Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Veletržní den prezidenta České republiky Miloše Zemana

 

Mezinárodní strojírenský veletrh navštívila v první den řada významných hostů. Expozice si prohlédl i prezident České republiky Miloš Zeman, který na stáncích hovořil s podnikateli, zodpověděl několik dotazů na krátkém setkání s novináři, vystoupil na Sněmu Svazu průmyslu a dopravy a také pronesl projev na slavnostním zahájení veletrhu, při kterém byly udělovány Zlaté medaile.


"Děkuji za pozvání a jsem rád, že profilujícím tématem dnešního veletrhu je spolupráce s Čínskou lidovou republikou. Chtěl bych ocenit synergický efekt, založený na společném úsilí vlády, prezidenta, Jihomoravského kraje i města Brna, protože to, že dnes tady máme asi 150 čínských vystavovatelů a na 500 čínských hostů, otevírá novou etapu ve spolupráci obou ekonomik," řekl Miloš Zeman.

Podotkl také, že pohled na Čínu jako na producenta levných textilií není plným obrazem a že v celkové struktuře čínského exportu tvoří textilie 7 procent. "Čína je dnes technologickou velmocí a jak jsme viděli v jejích stáncích, dokáže vybudovat rozsáhlou dopravní infrastrukturu, špičkovou technologii a je také největším trhem na světě. Málo už se ví, že například v sousedním Německu je Čína největším zahraničním investorem, a není důvod, aby takovým investorem vedle investorů ze zemí Evropské unie a Spojených států nebyla i u nás," uvedl Miloš Zeman.

V závěru svého vystoupení popřál, abychom překonali společným úsilím politické překážky, které někdy brzdí ekonomickou spolupráci. "Vzpomeňme na náš zbrojařský průmysl, který byl utlumen v době pacifistických nálad, což vedlo k tomu, že zbrojařské zahraniční firmy uspořádaly na naši počest slavnostní recepci a potom rychle obsadily námi uvolněné trhy. Neopakujme tyto chyby, nenechme se vytlačit ze zahraničních trhů a naopak pomáhejme našemu exportu, ale i zahraničním investicím v zájmu budoucího, dlouhodobě udržitelného rozvoje české ekonomiky," řekl prezident republiky Miloš Zeman.

Datum: 4.10.2016 9:30:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště