Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Umělá inteligence ve službách průmyslu

 

Robotika jako klíčové téma letošního MSV se promítla také do odborného doprovodného programu, kde se průmyslovému využití umělé inteligence věnovala tradiční konference Vize v automatizaci a M2M. V Robotickém parku v pavilonu Z se po celou dobu veletrhu návštěvníci mohou seznámit s konkrétními robotickými aplikacemi, které jinak zůstávají ukryty ve výrobních procesech.

Konference věnovaná vizím v automatizaci je pravidelnou doprovodnou akcí projektu Automatizace, který se při MSV poprvé uskutečnil v roce 2000. K letošním tématům konference nově patřilo počítačového slyšení a schopnosti počítačů zpracovat zvukové signály. V praxi se s řečovými technologiemi mohou seznámit také návštěvníci pavilonu Z a Robotického parku, kde se představuje aplikace SpeechTech MegaWord sloužící k automatickému přepisu mluveného diktátu do psané podoby. Jak vysvětlil zástupce společnosti SpeechTech, s. r. o., Jan Rydlo, v produktu je využita vlastní pokročilá technologie pro automatické rozpoznávání mluvené řeči s doménově orientovanými jazykovými modely. Přepis probíhá v reálném čase bez zpoždění, a to jak přímé řeči do mikrofonu, tak nahrávky pořízení například diktafonem. MegaWord se automaticky adaptuje na hlas řečníka, reaguje na hlasové ovládání, umožňuje uživatelské úpravy slovníku i opravy textu v průběhu diktování, samozřejmostí je export do Wordu a jiných aplikací i export zvukových záznamů. Obsahuje rozsáhlé obecné a oborové slovníky a například v doméně justice dosahuje až 97% úspěšnosti. „Na MSV je tento produkt prezentován poprvé, ale už dříve se představil na veletrhu INVEX, kde byl oceněn Křišťálovým diskem. Uplatnění najde všude tam, kde je potřeba pravidelně něco psát a kde se opakují formulace, tedy i v průmyslu. Příkladem jsou třeba různá hlášení, tvorba technických zpráv nebo příruček,“ říká Jan Rydlo.

Konference „Vize v automatizaci a M2M“ jednala také o vizualizaci a simulaci procesů, řízení výroby a logistiky nebo komunikaci M2M pro dálkové monitorování a měření. Příspěvky se zaměřily na nové možnosti, jak prostřednictvím nástrojů automatizace, rozhraní zajišťujících komunikaci člověka se strojem i technologií podporující komunikaci strojů a zařízení mezi sebou pomoci průmyslové výrobě rychle reagovat na stále se měnící požadavky trhů a posílit konkurenceschopnost.

Specializovaná expozice Robotický park se v pavilonu Z poprvé otevřela v roce 2013 a také letos přilákala pozornost návštěvníků. „Exponáty jsou zařízení, která veřejnost většinou nemá možnost spatřit, neboť jsou ukryta ve výrobách, v továrních halách a v technologických procesech. Robotický park tak poodhaluje zákulisí výroby a ukazuje to nejlepší, co elektrotechnické společnosti dokáží ve svém oboru měřit, regulovat, řídit a automatizovat,“ říká Jan Prokš, ředitel Českomoravské elektrotechnické asociace, která expozici připravila.

Robotický park představuje osm exponátů z oblasti automatizace a robotiky. V atraktivní robotické buňce VISIO hrají dva roboty firmy KUKA proti sobě se dvěma kostkami „hazardní hru“. Jeden robot je typu KR QUANTEC, druhý typu KR AGILUS a pro rozpoznání pozice kostek na hrací ploše jsou oba roboty vybaveny inteligentními senzory obrazu. Pozornost si zaslouží také robotické pracoviště firmy ELCOM, které ukazuje, jak se v automobilkách nanáší lepidlo do světlometů. Dále je zde k vidění třeba robotický měřicí systém společnosti FCC Průmyslové systémy nebo 3D manipulátor a zkušební pracoviště firmy VUES Brno.

Datum: 3.10.2014 8:08:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště