Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
4.-7.10. 2022

Mezinárodní strojírenský veletrh

Strojírenské firmy využívají při exportu více pojištění

 

O exportu z hlediska pojištění se hovořilo u kulatého stolu v Exportním domě v rámci MSV. Strojírenským podnikům se v posledním období daří. Od loňského října do současnosti pojistil EGAP svým klientům přes 30 obchodů, a to v celkové hodnotě přes 12 miliard korun. Polepšily si malé a střední firmy, z dosavadního počtu obchodů na ně připadla polovina, což je proti předchozímu období nárůst asi o šest procentních bodů. „Myslím, že tyto údaje potvrzují správnost našeho zaměření pro podporu vývozu malých a středních podniků,“ uvedl generální ředitel EGAP Jan Procházka.


Pojištění strojírenských obchodů ve výši 12 miliard korun se uskutečnilo v celkem sedmnácti zemích. Firmy tak s pomocí státního pojištění vyvezly výrobky například do Gruzie, Ruska, Egypta či jižní Koreje. Podle obchodního náměstka EGAPu Marka Dlouhého zatímco z hlediska hodnoty pojištěných obchodů je zatím vývoj podobný jako v uplynulém období, byla nyní zaznamenána ze strany exportérů snaha o větší diverzifikaci zemí, do kterých vyvážejí.

Strojírenské firmy se tak více zaměřují na exotická teritoria, jako jsou jižní Korea, Bangladéš, Ekvádor a Kolumbie. Úsilí o průnik na nové trhy je především důsledkem ekonomické stagnace, a tedy možností odbytu u dříve tradičních zemí, například Ruska, Běloruska, Kazachstánu nebo Ukrajiny. Nyní se daří pojišťovat i strojírenský export do zemí jižní Ameriky, a to především díky zlepšení spolupráce s americkou exportní agenturou US EXIM. S ní EGAP spolupracuje například při vývozu letadel s motory vyrobenými v Česku do Brazílie.

V uplynulých dvanácti měsících měli strojírenští exportéři největší zájem o pojištění faktur, případně pojištění faktur odkoupených bankou. Tento typ pojistek byl využit například při vývozu na Ukrajinu, do Indie, Ruska či na Kubu. Strojírenské firmy také pokračovaly v zahraničních investicích, které potřebovaly pojistit. EGAP tak podpořil investice do Gruzie, Ruska nebo Egypta. Vývozci několikrát využili i produkt na pojištění bank financujících vývoz. Šlo například o plzeňskou společnost Doosan Škoda Power, který vyvíjí a dodává především parní turbíny zákazníkům do celého světa. Letos EGAP této firmě pojistil vývoz parní turbíny a generátoru, které jsou určeny do plynových elektráren v Indonésii a Saudské Arábii.

Pojišťování strojírenského exportu se podle odborníků z EGAPu zatím vyvíjí poměrně slibně a stejně tak se daří i celkovým obchodním aktivitám tohoto subjektu. Předpokládá se, že pojistí za rok obchodní případy v objemu zhruba 38 až 40 miliard korun. Zástupci EGAPu pokračují v návštěvách exportérů v jednotlivých krajích. Kromě toho uzavřela pojišťovna smlouvy s pojistnými brokery. Tato spolupráce by měla přispět k dalšímu zkvalitnění služeb a přinést nabídku produktů zejména malým a středním podnikům. Ty totiž v některých případech o existenci možnosti exportního pojištění se státní podporou ani nevědí.

Datum: 4.10.2018 18:35:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště