomických diplomatů a podařilo se uzavřít dohodu mezi ministerstvy zahraničí a průmyslu a obchodu tak, aby neprobíhaly kompetenční spory, ale abychom věnovali maximální úsilí získání nových trhů. I obrat ve vztazích s Čínou a růst našeho exportu do Číny ukazuje, že řada těchto kroků vlády byla efektivních,“ zhodnotil premiér výsledky mimořádného zasedání vlády na MSV.

Datum: 15.9.2015 8:45:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště