Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Sobotka: Je třeba pokračovat v digitalizaci

 

Až pět tisíc uprchlíků ze Sýrie jsou ochotny přijmout české firmy. Uvedl to prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák na tiskové konferenci, která se uskutečnila po jednání svazu. Zdůraznil, že uprchlíci musí mít potřebné vzdělání a dodržovat zákon. Svaz prováděl průzkum o možném přijímání migrantů mezi několika desítkami velkých průmyslových podniků.

Předpokládá se, že poptávka po uprchlících může být mnohonásobně vyšší. Svaz bude projednávat s ministryní práce a sociálních věcí možnost vytvoření rekvalifikační agentury pro uprchlíky, která by nabídla mimo jiné i kurzy českého jazyka. České podniky nyní trápí nedostatek zejména technických profesí. Firmy preferují zahraniční pracovníky, kteří mají technické vzdělání, umí anglicky a jsou ochotni se rekvalifikovat. Překážkou může být jazyková bariéra a velmi zdlouhavý proces získání pracovního povolení, vyplývá z ankety mezi zaměstnavateli a personálními agenturami.

„Přijeli jsme do Brna, abychom se zúčastnili sněmu a demonstrovali svoji podporu průmyslu vlády. Vládě záleží na tom, aby průmysl zvládl věci, které jej v současné době trápí. Jde o otázku disproporce nabídky a poptávky na trhu práce. Také máme v současnosti 104 tisíce volných pracovních míst, které bychom potřebovali obsadit. Kdybychom to dokázali v reálném čase, tak by to pomohlo rozvoji našeho průmyslu,“ řekl na tiskové konferenci svazu premiér Bohuslav Sobotka. 

Podle něho země Evropy, které mají průmyslový charakter, dnes prochází obdobím modernizace, která souvisí často s digitalizací. „U nás je digitalizace v našem průmyslu v začátcích a musíme pro její pokračování proto vytvořit předpoklady. Musíme si také uvědomit, že průmysl je tahounem naší ekonomiky, přináší velké množství pracovních míst. Vláda tomuto odvětví chce vytvářet podmínky  mimo jiné také v oblasti energetiky, při snižování skleníkových plynů , prostě musíme přijímat atková opatření, abychom umožnili průmyslu v příštích letech přežít. Musíme mít dostatek kvalifikovaných pracovníků,“ řekl premiér.

Podle něho má český průmysl silnou pozici a patří mezi nejvíce průmyslové země v Evropě. Průmysl potřebuje získat větší vyváženost. „ Musíme pokračovat v čem jsme začali, to znamená v jasné a silné průmyslové diplomacii, což vytvoří takové podmínky, že průmyslové podniky budou mít v zahraničí větší šanci. Firmy by měly využít možnosti, které v současnosti mají, to znamená využití evropských prostředků. Už je zahájeno čerpání rámcového období,“ konstatoval Sobotka.

Podotkl, že vláda musí dokončit reformy ve školství s cílem zvýšit kvalitní nabídku vzdělávání v technických oborech. „Potřebujeme také silnější partnerství s průmyslovými firmami, vysokými školami, středními a odbornými školami. Vláda musí také vytvořit lepší podmínky, aby Česká republika dohnala deficit v digitalizaci i ve veřejné správě,“ doplnil premiér.

Datum: 15.9.2015 10:15:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště