Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
10.-13.10. 2023

Mezinárodní strojírenský veletrh

Sněm Svazu průmyslu a dopravy ocenil úspěšné firmy a podnikatele


V Rotundě pavilonu A na brněnském výstavišti si převzali ocenění Martin Wichterle, majitel strojírenské firmy Wikov Industry, a představitelé společností TATRA TRUCKS, LIKO-S, Linde Gas  a Astra Motors.

Oceňování úspěšných průmyslových firem je na brněnském sněmu již tradicí. „Obzvlášť v nelehké době covidu je pro nás důležité firmám a podnikatelům ukázat, že vnímáme jejich úsilí a vážíme si toho, co pro český průmysl a naši zem dělají, vysvětlil prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Do Galerie osobností průmyslu byl v Brně uveden Martin Wichterle, majitel strojírenské firmy Wikov Industry. Pokračovatel slavné podnikatelské dynastie oživil rodinnou značku Wikov a vybudoval z ní úspěšné strojírenské impérium. Společnost Wikov působí ve strojírenství více než 130 let a značku vzkřísil v roce 2004 právě její současný majitel Martin Wichterle. Dnes má skupina několik závodů, které vyrábějí a servisují mechanické převodovky a ozubená kola pro širokou škálu průmyslových oborů.

Cenu za rozvoj průmyslu a regionu získala společnost TATRA TRUCKS. Legendární česká značka vyrábí vozidla už 171 let a je třetí nejstarší na světě s nepřetržitou výrobou. Nákladní auta z moravskoslezské Kopřivnice jsou po celém světě známá pro svou spolehlivost, odolnost a inovace, dnes je používá například i německý Bundeswehr. „TATRA ve své historii vždy vynikala inovací. Dnes inovaci zahrnujeme mezi základní hodnoty této společnosti, nazýváme ji jinakostí. Myslíme si, že jinakost, stejně jako úcta k tradici a respekt obchodních přátel, jsou trvalé hodnoty a jsou základem úspěšného podnikání společnosti TATRA do budoucích let,“ řekl na sněmu Pavel Lazar, generální ředitel společnosti TATRA TRUCKS a. s. 

Ocenění pro Úspěšnou malou a střední firmu letos patří rodinné firmě LIKO-S ze Slavkova u Brna. Společnost začala jako první ve střední Evropě vyrábět interiérové příčky, dnes buduje i udržitelné zelené stavby. „Stavby jako takové škodí svému okolí tím, že vyzařují horko. Rozhodli jsme se touto otázkou zabývat a začali stavby ozeleňovat. Dnes na vlastním případu, ale i na dalších a dalších projektech ukazujeme, jaký velký efekt tato technologie má. Jednak pro okolí, ale i pro lidi, kteří v té stavbě žijí, vysvětlil při převzetí ceny Libor Musil, předseda představenstva LIKO-S holding, a.s., který dnes již předává rodinnou firmu další generaci.

Podruhé byla na Sněmu Svazu Průmyslu a dopravy udělena Cena za Průmysl 4.0. Smyslem nového ocenění je ukázat veřejnosti a firmám praktické příklady digitální transformace a zavádění nových digitálních technologií. Průmyslové firmy by se jimi mohly inspirovat k vlastní digitální transformaci, tak aby nešlo pouze o izolované zavádění prvků Průmyslu 4.0, ale o komplexní řešení navázané na další firemní systémy. Letošní Cenu za Průmysl 4.0 získala firma Linde Gas za svůj systém PlantWatch, umělou inteligenci, která hlídá výrobu technických plynů. Podle odborné poroty je systém jako sci-fi uvedené do reálného života. V Ropici nedaleko Třince sídlí jedno z deseti globálních řídicích center, k nimž jsou dálkově připojeny jednotlivé výrobny technických plynů od Čech až po Sibiř. V letech 2020 a 2021 nasadil Linde Gas v ropickém centru systém PlantWatch, který ulevil operátorům a zajistil, že vyráběné technické plyny mají stabilní kvalitu.

Odborná porota vybrala projekt Linde Gas z desítky přihlášených. Mezi TOP 5 se dostaly ještě farmy s 3D tiskárnami ŠKODA AUTO, testbed pro využití 5G sítí od T-Mobile, umělé oči a neuronová síť firmy Vitesco Technologies a digitální dvojčata obráběcích strojů společnosti Astra Motor. Poslední jmenovaná firma navíc získala speciální cenu České spořitelny, která je partnerem Ceny za Průmysl 4.0 a oceňuje firmy za příspěvek k digitální transformaci. Rodinnou firmu Astra Motor ocenila za její projekt komplexní digitální transformace.

 

Datum: 10.11.2021 14:33:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště