Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Současná situace s uprchlíky se řešila i na brněnském výstavišti

 

Pokud Německo zavře hranice s Rakouskem, trasa uprchlíků pak povede přes Českou republiku. Opakuji, že pokud uprchlíci poruší naše zákony, což se děje už nelegálním překročením hranice, měli by být okamžitě vráceni do zemí, odkud přišli. Reagoval tak na četné dotazy novinářů prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci v pavilonu Z  v rámci konání Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně.

„Já zastávám názor, že pokud uprchlíci poruší naše zákony, a to se děje už řádným překročením hranic, měli by být v souladu se Schengenem a Dublinem okamžitě vráceni do země odkud přišli, nikoliv ponecháváni v záchytných zařízeních. A jestliže, to dělá například maďarská vláda, která povolává armádu, jestliže německá vláda uzavřela hranice, jestliže dokonce i Dánsko omezilo provoz mezi Německem a Dánskem, tak se vracím ke svým původním návrhům a domnívám se, že v zásadě totéž bychom měli udělat i my,“ zdůraznil prezident. 

Miloš Zeman podporuje návrh, aby českou hranici střežily společné hlídky policie a armády. Ty by měly zachytávat ilegální imigranty hned na hranici tak, aby se nedostali do vnitrozemí. „Jestli je čas povolat armádu v rámci uprchlíků – podle mne už tento čas existoval zhruba před 14 dny. Uvědomte si, že teď bude situace daleko složitější, protože pokud Německo uzavřelo hranice, tak trasa z Německa povede nikoli přes Rakousko, ale přes ČR. Účelem armády jak navrhuje ministr obrany společné hlídky policie a armády, tak zastavovat ilegální imigranty na hranicích a ne až ve vnitrozemí,“ konstatoval prezident.

Na tiskové konferenci po jednání Sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR v této souvislosti  premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že nejsou tato lokální opatření žádným řešením migrační krize. Problémem podle něj je, že nejsou zajištěné vnější hranice Schengenu. Jeho fungování však zatím ohrožené není. Dodal také, že pokud bude potřeba posílit ochranu hranice, má stále Česká republika rezervy. Premiér pozornil, že Česká republika je připravena na hranicích nasadit i armádu. „Jsme připraveni posílit ještě více policejní kontroly v příhraničí, a pokud by to bylo potřeba, máme vyčleněnou i kapacitu armády, která by mohla policii pomoci. Budeme adekvátně reagovat na situaci, máme styčné policejní důstojníky v Maďarsku a Rakousku, takže máme přesné informace o tom, co se tam děje,“ prohlásil Sobotka.

Datum: 15.9.2015 10:00:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště