Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Veletržní sněm Svazu průmyslu a dopravy ocenil představitele tří moravských firem

 

Tradicí sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR na MSV je oceňování významných osobností české průmyslové scény. Letošní ceny převzali představitelé společností Meopta - optika, Třinecké železárny a SHM.


Do Galerie osobností českého průmyslu byl slavnostně uveden Vítězslav Moťka, generální ředitel přerovské společnosti Meopta – optika, který s firmou úspěšně překonal krizové období po roce 1989 a přivedl ji na pozici špičkového světového výrobce optických přístrojů a zařízení. „Když jsem před 30 lety stál před těžkým rozhodnutím, jestli opustit krachující firmu, měl jsem dva důvody proč zůstat. První byl zcela jasný. Kdo jiný by měl živit Českou republiku, než průmysl a průmyslové firmy. Bylo by neodpustitelné nechat padnout firmu, která má tradici a unikátní know-how. Druhým důvodem byla moje láska k oboru. Takže podařilo se, firmu jsme zachránili, Meopta je dnes v absolutní světové špičce a je otevřená spolupráci. Snažíme se posouvat hranice možností optického průmyslu stále dál,“ sdělil Vítězslav Moťka účastníkům sněmu v Rotundě brněnského výstaviště. Pozitivně zhodnotil také vyhlídky české ekonomiky: „Naší optikou vidíme budoucnost českého průmyslu naprosto zřetelně a brilantně. Velmi oceňujeme novou inovační strategii České republiky, na které jsme se měli možnost podílet a která nám dává do budoucna motivaci a sebevědomí.“

Cenu za rozvoj průmyslu a regionu získaly Třinecké železárny, které zaměstnávají 20 tisíc osob a jsou klíčovým zaměstnavatelem v regionu s více než 100 tisíci obyvateli. Generální ředitel společnosti Jan Czudek se pochlubil výsledkem, který si Třinecké železárny letos nadělily jako dárek ke 180. výročí podniku. První vysokou pec v Třinci totiž založili Habsburkové již v roce 1839. „Přesně 3. května 2019 se nám podle statistik podařilo vytavit 180 milionů tun oceli, teď jsme už na 181 milionech tun. Roční světová výroba oceli činí 1,8 miliardy tun, čili v Třinci se za 180 let vytavila desetina současné roční celosvětové produkce oceli,“ uvedl Jan Czudek.

Také třetí cena Svazu průmyslu a dopravy pro rok 2019 zůstala na Moravě. Ocenění Úspěšná malá a střední firma převzal ředitel šumperské společnosti SHM Pavel Holubář. Firma se zabývá nanášením supertvrdých povlaků na obráběcí nebo lisovací nástroje, má vlastní výzkumný tým a na vývoji spolupracuje také s univerzitami. „Název SHM je zkratkou anglického výrazu Super Hard Materials, což znamená velmi tvrdé materiály. Cílem a ambicí naší společnosti je připravovat velmi tvrdé povlaky, které se nanášejí na průmyslové nástroje, ať už to jsou nástroje řezné, tvářecí, nástroje na tlakové lití hliníku nebo jiné. Díky našim povlakům zákazníci zvyšují kvalitu své výroby a snižují náklady. Za největší úspěch považuji, že se po celou dobu podnikání držíme našeho původního záměru – připravit supertvrdé materiály,“ řekl při převzetí ceny Pavel Holubář.

Datum: 9.10.2019 10:04:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště